Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Сучасний український фемінізм – не про західні гранти, а про справу Лесі Українки, – Злобіна

Катерина Бенюк
8 березня, 2023 середа
09:42

Що ближче 8 березня, то дискусії про фемінізм стають частішими. Хтось намагається доводити, що фемінізм не притаманний українкам і не потрібен. Попри це, українські феміністки існували і 100 років тому, і тепер

Про сучасний фемінізм, нові виклики й тенденції журналістка "Еспресо.Захід" поговорила з кандидаткою філософських наук та керівницею експертного ресурсу "Гендер в деталях" Тамарою Злобіною.

Тамара Злобіна

Основні завдання українського фемінізму сьогодні – викорінення сексизму, гендерних стереотипів, різних форм дискримінації

Чи змінилися акценти та наративи у фемінізмі за останні 10 років? Яка основна тенденція у жіночій боротьбі 21 століття?

Відповідь на це питання залежить від того, про який географічний контекст ми говоримо.

Загалом у світі є як досягнення, так і невирішені проблеми. З позиції східноєвропейської країни може здаватися, що наче все вже добре – жінки мають рівні права. Однак феміністки Південної Америки підіймають питання феміциду – масових убивств жінок (часто їхніми партнерами), в країнах Африки й Азії борються з жіночим обрізанням (пошкодження або видалення зовнішніх геніталій), в Афганістані нещодавно таліби заборонили освіту для жінок. Загалом у багатьох арабських країнах права жінок обмежено на законодавчому і звичаєвому рівні.

Що особливо прикро, є і втрати здобутків. У США, які нам здаються країною, де начебто переміг фемінізм, близько 2-х мільйонів людей узяли участь у "Марші жінок" наступного дня після інавгурації Дональда Трампа. Це був протест проти його дискримінаційних і сексистських висловлювань.

І ці протести були не безпідставні – судді, яких Дональд Трамп увів до верховного суду США, проголосували за зміни до законодавства, які дозволяють окремим штатам забороняти аборти. І кілька штатів таки їх заборонили у 2022 році – уже після того, як Трамп склав свої повноваження. Це показує, що консервативний популізм є дуже руйнівним і може мати тривкі негативні наслідки.

В Україні ми зараз повертаємося, по суті, до тих тем, які підіймали українські феміністки кінця 19 – початку 20 століття. Нас намагаються переконати, начебто фемінізму в Україні не було, що його нашому суспільству нав’язують за "західні гранти" – це неправда. Сучасні феміністки продовжують справу Наталії Кобринської та Лесі Українки, а також Мілени Рудницької й очолюваного нею "Союзу Українок" – масової феміністичної жіночої організації Заходу України 1920-1930-х років.

Основні завдання українського фемінізму сьогодні – викорінення сексизму, гендерних стереотипів, різних форм дискримінації (від упереджень на основі статі до насильства).

Які стереотипи досі переважають в українському суспільстві?

Саме сприйняття феміністичного руху є доволі стереотипним. Дехто вважає, що сучасний фемінізм – це забаганка. Однак, якщо пильніше придивитись навколо, відразу стають помітними проблеми. Можна проаналізувати хоча б наповнення предмета "трудове виховання" в школі, і застарілі гендерні стереотипи, які досі відтворює наша освіта, стають очевидними.

Чи нещодавні спроби деяких консервативних депутатів скасувати 8 березня – вони навіть не знали, що це свято називається Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир, і що феміністки вже понад 10 років виходять у цей день на акції по всій країні. Для когось це досі "день весни і краси".

Однак ситуація змінюється. Жінки беруть дуже активну участь у суспільно-політичному житті країни, і вже не виходить говорити про них лише як про красунь і берегинь, а про чоловіків – лише як про "здобувачів". Рольові моделі для обох статей стають більш врівноваженими, охоплюють реалізацію як у приватному, так і в професійному житті.

Правоохоронні органи, військо, силові структури мають чималу частку жінок – і це також впливає на зміну сприйняття взагалі ролі жінки та її можливої самореалізації.

На рівні суті навіть найзатятіші консерватори бажають щастя і безпеки своїм донькам, мамам, сестрам і дружинам, а це неможливо без гендерної рівності

Які з наявних проблем в українському суспільстві, в контексті гендерної рівності, треба вирішити першочергово?

