Скандал з Єрмаком: аверс та реверс американської "медалі". Блог Ігоря Гулика
Отже, у вогнище пристрастей довкола листа, адресованого Байдену конгресменкою-республіканкою Вікторією Спартц та оприлюдненого нею ж пресрелізу, підкинула полінець демократка Марсі Каптур, співголова групи на підтримку України в Конгресі США
Вона зробила заяву, у якій наголошує, що її колега "поширює дикі наративи, спрямовані на підрив позицій українських чиновників під час війни, необачно допомагають Путіну та його пропагандистам", і підтримала президента Володимира Зеленського.
Не знаю, як в Америці, але у нас ці дві заяви спричинили неабиякий резонанс. Зокрема, у соцмережах, де точаться направду затяті дискусії. І найлегше – списати усе на партійну боротьбу у самих Штатах.
Отже, що відбулося?
Якщо уважно прочитати Вікторію Спартц, то навіть під лупою не знайдете звинувачень у бік особисто Зеленського. Навпаки, — повна компліментарність. "Я знаю, що президент Зеленський веде небезпечну війну з підступним ворогом. Він витрачає багато часу на створення міжнародної підтримки, щоб захистити свою країну, але у нього є постійна внутрішня проблема, яку він повинен вирішити – голова Офісу президента Андрій Єрмак", - вважає вона.
Марсі Каптур не вважала за потрібне конкретизувати імена "чиновників", на "підрив позицій" яких спрямована, м'яко кажучи, критика республіканки. Щобільше, її звинувачення Спартц у "поширенні проросійських наративів" позбавлені будь-якого підґрунтя.
Поясню чому. Вікторія Спартц, як відомо, була серед промоторів ідеї ленд-лізу для України, безпрецедентного з часів Другої світової війни рішення американської адміністрації на підтримку України. Це – єдина українська конгресвумен, яка народилася в Україні й виросла в незалежній державі. На відміну від тієї ж таки опонентки Марсі Каптур. Реалії батьківщини знає дуже добре. Родина Вікторії, яка досі живе у Носівці на Чернігівщині, пережила усі жахи інтенсивних російських обстрілів, хоча рідне село конгресменки не було окупованим.
Тобто розповідати про те, що авторка листа до Байдена стала "жертвою проросійської пропаганди" чи "агентом кремлівського впливу" – нонсенс і повна дурня. Спартц, відома своєю жорсткістю та безкомпромісністю навіть серед колег, просто озвучила факти, про які говорилося давно, але неофіційно.
На відміну від Вікторії, Марсі Каптур – уродженка Америки. Її відповідь Спартц – це, по-перше, данина партійній належності, спроба відвести удар від Джо Байдена, а, по-друге, за стилем, типова для організацій типу Світового конгресу українців спроба "дмухати на холодне", демонструвати "розважливість та поміркованість" навіть у питаннях, де такі настрої є недоречними. Діаспоряни завжди вели діалог з будь-якими президентами України, — навіть з Януковичем. Тому не дивно, що услід за заявою Каптур з'явився відозва від СКУ, витримана у схожих тонах.
Та найголовніше, що прагнучи до "єдності українського керівництва" в умовах військової агресії Росії, "миротворці" з Америки не хочуть розуміти, що таким чином стають на позиції "неначасників". Тих, хто наполегливо пропонує заплющити очі на будь-які, навіть дуже сумнівні кроки Зе!режиму і його "чиновників".
Не секрет, що фактично вирвана українськими дипломатами та військовими, а також діаспорянами на кшталт Спартц військова допомога Україні, не раз і не двічі ставилася під сумнів американськими спецслужбами акурат через зв'язки Єрмака, Татарова, Демченка з Росією. І про це нодноразово говорили Зеленському не тільки американські високопосадовці, але й спецслужби. 2019 року українська розвідка поклала на стіл новому президентові досьє на "цінного кадра" Андрія Єрмака. Того ж таки року програма "Схеми" оприлюднила розслідування про те, що батько Єрмака, що досі живе в Росії, був кадровим розвідником. Що друг та бізнес-партнер Андрія Борисовича Рахамім Емануїлов був радником голови ради федерації РФ Сєргєя Міронова, який оце зараз закликав бомбардувати "ті місця, де справді знаходяться центри прийняття рішень – Зеленський, генералітет, міноборони".
Питання викликає і те, що Єрмака було раптово призначено на нинішню посаду після "приватного візиту" Зеленського в Оман у січні 2020 року, де він, ймовірно, зустрічався з керівником російського радбезу Ніколаєм Патрушевим.
Європейці також не мовчали. 2021 році член Комітету із закордонних справ Європейського парламенту Віола фон Крамон-Таубадель дала інтерв'ю українському виданню "Новий Час", в якому заявила, що США заборонили президентові України Володимиру Зеленському ділитися інформацією про закриття телеканалів Медведчука з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком через його зв'язки з Росією. Ну, а про розмову Зеленського з керівником британської МІ-6 я вже писав.
Все це – на слуху і на вустах.
Тому відповідь, яку нарешті вичавив зі себе Офіс президента під кінець другого дня скандалу, виглядає трішки дивною: "Поки, окрім звинувачень однієї із сотень цих депутатів, ми нічого не почули".
Що там у них зі слухом?
P.S. Учора CNBC повідомила, що адміністрація Джо Байдена дала команду спецслужбам "додатково перевірити заяву конгресменки Спартц щодо можливих зв'язків Єрмака з рашистськими контрпартнерами".
Про автора. Ігор Гулик – журналіст, головний редактор сайту "Еспресо.Захід".
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе