Еспресо. Захід
Ексклюзив

Санаторії як пункти обігріву, озерна вода та хліб на дровах. Як Трускавець готується до блекауту

1 грудня, 2022 четвер
13:06

Ще п’ять років тому місто відмовилося від централізованої подачі тепла, натомість заклади та житлові будинки мають свої котли. Трускавчани запасаються генераторами та будують котельні на дрова, щоб пережити надзвичайну ситуацію

Зміст

Міський голова Трускавця Андрій Кульчинський розповів "Еспресо.Захід", як місто житиме, якщо електрики й тепла не буде впродовж кількох днів чи навіть тижнів.

Купують генератори для світла і води

Зараз у курортному містечку на Львівщині проживає 20 тисяч населення, ще понад 15 тисяч — внутрішньо переміщені особи. У санаторіях також кілька тисяч курортників. Тому можна відверто говорити, що мешканців у Трускавці побільшало вдвічі. Навантаження йде на всі сфери — підприємства, школи, садки, лікарні, магазини, дорожня інфраструктура, в тому числі у використанні енергоносіїв.

"Близько п'яти років тому ми відмовилися від централізованого теплопостачання. Кожна бюджетна установа має свою котельню. З одного боку така автономність добре, але з іншого — всі котли мають насоси, які здійснюють циркуляцію теплої води по батареях. Виключається електрика — котли зупиняються. Якщо відсутність світла нетривала, годину-дві, це не настільки проблемно, якщо ж це триває 7-8 годин, а то й довше, при тому, коли температура повітря може становити -15 градусів, тоді котли просто замерзнуть, що спричинить мільйонні збитки", — пояснив мер Трускавця.

Щоб зберегти котли в разі надзвичайної ситуації, у місті вирішили — за найгіршого варіанта спускатимуть воду. Натомість придбали чимало дизельних гармат, які можна поставити всередині невеликих модульних котелень — вони будуть нагрівати повітря, відтак не дадуть воді замерзнути, оскільки самі котельні розташовані на вулиці та не захищені від сильних морозів. За словами Андрія Кульчинського, для частини котелень у місті також купили генератори, проте забезпечити усіх резервними джерелами живлення наразі немає можливості.

Більшість генераторів, які придбало місто, невеликої потужності. Великими забезпечені хіба що відділення ДСНС та лікарня. Також досить потужний генератор на 400 кВт Трускавець отримав від польських партнерів, ним забезпечили міський водоканал. Загалом міськрада планує ще закупівлю генераторів, однак сама процедура, що вимагає проведення тендерів, забирає чимало часу, тому придбаний у такий спосіб генератор може з'явитися через один-три місяці.  

У мешканців житлових будинків практично така ж проблема — запастися генератором або ж жити від включення до виключення. Усі квартири обладнані котлами. У кого є можливість, той купує інвертор з акумулятором, який може заживити квартиру, в тому числі котел, електроенергією. Міський голова зауважив, що насправді таких людей небагато, враховуючи вартість цих акумуляторів, що обійдеться від 400 до 1000 євро, та нинішню їх наявність на ринку.

"Ми забезпечили водоканал потужним генератором. Трускавець — дуже рельєфне місто, перепад висот від найнижчої до найвищої точки сягає 100 метрів. Тому нам постійно треба створювати у системі великий тиск води, щоб вона підходила до верхніх поверхів на найвищих точках. Деякі будинки мають власні насоси, але все, знову ж таки, залежить від електропостачання. Загалом місто має два джерела водопостачання. Перше — Дрогобицький водоканал, і тут питання в тому, чи там матимуть електроенергію у разі надзвичайної ситуації, щоб доставляти воду до Трускавця. Також важливо, коли вода приходить до межі нашого міста, звідти насоси починають розкачувати її по системі. Оскільки це найнижчі точки, насоси знеструмлюються. Інше джерело — насоси на озері, які викачують воду на станцію очистки. Часто мешканці скаржаться, що світло у них є, а води немає. Це через те, що насос, який мав би подавати воду для них, виключений", — зазначив Андрій Кульчинський.