Необхідно внести зміни до українського законодавства відповідно до Стамбульської конвенції, спрямованої на викорінення всіх видів насилля проти жінок.

Має бути впроваджено статеве виховання і сексуальна освіта в дитсадках і школах, з темами відповідно до віку дітей, щоб вони розуміли, що таке безпека, взаємоповага, культура згоди.

Є потреба в більшому залученні чоловіків до домашнього господарства і виховання дітей, покращенні державної інфраструктури для дітей, а також усіх тих, хто потребує опіки (хворих, літніх), адже зазвичай піклування лягає на плечі жінок.

Є проблеми жінок у війську, починаючи з відсутності жіночої форми й закінчуючи стереотипним ставленням, коли жінка щоразу має доводити, що вона насамперед бійчиня, і відстоювати себе від скептичного ставлення і домагань.

Узагалі перелік гендерних проблем в Україні величезний, ми регулярно пишемо про різні аспекти в соцмережах і на сайті експертного ресурсу про гендерну рівність "Гендер в деталях".

На вашу думку, на скільки наше сучасне суспільство вороже до ідей фемінізму?

На рівні слів може бути доволі вороже, бо є нав’язана асоціація, що фемінізм – то щось чужинське, погане. У деяких церквах ведуть антигендерну пропаганду.

Але на рівні суті навіть найзатятіші консерватори бажають щастя і безпеки своїм донькам, мамам, сестрам і дружинам, а це неможливо без гендерної рівності й соціальних змін.

Проведу паралель із темною і захаращеною вулицею, на якій регулярно відбуваються пограбування. Можна, звісно ж, навчити стріляти, самозахисту, ходити по ній групами, а можна прибрати нетрі, зробити хороше освітлення й поставити камери спостереження. І тоді захищатися буде не потрібно – пограбування припиняться.

От фемінізм хоче зробити таке суспільство, в якому буде безпечно, тому що права людей не порушуються, бо ми всі за цим стежимо. Ми всі, жінки та чоловіки, в цьому зацікавлені.

Патріархат зіграв поганий жарт з чоловіками, коли довелося на повну відігравати роль "сильної статі" з початоком воєнного стану. При цьому знову звинувачують феміністок, що вони заборону виїзду за кордон не називають гендерною дискримінацією. Що в цій ситуації не так?

У дискусії "чому феміністки не називають заборону чоловікам виїздити за кордон гендерною дискримінацією і не борються з нею" треба спочатку визначитися, в якому суспільстві ми живемо.

Якщо ми живемо в рівноправному суспільстві (А), де у нас 50/50 статі представлені в парламенті, на керівних позиціях, жінки обіймають 50% керівних посад і особового складу у війську, а у приватному житті чоловіки беруть на себе половину декретної відпустки та догляду за дітьми, активно включені в домашню працю, догляду за літніми й т.д., то в такому суспільстві заборона суто чоловікам виїздити за кордон справді була б гендерною дискримінацією.

Але ми живемо в іншому – все ще консервативному і патріархальному суспільстві (Б), де було прийнято жінку вважати насамперед "берегинею домашнього вогнища", а чоловіка "здобувачем" і захисником. Представники обох статей отримували статус і ставлення відповідно до цих гендерних стереотипів, у чоловіків був більший доступ до ресурсів, влади, їх більше стимулювали до лідерства – ми бачимо результати цього у відсутності гендерного паритету в органах влади, в керівництві бізнесом. Тому вимога до чоловіків виконувати свою стереотипну роль захисника в такому суспільстві є платою за привілеї, які чоловіки мали у мирний час.

А жінки в армії досі зазнають санкцій за те, що порушують гендерний стереотип і захищають свою державу – до них інакше ставляться, навіть можуть засуджувати.

Феміністки – якраз ті, хто десятиріччями бореться з таким станом справ і намагаються спонукати суспільство перейти від консервативного стану Б до рівноправного стану А.

Внутрішня мізогінія є наслідком самого патріархату, наслідком сексуалізації та існування стереотипів щодо поведінки та зовнішності

Зараз активно в Україні розвивається стендап. І подекуди коміки дозволяють собі дуже сексистські речі, виправдовуючи це гумором. Чи мають право на існування такі речі, як жарти на кшталт "б'є – значить любить" чи "місце жінки на кухні"?

