Еспресо. Захід
Ексклюзив

Санаторії як пункти обігріву, озерна вода та хліб на дровах. Як Трускавець готується до блекауту

1 грудня, 2022 четвер
13:06

Ще п’ять років тому місто відмовилося від централізованої подачі тепла, натомість заклади та житлові будинки мають свої котли. Трускавчани запасаються генераторами та будують котельні на дрова, щоб пережити надзвичайну ситуацію

Міський голова Трускавця Андрій Кульчинський розповів "Еспресо.Захід", як місто житиме, якщо електрики й тепла не буде впродовж кількох днів чи навіть тижнів.

Купують генератори для світла і води

Зараз у курортному містечку на Львівщині проживає 20 тисяч населення, ще понад 15 тисяч — внутрішньо переміщені особи. У санаторіях також кілька тисяч курортників. Тому можна відверто говорити, що мешканців у Трускавці побільшало вдвічі. Навантаження йде на всі сфери — підприємства, школи, садки, лікарні, магазини, дорожня інфраструктура, в тому числі у використанні енергоносіїв.

"Близько п'яти років тому ми відмовилися від централізованого теплопостачання. Кожна бюджетна установа має свою котельню. З одного боку така автономність добре, але з іншого — всі котли мають насоси, які здійснюють циркуляцію теплої води по батареях. Виключається електрика — котли зупиняються. Якщо відсутність світла нетривала, годину-дві, це не настільки проблемно, якщо ж це триває 7-8 годин, а то й довше, при тому, коли температура повітря може становити -15 градусів, тоді котли просто замерзнуть, що спричинить мільйонні збитки", — пояснив мер Трускавця.

Щоб зберегти котли в разі надзвичайної ситуації, у місті вирішили — за найгіршого варіанта спускатимуть воду. Натомість придбали чимало дизельних гармат, які можна поставити всередині невеликих модульних котелень — вони будуть нагрівати повітря, відтак не дадуть воді замерзнути, оскільки самі котельні розташовані на вулиці та не захищені від сильних морозів. За словами Андрія Кульчинського, для частини котелень у місті також купили генератори, проте забезпечити усіх резервними джерелами живлення наразі немає можливості.

Більшість генераторів, які придбало місто, невеликої потужності. Великими забезпечені хіба що відділення ДСНС та лікарня. Також досить потужний генератор на 400 кВт Трускавець отримав від польських партнерів, ним забезпечили міський водоканал. Загалом міськрада планує ще закупівлю генераторів, однак сама процедура, що вимагає проведення тендерів, забирає чимало часу, тому придбаний у такий спосіб генератор може з'явитися через один-три місяці.  

У мешканців житлових будинків практично така ж проблема — запастися генератором або ж жити від включення до виключення. Усі квартири обладнані котлами. У кого є можливість, той купує інвертор з акумулятором, який може заживити квартиру, в тому числі котел, електроенергією. Міський голова зауважив, що насправді таких людей небагато, враховуючи вартість цих акумуляторів, що обійдеться від 400 до 1000 євро, та нинішню їх наявність на ринку.

"Ми забезпечили водоканал потужним генератором. Трускавець — дуже рельєфне місто, перепад висот від найнижчої до найвищої точки сягає 100 метрів. Тому нам постійно треба створювати у системі великий тиск води, щоб вона підходила до верхніх поверхів на найвищих точках. Деякі будинки мають власні насоси, але все, знову ж таки, залежить від електропостачання. Загалом місто має два джерела водопостачання. Перше — Дрогобицький водоканал, і тут питання в тому, чи там матимуть електроенергію у разі надзвичайної ситуації, щоб доставляти воду до Трускавця. Також важливо, коли вода приходить до межі нашого міста, звідти насоси починають розкачувати її по системі. Оскільки це найнижчі точки, насоси знеструмлюються. Інше джерело — насоси на озері, які викачують воду на станцію очистки. Часто мешканці скаржаться, що світло у них є, а води немає. Це через те, що насос, який мав би подавати воду для них, виключений", — зазначив Андрій Кульчинський.

Зі слів мера, з питною водою у місті можуть виникнути проблеми, якщо не буде палива для генераторів, оскільки воно недешеве і потрібне у великих об’ємах.

"Генератор, що працює на дві насосні станції, використовує за годину близько 70 літрів пального. Уявіть, за 10-12 годин це тонна палива, тоді будуть космічні ціни за воду. Наразі ми встигаємо за ті години, коли є електропостачання, накачувати воду в систему, маємо резервуари ємністю 10 тисяч кубометрів. Якщо це озерна вода, докачуємо до резервуара в одній з найвищих точок і звідти вона розходиться по місту. Якщо воду постачає Дрогобич, то вона поступає по місту з найнижчих точок, тому потрібно, щоб там постійно працював насос. Зрештою, той генератор, який у нас є, стоїть на тягачі, тому можемо переміщувати його для викачування чи то води з озера, чи від Дрогобицького водоканалу", — розповів трускавецький голова.

Щодо роботи каналізаційної системи, то Трускавець не має власних очисних споруд, цим займається Дрогобицький водоканал. Міський голова додав, що критичних проблем з каналізацією виникнути не мало б.