Зі слів мера, з питною водою у місті можуть виникнути проблеми, якщо не буде палива для генераторів, оскільки воно недешеве і потрібне у великих об’ємах.

"Генератор, що працює на дві насосні станції, використовує за годину близько 70 літрів пального. Уявіть, за 10-12 годин це тонна палива, тоді будуть космічні ціни за воду. Наразі ми встигаємо за ті години, коли є електропостачання, накачувати воду в систему, маємо резервуари ємністю 10 тисяч кубометрів. Якщо це озерна вода, докачуємо до резервуара в одній з найвищих точок і звідти вона розходиться по місту. Якщо воду постачає Дрогобич, то вона поступає по місту з найнижчих точок, тому потрібно, щоб там постійно працював насос. Зрештою, той генератор, який у нас є, стоїть на тягачі, тому можемо переміщувати його для викачування чи то води з озера, чи від Дрогобицького водоканалу", — розповів трускавецький голова.

Щодо роботи каналізаційної системи, то Трускавець не має власних очисних споруд, цим займається Дрогобицький водоканал. Міський голова додав, що критичних проблем з каналізацією виникнути не мало б.

Виробництва забезпечать продуктами, санаторії стануть пунктами обігріву

На території Трускавецької громади працюють дві хлібопекарні — Доброгостівська та Уличненська, які можуть пекти на дровах. Підприємства мають свої кіоски, де продають хліб, також за потреби працюватимуть хлібовозки.

Окрім хлібопекарень, працюють також дві птахофабрики, що можуть забезпечити мешканців, наприклад, яйцями. Є й фермерські господарства, які виробляють молочну продукцію. За словами Андрія Кульчинського, така допомога не буде відбуватися у режимі нон-стоп, проте частково покриє потреби міста.

Відповідно до наказу начальника Львівської обласної військової адміністрації, у Трускавці також створили продуктові запаси на випадок тотального відключення електроенергії, за обсягами це близько двох фур.

Зрозуміло, що містечко є моногалузевим, тут переважає курортна галузь. Через відсутність електропостачання вона суттєво страждає, наприклад, у санаторіях закриються бювети, стануть практично неможливими водні процедури тощо. 

Як зауважив міський голова, частина Трускавця – це садиби, де люди мають пічне опалення. Крім того, мешканці можуть взяти до себе ще своїх друзів, знайомих, які живуть у багатоповерхівках – так частково вдасться вирішити проблему тривалої відсутності електрики.

"Лікарня та частина санаторіїв за цей рік перейшли на використання щепи. Тобто деякі курорти мали котельні на дрова раніше, а хтось побудував тепер. Тож усі вони автоматично можуть бути пунктами обігріву. Щонайменше кожен санаторій може обігрівати тих, хто там перебуває, та своїх працівників, а це сотні людей", — додав Андрій Кульчинський.

Пунктів незламності у місті поки не розгортали, хоча місця їх потенційного розташування вже підготували. Найперше – це бомбосховища у школах, які зараз ще слугують укриттями для школярів. Повноцінно працювати Пункти незламності повинні, якщо світла немає упродовж 24 годин. Міський голова зазначив, що поки відключення не настільки тривалі, тому потреби в розгортанні немає.

Такі пункти також облаштовують у приміщенні міської ради, на залізничній станції, у відділенні ДСНС та лікарні. До слова, створення Пунктів незламності, забезпечення їх генераторами, питною водою та іншими речами відбувається за кошти громади та спонсорів.