Ні, це повинно перестати існувати навіть на рівні жартів, навіть удома на кухні, не кажучи вже про публічні шоу. Подібні жарти – утвердження стереотипів і просування уявлень, що так у принципі можна. Можна зневажати й бити, можна сексуалізувати, можна ґвалтувати. Думка про це має перестати існувати в просторі в будь-якій формі, а окремі прояви мають викликати різкий осуд.

Де адекватні межі сексуалізації жінки/чоловіка?

Там, де проходить межа між сексуалізацією і вульгаризацією, а також сексуалізацією і позбавленням суб’єктності. 

Важливо запитувати: яку мету має сексуалізація певного образу/продукту? Чи справді це є необхідним інструментом? Чи не розставляє це недоречні акценти? Й чи не підживлює вона вже наявні стереотипи? Чи сексуалізована жінка/чоловік – суб'єкт, дієвець – чи навпаки об’єкт для задоволення чиїхось бажань? А якщо зробити "прийом дзеркала" і сексуалізувати чоловічий образ – як виглядатиме такий продукт?

Зазвичай "прийом дзеркала" добре показує невдалі рішення: якщо чоловік у такій ситуації виглядає недолуго, це означає, що до жінок цього також не можна застосовувати.

Внутрішня мізогонія. Чому вона існує та наскільки це велика проблема?

Внутрішня мізогінія є наслідком самого патріархату, наслідком сексуалізації та існування стереотипів щодо поведінки та зовнішності. 

Дитині нав’язують певну модель поведінки ще до того, як вона народжується – блакитний чи рожевий конверт на виписку з пологового, машинка чи лялька як іграшка, дозвіл на бешкетування або тотальна заборона цього, свердло в руки або ж вишивка хрестиком. 

Потім з’являються вимоги до зовнішнього вигляду, до кількості волосся на тілі та до кольору помади на губах. Вимог надто багато, тому може виникати зневага до себе й до інших через неможливість цьому відповідати.

Паралельно жінки помічають, що до чоловіків ставляться інакше: дають їм більше простору, з більшою увагою слухають, про чоловіків не розповідають анекдоти про "блондинок". 

Тому виникає підсвідоме сприйняття, що бути чоловіком простіше, вигідніше, престижніше, що транслювати патріархальні думки (зазвичай зневажливі до жінок) – це суспільно прийнята норма.

І щоб захиститися від цього травматичного усвідомлення, жінки часто формують захисні реакції: "я не така, як інші дівчата", "інші жінки недалекі, а я розумна", "я свій пацан у хлопчачій компанії, не те що інші дівчата".  Це спонукає проявляти мізогінію, зневагу до інших жінок.

Але це лише ілюзія захисту, бо найчастіше внутрішня мізогінія супроводжується тотальною зневагою до самої себе та приниження своєї ролі, неможливістю піти від кривдника чи щось змінити, що дуже шкодить самій жінці.

