День ангела Андрія за новим календарем: історія свята та традиції
30 листопада за новоюліанським календарем церква вшановує пам’ять апостола Андрія Первозванного, якого вважають покровителем України
Більше про свято розповість "Еспресо.Захід".
День святого Андрія Первозванного, одного із 12 апостолів Христа, другий рік поспіль відзначаємо 30 листопада. Цього дня українці вітають Андріїв з іменинами. А незаміжні дівчата та жінки зазвичай моляться про щасливе сімейне життя.
Попри те, що свято християнське, здавна день Андрія Первозванного був одним з найочікуваніших та найвеселіших, оскільки молодь збиралася на вечорниці. Дівчата здебільшого ворожили на судженого, тоді як хлопці бешкетували по дворах.
За юліанським або ж "старим" календарем свято відзначали 13 грудня. За новоюліанським або ж "новим" календарем, на який УГКЦ та ПЦУ перейшла з 1 вересня 2023 року, дата свята змістилася на 13 днів раніше. Відтак тепер свято Введення припадає на 30 листопада.
Що відомо про апостола Андрія
Апостол Андрій походив з Віфсаїди, міста на північному березі Галілейського моря. Займався рибальством разом із братом Петром. Був учнем св. Івана Хрестителя. Після першої зустрічі з Ісусом він одразу ж привів до Спасителя свого брата Петра. У Євангелії сказано, що Ісус, побачивши двох братів, мовив до них: "Ідіть за Мною, Я вас зроблю рибалками людей!". І ті негайно кинули сіті й пішли за ним.
На основі цієї згадки в Євангелії візантійська традиція називає Андрія протоклетосом, тобто – Первозваним. І дійсно, Андрій від початку входив до числа найближчих учнів Христа. У всіх євангельських переліках дванадцяти апостолів він згадується у першій четвірці.
Апостол Андрій пройшов багато країн, поширюючи християнство, навертаючи людей у віру. Пізніше Андрій Первозванний став першим єпископом Візантійським.
Свою апостольську працю закінчив мученицькою смертю в місті Патраї на Кавказі, поблизу Тмутороканя. Помер апостол Андрій на скісному хресті, на якому висів прив'язаний два дні, поки віддав Богові свого духа. Цей хрест, який двома поперечинами впирався в землю, називають "андріївським".
Вшанування пам’яті
Апостола Андрія українці вшановують по-особливому, оскільки саме його вважають тим, хто приніс християнство на "київські гори". Говорячи про проповідь апостола на "київських горах", посилаються на Нестора-літописця, який у "Повісті врем'яних літ" наче процитував слова апостола Андрія до своїх учнів після того, як апостол заночував з ними на березі Дніпра під горами: "Чи бачите гори ці? На цих горах засяє благодать Божа, тут буде місто велике, і Бог збудує багато церков". І благословивши ці гори, як сказано далі, він піднявся на них і поставив хрест.
За словами літописця, це відбулося саме там, де сьогодні побудований Київ. А місце, де стоїть Андріївська церква – начебто саме та гора, на якій апостол Андрій поставив свого хреста. Тому церква була збудована саме там, незважаючи на досить складний ландшафт.
І хоч це не доведений факт, проте вшанування апостола Андрія як того, хто приніс християнство на територію Русі, стало уже традиційним.
Апостол Андрій – патрон рибалок, подорожніх, співаків, вагітних жінок, фермерів, різників, співаків, України. До нього звертаються з проханням про добре подружжя. Зображують святого у плащі або туніці, інколи розіп’ятим.
Андріївські вечорниці, калита та ворожіння: традиції та звичаї свята
Релігійне свято Андрія Первозванного в Україні дуже тісно переплітається з язичницькими традиціями. Друга назва цього свята – Калита. Традиційно цього дня віряни йдуть до церкви, моляться святому про благополуччя у сім’ї і ставлять свічки за здоров'я.
Оскільки це й народне свято, тому у цей день влаштовували гуляння – Андріївські вечорниці. Дівчата ворожили на долю і нареченого. Наприклад, вірили, що в ніч проти 30 листопада дівчина може побачити уві сні свого майбутнього нареченого. Для цього пекли солоні коржі та їли їх перед сном. Відомим обрядом є ворожіння на чоботях. Дівчата знімали своє взуття і ставили у лінійку від печі до порогу. Чий чобіт стане на поріг, та й вийде першою заміж.
Традиційно на Андріївські вечорниці пекли особливий калач у формі сонця – калиту. Її підвішували до стелі, а парубки намагалися підстрибнути і відкусити шматочок, не використовуючи рук. Якщо вдалося – їхнє одруження буде щасливим.
Здавна саме на свято Андрія хлопці чинили різні побутові бешкети в тих дворах, де були дівчата на виданні. Традиційні бешкети – зав’язати хвіртки, підперти двері до хати, порозкидати дрова чи сіно тощо.
Читайте також: Які свята українці відзначатимуть у листопаді
Що не можна робити на Андрія
Церква засуджує будь-яке ворожіння чи інші витівки, оскільки це є прояви язичницьких вірувань. Однак як елемент гри ці народні звичаї досі можна спостерігати у деяких регіонах. Алкоголь під час святкувань також не схвалюється. Варто пам’ятати, що триває Різдвяний піст, тому меню має бути відповідне.
Здавна вважалось, що на Андрія не можна шити, прибирати та робити будь-яку іншу важку роботу по дому. Також не можна сваритися, лаятися чи ображати когось.
За повір’ями наших предків, сніг, що випав цього дня обіцяє холодну зиму.
- Додамо, що 15 листопада розпочався Різдвяний або Пилипівський піст, який триватиме 40 днів. Більше про цей особливий період читайте у новині.
- Актуальне
- Важливе