Звільняв Маріуполь і Херсон, зупинив росіян на Харківщині: що відомо про нового командувача Сухопутних військ ЗСУ Михайла Драпатого
29 листопада 42-річного генерал-майора Михайла Драпатого було призначено новим командувачем Сухопутних військ ЗСУ. Це рішення президент Зеленський ухвалив на тлі активного наступу російського агресора та внутрішніх трансформацій, які відбуваються у ЗСУ
"Еспресо.Захід" розповість про цікаві факти з життя Михайла Драпатого, а також, якими тепер є його нові функції у війську.
Вирішальна роль Сухопутних військ у війні з Росією
Сухопутні війська є найчисельнішою складовою ЗСУ і відповідають за виконання широкого спектра завдань: від оборони території країни до проведення наступальних операцій. Тому їхня роль у війні з Росією є вирішальна — вони утримують лінії оборони, організовують контрнаступи, забезпечують звільнення окупованих територій і підтримують місцеве населення, яке безпосередньо перебуває у зоні конфлікту.
Командувач Сухопутних військ здійснює стратегічне керівництво, планує операції, координує ресурси та забезпечує взаємодію з іншими складовими ЗСУ, включаючи авіацію й артилерію.
Цього року Михайло Драпатий вже третій новий командувач Сухопутних військ. До нього цю посаду обіймав теперішній головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, а з лютого по листопад ці обов’язки виконував генерал-лейтенант Олександр Павлюк.
Президент України Володимир Зеленський у п’ятницю 29 листопада пояснив, яке завдання стоїть перед Драпатим.
"Головне завдання – відчутно підвищити боєздатність нашої армії, забезпечити якість підготовки військовослужбовців та впроваджувати інноваційні підходи до управління людьми в Збройних Силах України. Українській армії потрібні внутрішні зміни для повного досягнення цілей нашої держави. … Генерал-майор Михайло Драпатий успішно організував оборону на Харківському напрямку та зірвав наступальну операцію російських сил", - написав Зеленський.
Відзначимо, що останні кілька місяців українські сили зазнають постійних ударів з боку російських військ на сході країни, а через кадровий голод ЗСУ змушені відступати. Це призвело до найбільших втрат територій, які спостерігалися до цього лише на початку повномасштабної війни.
Читайте також: Критичний момент війни: чому росіяни просуваються все швидше і чи може Україна їх зупинити. Пояснюємо
Цікаві факти з біографії Михайла Драпатого
Більшість українців, вірогідно, мало знають про нового командувача Сухопутних військ. Однак саме Драпатий був одним із тих, хто у травні 2014 року прорвав барикаду сепаратистів в Маріуполі під час звільнення міста. Він був на місці командира БМП і разом із механіком-водієм Дмитром Вороною вів колону з чотирьох машин. Епічне відео прориву стало вірусним у мережі.
Тож, родом військовий з Хмельниччини, є уродженцем славного Кам’янця-Подільського. Він народився в 1982 році, тобто у час, коли СРСР вже поступово рухався до свого колапсу. Відповідно, у молодшій школі Михайло навчався ще за радянської системи, але у віці 9 років він став громадянином незалежної України.
З ранніх років чоловік цікавився військовою справою. Тому після закінчення середньої школи Драпатий став курсантом Харківського інституту танкових військ. Завершивши навчання у період Помаранчевої революції, тобто 2004 році, тоді вже лейтенант Михайло Драпатий почав службу в 72-й окремій механізованій бригаді.
Михайло Драпатий одружений, з дружиною виховує сина та доньку.
Військова кар’єра під час війни з Росією
У 2014 році, з початком російської агресії проти України, майор Михайло Драпатий командував 2-м механізованим батальйоном 72-ї бригади. Уже у квітні його бригада була на сході України, готова до бою. У травні підрозділи батальйону брали участь у звільненні Маріуполя від терористів.
7 червня батальйони бригади почали рейд уздовж кордону з РФ, перериваючи постачання терористів із Росії. Вони опинилися під інтенсивним обстрілом із території РФ і були в "Ізваринському котлі". Попри важкі умови, під керівництвом Драпатого вдалося організувати прорив та вийти з котла.
"Були дні, коли нас по 7 годин безперервно розстрілювали з усіх видів артилерії та мінометів. Сили були нерівні, допомога не підходила, боєприпаси закінчувались, техніка майже вся була виведена з ладу. І тоді підрозділи пішли на прорив, вийти змогли не всі, а ті, хто прорвався, дійсно стали героями", — розповідав Михайло Драпатий.
Згодом він вирішив підвищити свою кваліфікацію та вступатив у Національний університет оборони України. Однак він не кинув свою роботу в зоні АТО, адже перевівся на заочну форму навчання, щоб продовжувати воювати на сході.
У серпні 2016 року Драпатий був призначений командиром 58-ї окремої мотопіхотної бригади (Конотоп), яка на той час виконувала завдання в Авдіївці.
Коли Драпатий успішно завершив своє навчання в університеті, то був нагороджений званням підполковника, а вже у 2019 році – отримав погони полковника.
Михайло Драпатий, Фото: mil.in.ua
Під час повномасштабного вторгнення у 2022 році керував угрупованням "Херсон", яке звільняло правобережну Херсонщину. Тобто він один з тих командирів, які зробили все можливе, щоб спершу зупинити російський прорив, а згодом і звільнити Херсон.
Драпатий керував військами на Херсонщині до січня цього року, коли почалися зміни у вищому військовому керівництві зі звільненням Валерія Залужного. У лютому 2024 року його призначили заступником начальника Генштабу з підготовки військових.
А вже у травні 2024 року Михайло Драпатий був тим, хто зміг зупинити новий наступ росіян на Харківщині, адже очолив оперативно-тактичне угруповання військ "Харків". Його дії зупини окупанта під Вовчанськом.
У вересні цього року його вже назначили на іншу гарячу точку, Драпатий очолив оперативно-тактичне угруповання військ "Луганськ", зона відповідальності якого простягається від Білогорівки Луганської області до Нью-Йорка Донецької області.
За успішне виконання бойової служби у травні 2024 року він отримав почесне звання генерал-майора. Михайло Драпатий також відзначений численними нагородами, зокрема, Орденом Богдана Хмельницького (І,ІІ та ІІІ ступенів), Хрестом бойових заслуг, Орденом "Народний герой України" та іншими.
- Актуальне
- Важливе