Усвідомлення того, що в нашому суспільстві існує гендерна дискримінація, що жінки можуть з нею боротися і відстоювати свої права на безпечне, якісне життя, на необмежені стереотипами можливості й гідність, працює набагато краще.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.18
  Купівля 38.18
  Продаж 38.69
 • EUR
  Купівля 41.31
  Продаж 42.12
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
5 березня
12:08
лавина
На схилі Петросу у Карпатах зійшла лавина, туристів попереджають про небезпеку
11:53
Громадянин Румунії втратить ВМW через приховані 328 пачок цигарок
Громадянин Румунії втратить ВМW через приховані 328 пачок цигарок
11:40
Володимир Муравський
Помер дослідник визвольного руху, працівник львівського Музею Гідності Володимир Муравський
11:26
Переслідувала проукраїнських учителів: ексвикладачці ліцею з Херсонщини оголосили підозру в колабораціонізмі
Переслідувала проукраїнських учителів: ексвикладачці ліцею з Херсонщини оголосили підозру в колабораціонізмі
11:10
Максим Калабішка
Став неочікуваним відкриттям: франківський тенісист здобув срібло на турнірі у Франції
11:01
Роман Шухевич
Річниця загибелі Романа Шухевича: міфи і факти про видатного командира УПА
10:54
Тарас Кушнір
Під час наступу ворога на Донеччині загинув воїн 10-ї ОГШБр Тарас Кушнір зі Львівщини
10:39
ДТП у Франківську
На Франківщині зіткнулися два мотоцикли, обоє водіїв – у лікарні
10:25
На Закарпатті затримали 9 чоловіків, які планували незаконно потрапити до Угорщини
На Закарпатті затримали 9 чоловіків, які планували незаконно потрапити до Угорщини
10:07
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 4 березня
09:50
У Бродах на Львівщині горіла церква УГКЦ
У Бродах на Львівщині горіла церква УГКЦ
09:38
вивіз сміття
Львівські міські служби ліквідували стихійні сміттєзвалища на кладовищах
09:24
Воїни львівської ТрО показали, як 120-мм мінометом знищують військових РФ
Воїни львівської ТрО показали, як 120-мм мінометом знищують військових РФ
09:14
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 5 березня
09:03
підозрюваний у побитті людей у Франківську
У Франківську суд обрав запобіжний захід 16-річному підозрюваному у побитті людей
08:43
На Тернопільщині біля ставка виявили тіло зниклого безвісти чоловіка
Вважався зниклим безвісти: на Тернопільщині біля ставка виявили тіло чоловіка
08:25
вимагав гроші та погрожував розправою
Буковинець сяде на 12 років за вбивство через ревнощі
08:07
Сергій Янчук
У бою за Україну загинув командир з Волині Сергій Янчук
07:49
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 5 березня, і завтра
2024, понедiлок
4 березня
22:52
Олег Іваненко
Львів 5 березня попрощається із бійцем 24-ї бригади Олегом Іваненком
22:28
гроші
На Прикарпатті директора підприємства підозрюють в ухиленні від сплати податків на 4 млн грн
22:04
"Встаю о 3-й ранку, щоб о 6-й хлопці на позиціях мали гарячий сніданок": історія Тетяни, яка служить кухарем у 128-й бригаді
"Встаю о 3-й ранку, щоб о 6-й хлопці на позиціях мали гарячий сніданок": історія Тетяни, яка служить кухарем у 128-й бригаді
21:43
інтерактивна карта
"Рехаб" розробив інтерактивну карту закладів Львівщини, де захисницям і родичкам воїнів пропонують безплатні медпослуги
21:24
землетрус
На Прикарпатті зафіксували землетрус магнітудою 1,7
21:06
На Львівщині звільнили водія маршрутки, який мало не збив у Львові пішоходів
20:50
На Прикарпатті собака став донором крові, а отримані гроші власники передали на ЗСУ
20:33
На Львівщині судитимуть ексголову сільради та інженера за привласнення земель НААН
На Львівщині судитимуть ексголову сільради та інженера за привласнення земель НААН
20:28
У центрі Львова встановили нові делініатори, щоб запобігти блокуванню руху трамваїв
20:11
Схуд на 40 кг: буковинський боєць, який 21 місяць пробув у полоні, повернувся додому
19:56
Хмельницький
На Закарпатті затримали "супровідника" 84-річної жінки, який пропонував хабар прикордонникам. Попередній її "опікун" не повернувся в Україну
19:49
На Рівненщині поліція просить допомогти впізнати чоловіка, тіло якого виявили в полі
19:31
телевізор телебачення
На Хмельниччині судитимуть мешканця, який продавав доступ до закодованих телеканалів
19:26
новини Львівщини
На Львівщині прокурори винесли вирок чоловіку, який облив колишню співмешканку кислотою
19:17
черемша
Черемша свіжа, тушкована чи печена: 6 найсмачніших рецептів із весняним суперфудом
19:12
ЖФЛ Ладомир
Волинські футболістки стали володарками Кубка дівочої ліги України U-16
18:55
На Хмельниччині енергопостачальників зобов'язали повернути до бюджету міста надмірно стягнені гроші за електроенергію
На Хмельниччині енергопостачальників зобов'язали повернути до бюджету міста надмірно стягнені гроші за електроенергію
18:54
померла
Померла завідувачка пологового відділення Самбірської лікарні Ольга Остафійчук
18:43
У Мукачеві попрощалися з 22-річним воїном Владиславом Стецикевичем
18:27
Розтрата бюджетних грошей на ремонті доріг: на Закарпатті оголосили підозру чиновникам комунального підприємства
Розтрата бюджетних грошей на ремонті доріг: на Закарпатті оголосили підозру чиновникам комунального підприємства
18:13
собака
Патрульні врятували незрячого собаку, який тонув у річці
Більше новин