Ставати на військовий облік – обов'язково, але вільно пересуватися не заборонено, - ЗСУ
Два дні в мережі триває обговорення "заборони" військовозобов'язаним покидати межі області
Журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася з офіцером управління зв'язків з громадськістю ЗСУ Оленою Мокренчук. Вона розповіла, як трактувати норму Закону, яка діє ще з 1992 року.
Два дні в мережі не стихає тема про обмеження виїзду військововозобов'язаних чоловіків за межі області. Про норму Закону згадали у Запорізькій військовій обласній адміністрації. Зокрема йшлося про те, що громадяни під час мобілізації не можуть покидати місця перебування без дозволу керівника районного чи міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Реакція соцмереж не забарилася. Українці активно жартують та створюють нові меми на тему плутанини щодо правил пересування військовозобов'язаних у межах України в період воєнного стану.
Громадяни можуть пересуватися вільно, але в разі зміни місця проживання більше, ніж на 30 днів, вони зобов'язані стати на реєстрацію у військкоматі
Власне кажучи, така норма в різних формах існувала завжди, у всіх країнах, у всі часи. Існувала вона і в європейських державах повоєнного часу, і в колишньому Радянському Союзі. У незалежній Україні Закон України "Про правовий режим воєнного стану", ухвалений ще 1992 року, зазнав багатьох виправлень і, зрештою, в редакції від 2015 року зі змінами президента Зеленського від травня 2022 року дійшов до наших часів.
Офіцер управління зв'язків з громадськістю Збройних сил України Олена Мокренчук пояснює: обмеження щодо пересування військовозобов’язаних – стандартна вимога в період дії воєнного стану. Адже військовозобов’язані – це фактично оперативний резерв військових частин, кожен демобілізований з контрактної чи строкової служби знає, що, коли виникне потреба, він має прибути до військкомату (зараз – до ТЦК та СП, – ред) і поповнити лави своєї частини.
"Наразі жодних нових заяв щодо переміщення військовозобов'язаних не було, – каже Олена Мокренчук. – Чому виник хайп на цій темі – незрозуміло взагалі. Норма для військовозобов’язаних ставати на облік за новим місцем проживання існувала завжди, це нормальна практика, тим більше для воюючої країни в умовах воєнного стану. Тобто, якщо людина кудись переїхала, вона відразу повинна стати на військовий облік у місцевому військовому комісаріаті, а якщо виїжджає – знятися з реєстрації".
Закон України може змінити лише законодавча гілка влади – в нашому випадку Верховна Рада
Як пояснила Олена Мокренчук, на обмеження прав громадян в умовах воєнного стану довгий час просто не зважали. Обмеження пересування – не єдина визначена Законом норма, яка жодного разу не застосовувалась протягом цих чотирьох місяців дії воєнного стану в Україні.
"До прикладу, не застосовувалася норма про примусове відчуження особистого майна й автомобілів громадян та підприємств для потреб оборони країни. Хоча розмови про це були і закон це дозволяє, – каже Олена Мокренчук. – Військові керуються лише діючим законодавством і змінювати його не вправі. Ні Президент, як уособлення виконавчої влади, ні тим більше Головнокомандувач Збройних Сил такого права не мають: внести зміни до закону може лише законодавчий орган, тобто Верховна Рада. Для цього українці обрали 450 депутатів, фахівців у законодавчій справі. Це виключно їхня прерогатива".
Якщо люди не вивчать закон, можуть бути ще більші проблеми
Олена Мокренчук переконана: проблеми виникають, бо люди не знають чинного законодавства.
"Пам'ятаєте, ще з весни 2014 року люди кричали, що потрібно вводити воєнний стан. Та чи знали вони, до яких обмежень прав громадян це призведе? – дивується військова. – Вчорашня гаряча дискусія показала: не знали, і навіть не замислювалися над цим. Люди повинні знати законодавство. Проблема нашого суспільства саме в незнанні законів та небажанні їх знати. Подивіться на Сполучені Штати Америки чи країни Європи: перш ніж прийняти закон, громадяни дуже прискіпливо розглядають документ і намагаються врахувати всі можливі наслідки. У нас, на жаль, громадяни отримують шок щоразу, як виявляється, що та чи інша норма давно існує".
- Нагадаємо, вчора з'явилася інформація від Генштабу, що призовникам і військовозобовʼязаним обмежать виїзд з місця проживання без відповідного дозволу.
- Згодом з'явилося роз'яснення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного про те, що жодних вказівок на перешкоджання переміщення людей не було.
- З реакцією не забарився президент України Володимир Зеленський.
- Відтак у Генштабі повідомили, що скасували дію порядку про отримання дозволів на пересування військовозобов’язаних.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе