Еспресо. Захід
Огляд

По татовій лінії з Буковини: співзасновник компанії Apple Стів Возняк відзначає 74 роки

11 серпня, 2024 неділя
07:30

Цього дня, 11 серпня, у 1950 році народився Стів Возняк – розробник одного з перших персональних комп'ютерів та співзасновник однієї з найбільших корпорацій світу Apple

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про цього американського генія, який має українські коріння, що тягнуться з Буковини.

Ранні роки Возняка

Фото: Вікіпедія

 

Стів Возняк (повне ім'я Стівен Гарі Возняк) народився 11 серпня 1950 року в Сан-Хосе, Каліфорнія. Його батько, Френсіс Якоб Возняк мав українське коріння, він був інженером в компанії авіакосмічної техніки Lockheed Martin, а мати, Маргарет Луїза Кенр, мала німецько-швейцарське походження. З дитинства Стів виявляв великий інтерес до електроніки, і його батько активно підтримував цей інтерес, навчавши його основ радіоелектроніки.

Як сам відзначає Возняк у своїй біографії, в школі він був непоганим атлетом, найкращим бігуном і гравцем в бейсбол, але найбільше захоплювався електронікою. Сім’я Возняка не відзначалася релігійністю, Стів ріс в атмосфері без чітких авторитетів, зокрема, на нього сильно плинула книга Алана Сіллітоу "Самотність бігуна на довгу дистанцію", де описується конфлікт молодого злочинця, який має вирішити чи спростити собі життя і піддатись владі, чи все ж зробити по своєму. Ця історія суттєво вплинула на світогляд Стіва і його скептичне ставлення до влади і авторитетів.

У 1970 році Возняк вступив до Каліфорнійського університету в Берклі, але не закінчив навчання, бо зосередився на своїх інноваційних проєктах. Тому вже на другому курсі він взяв академічну відпустку і лише за 15 років по тому закінчив університет – в 1986 році.

Дружба зі Стівом Джобсом та заснування Apple

Фото: Вікіпедія

 

Стів Возняк та Стів Джобс познайомилися у 1971 році через спільного друга Білла Фернандеса, який навчався разом з Джобсом у середній школі. Вони відразу знайшли спільну мову завдяки ідентичним інтересам до електроніки та техніки. Якщо Возняк розвивав свій талант інженера, то Джобс плекав все більші амбіції та розвивав підприємницький хист.

Їхня творча співпраця почалася з розробки пристрою "Blue Box", який дозволяв здійснювати безкоштовні телефонні дзвінки по-всьому світу. Спершу це була розвага для обох, як казав сам Возняк, він одного разу додзвонився до Ватикану і, представившись Генрі Кіссінджером, попросив до телефону Папу Римського. Та вже незабаром проявився талант Джобса і він побачив в цьому комерційний проєкт.

Вони організували кустарне виробництво і продавали свої "блакитні скриньки" серед студентів і місцевих жителів, хоча цей бізнес був незаконним й ризикованим. Ціна одного пристрою була 150 доларів, а щоб його виготовити достатньо було 40. Загалом вони продали близько сотні "Blue Box", та бізнес припинили, коли один з їх потенційних покупців, погрожуючи пістолетом, відібрав у них пристрій і зник.

Як відзначають дослідники біографій творців Apple, історія з "Blue Box" заклала принципи їх майбутньої співпраці: Возняк заради блага людства винаходить чергову геніальну штуку, а Джобс придумує, як її найкраще оформити і піднести на ринку, щоб добре заробити. Так і сталося з перши комп’ютерами Apple.

У 1975 році Возняк працював в компанії Hewlett-Packard, де проєктував калькулятори. У тому ж році на ринку з'явився перший персональний комп'ютер Altair 8800. Однак він був дорогим і Возняк вирішив зробити собі самостійно комп’ютер. Стів Джобс знову таки побачив в цьому фінансову можливість. Він запропонував другові створити свою модель комп'ютера, орієнтованого на запити любителів та ентузіастів комп'ютерної справи. У гаражі, який належав батькам Джобса, вони створили комп'ютерну плату, прототип комп'ютера Apple I. Місцевий торговець електронним обладнанням замовив їм 25 таких пристроїв, після чого Возняк покинув колишню роботу і став віцепрезидентом нового підприємства.

У 1976 році вони разом заснували Apple Computer, Inc. Першим продуктом компанії став Apple I, який Возняк розробив самостійно. Ціна такої машини – $666,66. Він відзначався простотою і компактністю. Всього було продано 600 таких комп’ютерів. Джерелом натхнення для створення свого комп’ютера, Возняк назвав перегляд "Зоряного шляху" та відвідування конференцій "Зоряний шлях" у молодості.

Наступний продукт, Apple II, став справжнім хітом і приніс компанії великий успіх. За кілька років  було виготовлено від 5 до 6 мільйонів екземплярів цього комп’ютера, головним розробником якого був все той же Стів Возняк. На відміну від інших мікрокомп'ютерів того часу, Apple II виглядав більш схожим на офісний інструмент, ніж на елемент електронного обладнання. Це був комп'ютер, який підходив для домашньої простору, столу менеджера або шкільного класу.

Саме цей комп’ютер розроблений Стівом Возняком зробив ім’я компанії Apple та приніс мільйони доларів. У 1980 році Apple вийшла на біржу, отримавши миттєву та значну фінансову прибутковість, і тоді Джобс та Возняк офіційно стали мільйонерами. Возняк продовжував займатися технічною стороною проєктів компанії, а Джобс відповідав за бізнес та маркетинг.

Стосунки між Джобсом і Возняком завжди були складними. Хоча вони працювали разом і досягли значних успіхів, їхні особисті характеристики часто викликали тертя. Джобс був відомий своїм складним характером і агресивним стилем управління, тоді як Возняк був більш спокійним і орієнтованим на технічні деталі.

Конфлікти стали очевидними під час розробки Macintosh, Apple III та Lisa, де Джобс часто тиснув на команду інженерів, включаючи Возняка, який через авіакатастрофу, на кілька років відійшов від справ у компанії.

Відхід Возняка з Apple

Фото: Вікіпедія

 

У 1985 році Возняк вирішив остаточно піти з Apple, зокрема через відчуття, що компанія рухається не тим шляхом, як раніше, також через розбіжності з Джобсом та бажання займатися іншими проєктами. Після виходу з компанії їхні стосунки залишалися дружніми, але вже не такими тісними. Попри розбіжності, Возняк завжди висловлював повагу до Джобса і визнавав його вплив на успіх Apple. Вони час від часу підтримували зв'язок і співпрацювали в окремих проєктах.

Возняк і досі займає в Apple посаду консультанта з символічною зарплатою, володіючи пакетом акцій компанії. Після припинення активної роботи в Apple заснував низку високотехнологічних компаній. Зокрема, створив компанію з розробки систем віддаленого доступу для використання в побутових комп'ютерах. А у 2001 році Возняк заснував Wheels of Zeus (WOZ), щоб створити бездротову технологію GPS і "допомогти звичайним людям знаходити повсякденні речі набагато легше". Нещодавно Возняк захопився космічними проєктами. У вересні 2021 року оголосив про створення приватної космічної компанії Privateer Space, а у листопаді 2021 році Возняк організував стартап, який передбачає систематизацію інформації про сміття на космічній орбіті Землі.

Цікаво, що Стів Возняк має кілька прізвиськ та кличок, які відомі в технологічній спільноті:

  • The Woz - найпоширеніше прізвисько, скорочення від його прізвища;
  • Wizard of Woz - гра слів з назвою фільму "The Wizard of Oz", підкреслює його майстерність у технологіях;
  • iWoz - це прізвисько стало популярним після виходу його автобіографії "iWoz: Computer Geek to Cult Icon".

Статки Стіва Возняка

Фото: соцмережі

 

Станом на 2024 рік, статки Стіва Возняка оцінюються приблизно в $100-120 мільйонів. Його статки значно менші, ніж у співзасновника Apple Стіва Джобса, який на момент своєї смерті у 2011 році мав статки близько $10.5 мільярдів.

Возняк завжди підкреслював і підкреслює, що для нього гроші не є пріоритетом. Він свідомо уникнув великих інвестицій і не прагнув до накопичення багатства, оскільки вважає, що це може негативно вплинути на його цінності. Його основний дохід походить від його частки в Apple та інших проєктах, якими він займався після виходу з активного управління Apple у 1985 році. Він також продовжує отримувати символічну зарплату від Apple як знак лояльності до компанії.

В останні роки Возняк займається компанією Efforce, яка спеціалізується на енергоефективних проєктах з використанням блокчейн-технологій. Він також відомий своєю благодійною діяльністю та підтримкою освітніх програм.

Загалом, хоч його статки й не такі значні, як у багатьох інших технологічних магнатів, Возняк залишається впливовою фігурою в галузі технологій та відомим за свій внесок у створення персональних комп'ютерів та розвиток Apple​. Його інновації в галузі апаратного забезпечення заклали основу для розвитку сучасної комп'ютерної індустрії. Він отримав безліч нагород за свій внесок у технології, включаючи Національну медаль технології від президента США Рональда Рейгана та введення до Національної зали слави винахідників.

Українське походження Стіва Возняка

Стів Возняк справді має українське коріння. Батько інженера - Джейкоб Френсіс Возняк, народився на території США, в Лос-Анджелесі, але його батьки безпосередньо мали українське походження. Довгий час вони жили на Буковині, а вже потім іммігрували в США, незабаром після Другої світової війни.

Прізвище Возняк є досить поширеним як в Україні, так і в Польщі. В Україні це типове прізвище, яке походить від слова "воз" (віз). Сам Возняк неодноразово у своїх інтерв’ю говорив, що пишається своїм українським корінням.

"Багато хто в мене запитує: Стів, ти поляк? Бо моє прізвище Возняк. Я відповідаю: Ні, я українець. Я завжди знав, що моє прізвище — українське. Все своє життя я хотів приїхати до України. Я деякою мірою бажав би бути українцем. Ці люди здаються найподібнішими до американців, як я сам, з усіх інших європейців", - сказав Возняк під час свого перебування в Києві.           

Тож, на сьогодні, Стів Возняк продовжує бути культовою фігурою в ІТ, надихаючи нові покоління інженерів та підприємців своїм прикладом, зокрема, й українців з якими відчуває генетичне споріднення.

  • Нагадаємо, Львівський ІТ Кластер запустив проєкт Mission: Back in Tech, щоб адаптувати ветеранів до роботи в ІТ
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.11
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
Більше новин