Старовинний костел на Хмельниччині опинився під загрозою знищення
На території пам’ятки архітектури – костелу Святого Йосипа Обручника, що в селі Підлісний Мукарів у Новодунаєвецькій громаді, розпочались ремонтні роботи. Саме вони й поставили під загрозу знищення унікального храму у стилі неоготики, створеного в 1872 році
Про це повідомила директорка Малієвецького історико-культурного музею Анастасія Донець, передає ХМ-ІНСАЙД.
За її словами, костел є єдиним у Хмельницькій області такого ідеального рівня збереженості. А тепер дивом вціліла пам'ятка гине, оскільки потрапила під самочинний ремонт.
Директорка стверджує, що релігійна громада, яка є балансоутримувачем культової споруди, без обов’язкового проєкту на проведення таких робіт, а також без відповідного дозволу архітектора-реставратора вирішила зробити гідроізоляцію фундаментів.
"Фундаменти по суті знищені. Порушено все – стару дренажну систему, водовідведення, обмазали неприпустимими сумішами камені, викинули старе ідеальне вимощення. І все – без жодного археологічного супроводу", – розповіла Анастасія Донець.
Каже, крім того, разом із будівельним сміттям викопано людські рештки. "Це – кістки фундаторів костелу, його будівничих і меценатів. Суглоби і черепи людей, які тут були поховані, тепер лежать на горі будівельного сміття", – обурюється жінка.
Вона додає, що поліція уже зафіксувала факт виконання несанціонованих робіт.
"Хто і чому в часи війни нищить пам‘ятку історії, спільної з поляками, – будемо розбиратися. Адже врятувати її – справа честі", – наголосила директорка музею.
На ситуацію уже відреагували в департаменті інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОВА.
"Ремонтні роботи в костелі зупинено, проведено консультації зі спеціалістами щодо виконання будь-яких подальших робіт", – прокоментувала керівниця департаменту Інна Михайлова.
Довідково: За історичними даними, на цьому місці перший дерев’яний костел був збудований коштом подільського підсудка Андрія Гурського у 1613 році. Король Речі Посполитої Сигізмунд ІІІ обдарував його привілеями та оснащенням. Але вже в кінці XVII століття храм зазнав руйнувань від турків.
Новий костел звели в 1760 році, який також був із деревини. Він проіснував майже 100 років. А в 1872 році було збудовано новий мурований римо-католицький костел Святого Йосипа Обручника за ініціативи священника Базилія Шаха на кошти прихожан.
Після приходу радянської влади в Україну храм декілька разів зачиняли, використовуючи його як склад і сільський музей. Богослужіння в храмі поновилися тільки в 1989 році. Сьогодні костел Святого Йосипа Обручника є діючим. Обслуговування парафії здійснюється дієцезіальними священниками.
- Додамо, що у Хмельницькому проводять екскурсії на сміттєзвалища.
- Актуальне
- Важливе