На Львівщині зростає захворюваність на ВІЛ
За 9 місяців цього року темпи приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію зросли на 16% порівняно з аналогічними періодами трьох попередніх років
Такі дані озвучили на форумі до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, який організувала Фундація АнтиСНІД-США в Україні (AHF Ukraine), передає "Еспресо.Захід"
1 грудня світ відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом — інфекцією, яка забрала життя близько 40,4 мільйона людей у світі.
"Темп приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Львівській області за 9 місяців 2024 року зріс на 16% у порівнянні з трьома останніми роками аналогічного періоду. Така ситуація пов’язана з умовами перебування нашої країни у воєнному стані, – зазначив завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення з лікування ВІЛ-позитивних/хворих на СНІД КНП ЛОР "Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр" Андрій Сороколіт.
За словами Андрія Сороколіта, на Львівщині вища частка людей, які інфікуються ВІЛ через введення наркотичних засобів, ніж загалом в Україні.
"У той час, як 77,5% випадків передачі ВІЛ в Україні відбувається статевим шляхом, у Львівській області цей показник складає лише 57,4%. Натомість частка передачі ВІЛ внаслідок введення наркотичних речовин у Львівській області становить 37,2% при середньому показникові по Україні цього шляху передачі лише 18,9%" – каже він.
Люди можуть жити з ВІЛ багато років, не знаючи про свій статус
"Слід зазначити, що 80,2% пацієнтів діагноз "ВІЛ-інфекція" і "СНІД" встановлюється одночасно (на пізніх стадіях захворювання через пізнє звернення пацієнтів). Це свідчить про те, що люди можуть жити з ВІЛ впродовж багатьох років, не підозрюючи про інфекцію і несвідомо передавати ВІЛ іншим, а звертаються до закладів охорони здоров’я за медичною допомогою лише тоді, коли хвороба вже значно прогресувала, коли вже з`явилися серйозні симптоми або ускладнення, характерні для стадії СНІДу", - каже Андрій Сороколіт.
Лікар також зазначив, що на початкових стадіях інфекції симптоми можуть бути відсутніми або дуже незначними, що ускладнює діагностику без проведення тестування. Це підкреслює важливість регулярного тестування, особливо для людей з підвищеним ризиком інфікування ("ризикованою поведінкою" – незахищеними статевими стосунками з випадковими партнерами або внаслідок ін`єкційного введення наркотичних речовин), ранньої діагностики та лікування ВІЛ-інфекції.
Війна негативно вплинула на лікування людей з ВІЛ/СНІД
На форумі було вперше представлено результати масштабного дослідження AHF Ukraine серед лікарів-інфекціоністів і соціальних працівників, які працюють із людьми, що живуть із ВІЛ. 84% респондентів зазначили, що повномасштабна війна негативно вплинула на лікування: переїзди, страх розголошення статусу, руйнування медзакладів та логістичних ланцюгів. Основним фактором повернення до АРТ, серед опитаних стало погіршення стану здоров’я або обізнаність про наслідки переривання лікування.
"Цьогорічна тема Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — "Боротьба триває, поки СНІД не подолано" — особливо актуальна. Вона звертає увагу на нагальні проблеми стигми та дискримінації, з якими стикаються люди, що живуть із ВІЛ. Стигматизація призводить до того, що люди бояться звертатися за тестуванням і лікуванням, залишаючи ВІЛ невиявленим та неподоланим. Ми маємо докласти зусиль, щоб змінити це, створити толерантне суспільство, де люди, які живуть із ВІЛ, матимуть рівні можливості та відчуватимуть підтримку», — зазначила Ярослава Лопатіна, Голова Представництва AHF Ukraine.
Подбати про своє здоров’я та пересвідчитись, що загрози немає, просто: завітайте на безкоштовне, швидке й конфіденційне тестування у Львів - AHF Checkpoint за адресою вул. Антоновича 20.
- Актуальне
- Важливе