Чому військовим важко отримати статус учасника бойових дій і як це змінити
Проблема отримання статусу учасника бойових дій знову стала актуальною після повномасштабного вторгнення. Велика кількість захисників потрапили у бюрократичну пастку, а влада поки не спроможна швидко владнати ситуацію
Про способи отримання статусу УБД та з якими проблемами доводиться стикатися військовослужбовцю, щоб його отримати розповіла "Еспресо.Захід" Любов Галан, співзасновниця і голова "Правозахисного центру для військовослужбовців "Принцип".
Фото: Любов Галан
До мене звернулася людина, яка воює в певному підрозділі з березня 2022 року й у неї досі немає військового квитка, як і УБД. Це є якраз таким маркером того, що військова частина не справляється
Як отримати УБД
Любов Галан розповідає, що у нас діє декілька способів отримання УБД. Найголовніший з них, за яким статус мала б отримувати велика кількість людей, – через військову частину.
"Це коли частина збирає документи, витяги з бойових наказів, рапорти й т.д., та починає саме оформлення цього статусу. Вже зібраний пакет документів відправляється на комісію, і там приймають рішення. Проблема в цьому випадку у тому, що це довгий шлях – велика кількість паперової роботи, якою займається від сили декілька людей у самій частині. У нас були такі дурні ситуації, коли люди мали їхати, до прикладу, у Слов’янськ, щоб зробити 2 фотокартки – коли ти береш участь у бойових діях, то у тебе немає потрібних фото, але маєш якось їх передати разом з усіма документами".
У комісії є місяць часу, аби розглянути справу та прийняти рішення. Проте, як стверджує юристка, в реальності так не буває. Все відбувається значно довше. Після прийняття рішення про надання статусу УБД, посвідчення надсилають у частину, звідки під підпис його можна забрати.
Є ще інший шлях. Це коли людина вже не перебуває на військовій службі й хоче сама ініціювати процес отримання УБД. Вона звертається до військової частини, де раніше служила, з запитом на надання усіх необхідних довідок, та сама збирає пакет документів.
"Далі вона може сама подати їх до комісії або ж написати заяву та надати цей пакет до свого ТЦК (Територіального центру комплектування та соціальної підтримки). Якщо там бачать, що бракує якихось документів, то вони подають запити до частини та далі самі займаються процесом. Проблема в тому, що саме на цьому етапі військова частина може ігнорувати запити. Просто через свою завантаженість", – додає Любов Галан.
Читайте також: Близько 500 військових зі 103-ї бригади пів року чекали на УБД
Система не справляється з навантаженням
"Процес дуже переобтяжений і надмірно паперовий – як на рівні військових частин, так і на рівні комісій. Уявімо собі, що у нас має бути сотні тисяч учасників бойових дій. За цей час видано дуже мало посвідчень. Я не буду говорити цифри, не впевнена, що це публічна інформація, але це дуже і дуже мало. Цей конвеєр не працює", – коментує правозахисниця.
З її слів, була ініціатива від колег-юристів, які зареєстрували законопроєкт №9141, аби покласти на ці комісії обов’язок витребовувати документи – не людина особисто, а саме комісії. Ця ініціатива покликана, на їхню думку, підвищити голос військовослужбовців.
"З іншого боку, ми вважаємо, що без автоматизації процесу проблему не вирішити. На зустрічах підкомітету та з міноборони ми обговорювали такий варіант і думали над перебудовою процесу отримання статусу УБД, аби він був швидшим та якіснішим. Те, з якою кількістю документів просто загинаються військові частини, не є нормальним. Треба розуміти, що частини можуть передислоковуватися і не загубити при цьому якісь документи майже нереально. От до мене звернулася людина, яка воює в певному підрозділі з березня 2022 року й у неї досі немає військового квитка, як і УБД. Це є якраз таким маркером того, що частина не справляється".
Має бути ефективний механізм аналізу, хто саме отримує УБД, аби уникнути випадків, скажемо, шахрайства
Автоматизація – реальний, але довгий процес
Любов Галан зазначає, що автоматизація отримання статусу УБД буде довгим процесом. Проте це буде якісним розв'язанням проблеми, яке працюватиме роками.
"Автоматизація є реальною. Це залежить від рішень. Є короткострокові, є довгострокові. Якщо ми говоримо про створення якогось нового реєстру, то це одна справа. Якщо ж мова йде про проміжкові кроки, то це швидше відбуватиметься. В питанні УБД ми дотримуємося такої думки, що нехай вирішення буде трохи довше, але ґрунтовно перебудоване, бо це ж ситуація на роки. Думаю, у нас буде до мільйона, а то й більше, учасників бойових дій. Залежить від того, коли закінчиться війна", – резюмує правозахисниця.
Бюрократична яма – порушення конституційних гарантій
Вона також стверджує, що термінологічно ми не можемо говорити про порушення прав людини у таких випадках як затягування при отриманні статусу чи взагалі ігнорування системою військовослужбовця:
"Чи це є порушення конституційних гарантій щодо соціального захисту? Так, може бути. Мені здається, що просто є дуже велике навантаження, як з усіма бюрократичними процесами. Але це і психологічне навантаження на людину, на її родину. Людина не має так страждати, щоб довести, що вона є учасником бойових дій".
Важливим є моніторинг отримувачів статусу
"Має бути ефективний механізм аналізу того, хто саме отримує УБД, аби уникнути випадків, скажемо, шахрайства, – додає Любов Галан. – Це дуже велика точка болю ще з 2014 року. Коли ти розумієш, що якісь випадкові люди, яким записали пару днів бойових дій, претендують на пільги, а ти, місяцями перебуваючи на фронті, не можеш його отримати – це важко. Навіть коли ми будемо працювати над автоматизацію, то маємо моніторити, хто отримує статус УБД. Найгірше, що можна зробити цим людям, це дати відчуття, що можна й було не брати участь у бойових діях та просто отримати посвідчення”.
- Актуальне
- Важливе