Архітектор розповів, які будинки найстійкіші до ракетних ударів, і назвав безпечні місця в будівлях
Хмельницький архітектор, співзасновник Reifschneider Bureau, член Національної спілки архітекторів України Дмитро Райфшнайдер розповів тонкощі побудови будинків різних типів та назвав найміцніші з них
Про це пише Суспільне, передає "Еспресо.Захід".
За його словами, старі будинки з дерев'яними вікнами не витримають навіть вибухової хвилі від дрона на дільній відстані. Сучасні ж, монолітно-каркасні -більш стійкі та не схильні до обвалів. Однак визначення рівня безпечності тих, чи інших будинків залежить від певних факторів. Зокрема, який тип цілі розглядати: дрон-камікадзе, авіабомба, крилата ракета, балістична ракета чи ядерна стратегічна зброя. І при цьому кожен з них має ще підтипи за потужністю вибухівки бойової частини. А також, який тип пошкодження: вибухова хвиля з далекої відстані, вибухова хвиля з близької відстані, безпосереднє влучання в будинок.
Які будинки є найвразливішими
"Так от, якщо говорити про вразливість будинків при "найслабших" комбінаціях, наприклад, вибух дрона на досить далекій відстані – то найбільш вразливими будуть старі будинки з дерев’яними вікнами без склопакетів. Адже вибухової хвилі буде достатньо, щоб скло у вікнах розбилось і завдало шкоді мешканцям, які не перемістились вглиб будинку (ванна або передпокій). Сучасні вікна зі склопакетами направду часто витримують слабкі вибухові хвилі. Але при більш сильному навантажені й вони розбиваються з тими ж наслідками, що і старі вікна. Триплексне скло (кілька шарів скла з прошарками спеціальної плівки) – дуже стійкі до вибухової хвилі, але такі, на жаль, не застосовують у масовому будівництві. З цього випливає перше правило повітряної тривоги – в якому б будинку ви не були – треба переміститись вглиб будинку, щоб не перебувати у кімнаті з вікнами. Друге – це правило двох стін, яке досі ще не всі розуміють. Вглибині будинку зазвичай є коридор або ванна, які відгороджуються перегородкою і зовнішньою стіною (навіть якщо з вікном). Дві стіни потрібно, щоб зупинити не тільки розбите скло, а й шрапнель та уламки снаряда, які можуть залетіти через вікна. Усе вищесказане працює для захисту від наслідків дії вибухової хвилі й дрібних уламків. А от якщо стається безпосереднє влучання – то тут уже багато залежить від конструктивної схеми будинку", – зазначив архітектор.
Приватні будинки
Насправді дуже вразливі. Переважна більшість має цегляні стіни й дерев’яне перекриття, що є звісно слабким захистом. Будинки з цегляними стінами та залізобетонними пустотними плитами мають більшу міцність. Але звісно найміцніші будинки з монолітного залізобетону.
Квартирні будинки
Квартирні будинки, на жаль, ніколи не обладнувались справжніми укриттями, тим паче сховищами. Тому всі будинки здебільшого мають підвали або сучасніші будинки – паркінги. Часто чим вищий будинок – тим вища імовірність, що будинок опиниться на траєкторії руху повітряної цілі. Тому верхні поверхи часто є менш безпечними.
Сталінки
Мають дуже товсті цегляні стіни, дерев’яне перекриття або бетонні плити. Ці будинки зазвичай мають два-три поверхи. Важливо розуміти, що сходові клітини зовсім не є безпечним місцем. У разі пошкодження – сходові марші можуть скластись як картковий будинок.
Позитиви: товсті стіни, низька поверховість
Негативи: здебільшого дерев’яні перекриття, які зовсім не захищають, останній поверх більш вразливий.
Безпечні місця: дверні отвори в товстих опорних стінах, внутрішні коридори (особливо між товстими стінами).
Хрущовки
Чотири та п’ятиповерхові будинки з цегляними опорними стінами й залізобетонними пустотними плитами або панельні будинки. Цегляні версії звісно значно більш надійні за панельні. Важливо розуміти, що сходові клітини зовсім не є безпечним місцем. У разі пошкодження – сходові марші можуть скластись як картковий будинок.
