Спалах легіонельозу у прикордонні Польщі: як поширюється "хвороба легіонерів" і чи є загроза для Львівщини
У польському місті Жешув поблизу кордону з Україною стався спалах легіонельозу, або, як його ще називають, "хвороби легіонерів". На 1 вересня виявили вже понад 150 випадків, з них 18 летальні. Чи загрожує недуга прикордонню України, зокрема жителям Львівщини
Про це "Еспресо.Захід" запитало в генеральної директорки Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталії Іванченко.
Медикиня запевнила, що побоюватися не варто, адже хворі на цю недугу не здатні інфікувати інших.
Як пояснила пані Іванченко, захворювання на легіонельоз викликає бактерія легіонелла. Вперше була виявлена після спалаху на з'їзді Американського легіону у США в 1976 році. Тоді в одному з готелів захворіло понад 220 людей, а 34 – загинули. Власне, причиною зараження став збудник, який перебував у вентиляційній системі – та сама бактерія легіонелла.
Як можна інфікуватися легіонеллою
"Інфікуватися цією бактерією можна через системи кондиціонування, вентиляції, різноманітні вологі розпилювачі води, в яких може перебувати легіонелла. Як правило, вона є в невеликій концентрації, і захворювання бувають практично щороку, реєструються щомісячно, але це поодинокі випадки. Сказати, що саме спричинило масове поширення хвороби на сьогодні в Польщі, ми не можемо", – пояснює головна епідеміологиня Львівщини.
Власники підприємств, установ, організацій повинні перевірити кондиціонери в закладах, чи вони регулярно проходять очищення відповідно до інструкцій, зауважує Наталія Іванченко. Власники басейнів, спа-салонів, готелів також повинні перевірити, чи є в їхньому середовищі збудник легіонельозу, зробивши лабораторні дослідження, які виявляють бактерію.
Чи є заразною хвора людина
"Хвора на легіонельоз людина не становить небезпеки для оточення. Якщо, скажімо, приїде турист з Польщі й перебуватиме на теренах Львівщини (чи іншої області, – ред.), навіть якщо людина хвора на цю недугу, вона не інфікує нікого навколо себе. Однак якщо людина приїхала з Польщі й у неї будуть такі симптоми як підвищення температури тіла, болі в м'язах, головний біль, ознаки пневмонії, 50% хворих можуть мати розлади стільця, тобто пронос, тоді таких осіб лікарі рекомендуватимуть обстежувати на легіонельоз, щоб знати, яка на сьогодні ситуація", – зазначає Наталія Іванченко.
Групи ризику та симптоми легіонельозу
Найчастіше легіонельозом інфікуються:
- люди похилого віку
- хворі на діабет або хронічні обструктивні захворювання легень
- особи, які курять
- пацієнти зі слабким імунітетом.
Серед найпоширеніших симптомів хвороби:
- виражена слабкість
- сильний головний біль
- втрата апетиту
- іноді діарея
- підвищена температура тіла
- задишка
- сильний кашель.
На початковому етапі ознаки ураження дихальних шляхів непомітні. Але вже через добу після того, як з'явилися перші симптоми, у хворого різко підвищується температура тіла до 39-40°C, проявляються задишка й сильний сухий кашель. Деякі пацієнти скаржаться на кровохаркання, болі в м’язах і суглобах. У декого можливі навіть дезорієнтація в просторі, марення, галюцинації. А в 30% випадків дихальна недостатність може призвести до смертельного результату.
Чи готові медзаклади Львівщини до потенційного спалаху легіонельозу
Львівська епідеміологиня Наталія Іванченко запевняє, що в разі спалаху хвороби лікарні Львівщини готові до лікування пацієнтів з підтвердженим легіонельозом. Щодо самих досліджень, які виявляють у людей бактерію легіонеллу, то такі тести в Україні проводять акредитовані лабораторії, в тому числі у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.
Медики закликають мешканців дбати про гігієну рук, уникати контакту з людьми, у яких помітні ознаки інфекційної патології, тобто дотримуватися соціальної дистанції на відстані 1 м, берегти себе та бути здоровими.
Зазначимо, як пише видання RFI, загалом у Польщі випадки легіонельозу фіксували у трьох воєводствах – Підкарпатському, до якого входить місто Жешув з максимальною кількістю хворих, Люблінському та Малопольському. Усі вони поблизу кордону з Україною. Від самого початку інфікування людей у Польщі місцева влада припускала, що бактерія легіонельозу ширилась через систему водопостачання. Не останню роль зіграла спекотна погода.
31 серпня санітарна інспекція Підкарпатського воєводства оприлюднила результати санітарного дослідження води. Із 10 проб холодної води та 9 гарячої підтвердили, що бактерії є у великій кількості лише у гарячій воді у трьох зразках. Влада каже, що захворювання йде на спад. Однак відкритим залишається питання джерела інфекції. Зараз проводиться епідеміологічне розслідування. Навіть припускали, що зараження води могло бути диверсією Росії, оскільки випадки фіксували у містах, через які постачається допомога Україні від західних союзників.
Після Польщі спалах легіонельозу зафіксували в Іспанії та Німеччині
- Актуальне
- Важливе