Для того, щоб у Трускавці могли працювати екстрені служби у разі погіршення мобільного зв’язку та інтернету, вирішили придбати радіостанції, що мають покриття в радіусі 10 км. Ними забезпечать лікарню, водоканал, міську раду, поліцію, ДСНС, аби таким чином була постійна комунікація та розуміння ситуації в місті.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.36
    Купівля 41.36
    Продаж 41.86
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
27 листопада
10:38
Долотний завод
В Офісі президента заявили, що цього року росіяни на Львівщині знищили стратегічний завод-конкурент
10:36
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 листопада
10:31
обив людину та незаконно володів цілим арсеналом зброї
На 5 років сяде закарпатець, який побив людину та незаконно володів цілим арсеналом зброї
10:30
Найскладніша пацієнтка за 4 роки: у Львові виконали третю пересадку нирки 21-річній дівчині
10:15
Водій загинув, а пасажир у лікарні: на Львівщині сталась смертельна аварія
10:03
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 листопада
09:53
У Тернополі після обстрілу тролейбуси змінили графік руху для економії електрики
09:41
Користовані телефони та 25 кг людського волосся: волинські митники виявили контрабанду
09:29
прощання
З чотирма полеглими воїнами прощаються 27 листопада на Львівщині
09:21
В Івано-Франківську медики врятували дитину, яка вдихнула шпильку
08:59
сили ППО
У небі на Хмельниччині збили російський "шахед"
08:42
Гасили 15 рятувальників: у Львові на Любінській вночі горіла квартира
08:27
новини Львівщини
В Ужгороді через п’яну бійку чоловік потрапив до реанімації
08:04
На Львівщині затримали чоловіка, який вкрав із підприємства Mercedes
07:40
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 27 листопада
07:30
Інтерв’ю
Як змінився громадський транспорт у Львові за рік роботи е-квитка
07:05
Огляд
Провідниця фемінізму в українській літературі: таємниці життя Ольги Кобилянської
2024, вiвторок
26 листопада
22:25
зґвалтування
Попросив чаю, аби зігрітися: на Тернопільщині затримали чоловіка, який зґвалтував 88-річну пенсіонерку
22:02
На Закарпатті в обласній клінічній лікарні вперше виготовили й встановили ЗD-протез військовому
21:43
Огляд
світло
Дві-три години без світла: графіки погодинних відключень електрики 27 листопада на Львівщині
21:29
Кого можуть позбавити пенсій вже у грудні та для чого потрібна ідентифікація
21:26
Ексклюзив
Дарья Косенок
Верховний Суд підтвердив вирок чоловіку за жорстоке вбивство 19-річної дівчини у Львові
21:14
новини Тернопільщини
Контрабанда під виглядом прального порошку: на Рівненщині судитимуть жінку за перевезення прекурсорів
20:58
На утримання доріг Львівщини у 2024 році з бюджету області виділили 140 млн грн. Як очищуватимуть взимку
20:40
Оновлено
У Тернополі унаслідок ворожого обстрілу пошкоджена електроінфраструктура
У Тернополі об'єкти критичної інфраструктури заживлені після ворожого обстрілу електроінфраструктури
20:34
Зґвалтування дитини
Сексуальне насильство над хлопчиком: на Хмельниччині чоловіка засудили до 6 років ув'язнення
20:15
У Тернополі у приватному будинку знайшли вбитим подружжя 
19:58
Огляд
Сніг
Вранці дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 листопада
19:53
Зупинили штурм росіян: бійці 24-ї бригади показали, як знищили 7 ворожих БМД-4
19:39
Водіїв авто просять оминати ділянку. У Львові поруч із центром мінятимуть аварійне дорожнє покриття
19:22
вирок
На Хмельниччині судили молодшого сержанта, який застрелив офіцера з табельного автомата 
19:08
повінь
На Прикарпатті викрили посадовців, що привласнили 1 млн грн на захист від повеней
18:55
"Два серця": Оксана Білозір презентувала кліп, створений ШІ
18:40
Володимир Стасюк
Скульптор з Рівненщини отримав премію Ніла Хасевича
18:25
колії у Володимирі
На Волині з молотка продали залізничні колії збанкрутілого цукрового заводу
18:10
вогонь, полум'я, пожежа
Прикарпатця підозрюють у підпалі авто мешканки Львова
17:40
отримати житло
Двадцять захисників з Рівненщини отримають житло від держави
17:25
У Львові у Національному музеї покажуть "Кераміку без кордонів" 
17:11
Фехтувальниця зі Львівщини Анна Максименко стала призеркою Кубка світу в Канаді
17:00
новини Львівщини
Ужгород планує передати з бюджету 1 млн грн для Покровської МТГ
Більше новин