Цегляні хрущовки
Позитиви: середня поверховість, товсті цегляні стіни
Негативи: останні поверхи більш вразливі.
Безпечні місця: середні й нижні поверхи, дверні отвори в товстих опорних стінах, внутрішні коридори (особливо між товстими стінами).
Панельні хрущовки:
Позитиви: середня поверховість
Негативи: панельна конструктивна схема легко втрачає стійкість, тому будинки від влучання можуть втрачати від кількох поверхів до цілого під’їзду; останні поверхи особливо вразливі.
Безпечні місця: внутрішні коридори середніх поверхів.
Панельні багатоповерхівки
Дев’ятиповерхові будинки з панельною конструктивною схемою. Панельна схема – не надто стійка і тому висотність цих будинків лише додає ризиків. Від прямого влучання стінові панелі й перекриття складаються під навантаженням одне одного і таким чином руйнується по кілька поверхів, а часом навіть цілий під’їзд. Важливо розуміти, що сходові клітини зовсім не є безпечним місцем. У разі пошкодження – сходові марші можуть скластись як картковий будинок.
Позитиви: особливо немає.
Негативи: висотність, панельна конструктивна схема легко втрачає стійкість, і будинки від влучання можуть втрачати від кількох поверхів до цілого під’їзду; останні поверхи особливо вразливі.
Безпечні місця: внутрішні коридори середніх поверхів.
Будинки з білої (силікатної) цегли 1980-1990-их років
Мають різну висотність (від 3-4 до 9-10 поверхів). Грубо можна їх по безпекових характеристикам прирівняти до хрущовок, просто з більшою поверховістю. Важливо розуміти, що сходові клітини зовсім не є безпечним місцем. У разі пошкодження – сходові марші можуть скластись як картковий будинок.
Позитиви: товсті цегляні стіни
Негативи: останні поверхи більш вразливі.
Безпечні місця: середні й нижні поверхи, дверні отвори в товстих опорних стінах, внутрішні коридори (особливо між товстими стінами).
Цегляні новобудови 2000-2020-их років
Висотою переважно у 9-10 поверхів мають товсті цегляні стіни та перекриття із залізобетонних пустотних плит. Відповідно, з погляду безпеки повітряної атаки досить непогані будівлі, але все ж таки не монолітний залізобетон. Важливо розуміти, що сходові клітини зовсім не є безпечним місцем. У разі пошкодження – сходові марші можуть скластись як картковий будинок.
Позитиви: товсті цегляні стіни
Негативи: останні поверхи більш вразливі.
Безпечні місця: середні й нижні поверхи, дверні отвори в товстих опорних стінах, внутрішні коридори (особливо між товстими стінами).
Монолітно-каркасні будинки 2010-2020-их років
Будинки висотою переважно 16-24 поверхи, але бувають і 46 поверхів, і навіть більше. Будинки вищі за 5-6 поверхів і тим паче вище 10 поверхів можуть потрапити на траєкторію руху різних цілей. З погляду стійкості — найкращий варіант на сьогодні. Вся споруда жорстко зв’язана і тому надзвичайно складно завалити такий будинок. Проте варто розуміти, що зовнішні стіни таких будинків зазвичай виконані із полегшених матеріалів (газобетонні блоки або керамічні блоки або тонка цегляна стінка). Це означає, що краще в таких будинках під час тривоги переміститись вглиб споруди, якомога далі від зовнішніх стін.
Позитиви: монолітний каркас, який в більшості випадків вбереже будинок від обвалу, іноді всередині будинку є дуже потужне ядро міцності.
Негативи: часто дуже велика висотність; верхні поверхи більш вразливі; зовнішні стіни з полегшених матеріалів.
Безпечні місця: середні й нижні поверхи, внутрішні коридори, в ідеалі якщо є внутрішнє ядро міцності (з суцільно монолітними стінами) – часто це ліфтові холи.
- Актуальне
- Важливе