Справа мера Рівного Третяка: є питання до рішення судді та НАЗК
Суд у Рівному позбавив мера Олександра Третяка права обіймати посаду на рік через корупційні обвинувачення. Адвокатка зауважує на кількох цікавих нюансах у справі, а політолог каже, кому це може бути вигідно та чого чекати далі
10 липня Рівненський міський суд оштрафував міського голову Олександра Третяка та позбавив його права обіймати посаду на рік. Мера звинувачують у приватному інтересі до працівниці апарату ради Марії Корнійчук, зокрема призначення її на посаду керуючої справами виконкому та нарахування їй премій та надбавок. Однак, зі слів правозахисниці мера Олени Попкової, Корнійчук не отримувала жодних переваг порівняно з рештою працівників апарату ради, в деякі місяці мала навіть нижчі премії, ніж заступники мера, секретар та інші.
Крім того, Марія Корнійчук була спонсоркою Третяка під час виборчої кампанії у 2020 році: тоді вона перерахувала до фонду нинішнього мера 45 тис. грн. Адвокатка Олена Попкова каже, тут є нюанс: відповідно до роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), такі кошти можна вважати добровільними внесками, які не вважаються доходами та не підлягають декларуванню. У випадку мера Третяка, НАЗК назвало це подарунком, який потрібно було задекларувати.
Також зауважує на низці порушень у формуванні протоколу обвинувачення, зокрема щодо його форми, змісту та порядку вручення. Цікаво й те, що складав протокол колишній очільник НАБУ, тепер – заступник голови НАЗК Артем Ситник, який раніше був внесений до списку корупціонерів. Захисниця зверталася з клопотанням до суду, щоб отримати роз'яснення НАЗК, але у задоволенні суд відмовив.
Розгляд справи стосовно корупційних правопорушень мером Рівного Третяком Рівненський міський суд розпочав у лютому цьогоріч. Спершу її провадив суддя Рогозін, але у травні відбувся його відвід через значний суспільний резонанс, тобто суд визнав, що суддю здійснюється тиск, каже адвокатка Олена Попкова. Тоді справа перейшла до судді Петра Денисюка.
"Коли я вступила у справу в червні цього року, подала клопотання до Верховного Суду, щоб справу передали до іншого суду. Олександр Віталійович (Третяк – Авт.) є Рівненським міським головою, очевидно, що місцевий Рівненський міський суд зазнає певного впливу, й це було продемонстровано в ухвалі про відвід судді Рогозіна. Але Верховний Суд відмовив в передачі матеріалів до іншого суду. Судді Денисюку я теж заявляла про відвід, він же сам розглянув клопотання й тут же відмовив, почавши слухання", – каже у коментарі "Еспресо.Захід" правозахисниця Третяка.
Крайні засідання у справі були призначені на 5 та 7 липня. Але міський голова Рівного повідомив суд, що 5-го перебуває у відрядженні в Києві, а 7-го їде у відрядження до Німеччини. Це можна вважати поважними підставами неявки на суді, відповідно до Кодексу Україна про адмінпорушення, аргументує адвокатка, але суддя визнав такі причини як неповажні та в результаті на засіданні 10 липня ухвалив рішення без Олександра Третяка, що захист називає грубим порушенням процесуального права.
"Що викликає подив та, імовірно, свідчить про те, що на суд здійснюється адміністративний тиск, – це рішення судді позбавити права обіймати посаду, оскільки навіть прокурор не просила такої санкції. Суд самовільно, з власної ініціативи застосував частину 6 статті 30 КУпАП, і позбавив Олександра Віталійовича права обіймати посади строком на один рік", – зазначає Олена Попкова.
Каже, у цьому рішенні теж є грубе порушення процесуального законодавства: у самій постанові йдеться про застосування частини 6 статті 30, яка передбачає позбавлення права обіймати посади строком від 6 місяців до 1 року, натомість санкцію вже на 1 рік передбачає частина 7 цієї ж статті. Такі дії судді Денисюка, вважає захист, можуть свідчити про тиск, який чиниться на органи місцевого самоврядування, та про зацікавленість судді у притягненні мера Третяка до адмінвідповідальності.
На думку політолога Олега Санжаревського, ситуацію з рівненським міським головою не варто розглядати лише політичній площині, про що наголошувалося в офіційній заяві партії "Європейська Солідарність", яку представляє Олександр Третяк. Сам мер здебільшого наполягає на несправедливому рішенні суду. Поки не все втрачено, проте у разі програшу апеляції він не матиме жодного впливу як політичного, так адміністративного на ситуацію в регіоні.
В політичному аспекті цікаво й те, як будуть поводитися партнери по коаліції у Рівнераді, які, напевно, вирішили дочекатися завершення судового процесу. Поведінка політичних сил у міській раді в ході апеляції та її результату стане лакмусовим папірцем й покаже, хто та як використає ситуацію, кому цей момент вигідний, а кому – ні. Коаліцію у Рівнераді утворюють чотири політичні сили – "Європейська Солідарність", "Рівне Разом", "Голос" та "Свобода".
"Є представники, які хочуть зайняти крісло мера, чи немає, – це нічого не означає. Це місце посяде (у разі позбавлення Третяка повноважень – Авт.) нинішній секретар міськради Шакирзян (Віктор Шакирзян представляє партію "Рівне Разом" – Авт.). Вони насправді були політичними суперниками на виборах. Можна припустити, що "Рівне Разом" отримає більше можливостей, але це лише припущення. Тому що в коаліції "Рівне Разом" контролює більше управлінських посад у структурах, ніж сама "Європейська Солідарність", – зазначає політолог Олег Санжаревський.
Наразі захист міського голови Олександра Третяка готує апеляційну скаргу, яку має встигнути подати упродовж 10 днів від винесеного рішення суду першої інстанції.
- Нагадаємо, що 10 липня міського голову Рівного Олександра Третяка суд визнав винним у вчиненні корупційного адміністративного правопорушення та відсторонив від посади. Сам Третяк відреагував на таке рішення
- Актуальне
- Важливе