Виробництва забезпечать продуктами, санаторії стануть пунктами обігріву

На території Трускавецької громади працюють дві хлібопекарні — Доброгостівська та Уличненська, які можуть пекти на дровах. Підприємства мають свої кіоски, де продають хліб, також за потреби працюватимуть хлібовозки.

Окрім хлібопекарень, працюють також дві птахофабрики, що можуть забезпечити мешканців, наприклад, яйцями. Є й фермерські господарства, які виробляють молочну продукцію. За словами Андрія Кульчинського, така допомога не буде відбуватися у режимі нон-стоп, проте частково покриє потреби міста.

Відповідно до наказу начальника Львівської обласної військової адміністрації, у Трускавці також створили продуктові запаси на випадок тотального відключення електроенергії, за обсягами це близько двох фур.

Зрозуміло, що містечко є моногалузевим, тут переважає курортна галузь. Через відсутність електропостачання вона суттєво страждає, наприклад, у санаторіях закриються бювети, стануть практично неможливими водні процедури тощо. 

Як зауважив міський голова, частина Трускавця – це садиби, де люди мають пічне опалення. Крім того, мешканці можуть взяти до себе ще своїх друзів, знайомих, які живуть у багатоповерхівках – так частково вдасться вирішити проблему тривалої відсутності електрики.

"Лікарня та частина санаторіїв за цей рік перейшли на використання щепи. Тобто деякі курорти мали котельні на дрова раніше, а хтось побудував тепер. Тож усі вони автоматично можуть бути пунктами обігріву. Щонайменше кожен санаторій може обігрівати тих, хто там перебуває, та своїх працівників, а це сотні людей", — додав Андрій Кульчинський.

Пунктів незламності у місті поки не розгортали, хоча місця їх потенційного розташування вже підготували. Найперше – це бомбосховища у школах, які зараз ще слугують укриттями для школярів. Повноцінно працювати Пункти незламності повинні, якщо світла немає упродовж 24 годин. Міський голова зазначив, що поки відключення не настільки тривалі, тому потреби в розгортанні немає.

Такі пункти також облаштовують у приміщенні міської ради, на залізничній станції, у відділенні ДСНС та лікарні. До слова, створення Пунктів незламності, забезпечення їх генераторами, питною водою та іншими речами відбувається за кошти громади та спонсорів.

Для того, щоб у Трускавці могли працювати екстрені служби у разі погіршення мобільного зв’язку та інтернету, вирішили придбати радіостанції, що мають покриття в радіусі 10 км. Ними забезпечать лікарню, водоканал, міську раду, поліцію, ДСНС, аби таким чином була постійна комунікація та розуміння ситуації в місті.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.55
    Купівля 39.55
    Продаж 40.06
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
16:45
новини Хмельницького
У Хмельницькому прокурори повернули тергромаді будинок культури
16:32
газопровід
У Чернівцях мешканці однієї з вулиць на два тижні залишились без газу. Причини 
16:17
новини Львова
У Львові викрили чоловіків, які підробляли та продавали навушники відомого бренду
16:08
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині колишній директор Нацпарку поверне держбюджету 330 тис. грн за незаконне звільнення працівників
15:54
 Вимагала у родички військовозобов’язаного з вадами слуху 300 доларів: на Хмельниччині судитимуть лікарку ВЛК
15:39
Долина нарцисів
На Закарпатті почала цвісти Долина нарцисів
15:38
Оновлено
Організував переправлення ухилянтів за кордон: затримано посадовця Львівспецкомунтрансу
15:24
У Львові знімають фільм про Героя України Тараса Бобанича Хаммера
15:08
сортування сміття у школах
В Ужгороді учні впродовж місяця сортуватимуть сміття, яке продукують їхні школи
14:54
Садиба Реїв на Франківщині
Суд зобов'язав Франківську ОВА взятися за відновлення садиби Реїв
14:39
Новини Львівщини
Польські протестувальники продовжують блокувати чотири пункти пропуску
14:26
викрадений автомобіль
Громадянин Вірменії, якому заборонено в'їзд в Україну, намагався перетнути кордон на краденому авто 
14:12
опалення-діти-школа
Лікарні й дитсадки Львова отримують опалення
13:54
лікування Романа Кліза у Львові
Уламок боєприпасу застряг у грудях: у Львові лікують воїна з Волині
13:39
На Львівщині затримали на хабарі лікарку: за винагороду видавала липові документи про інвалідність
13:21
земля
На Львівщині у росіянина конфіскували землю
13:05
У ДТП на Буковині загинув 18-річний хлопець
У ДТП на Буковині загинув 18-річний хлопець
12:46
Школярки з Волині стали переможницями міжнародного конкурсу з українознавства 
12:32
Уночі у Львові підпалили магазин: підозрювану затримали
Уночі у Львові підпалили магазин: підозрювану затримали
12:18
ЗСУ загиблі
Львівщина прощається одразу з шістьма захисниками
12:01
У мережі поширили відео нібито протиправних дій військкомів у Львові
У мережі поширили відео нібито протиправних дій військкомів у Львові. У ТЦК відреагували
11:39
Під час благодійного аукціону на Львівщині зібрали понад 3 млн грн на ЗСУ
Під час благодійного аукціону на Львівщині зібрали понад 3 млн грн на ЗСУ
11:08
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 19 квітня: вартість долара перевищила 40 грн
11:06
Надія Банах
Померла колишня очільниця трьох районних адміністрацій Львова Надія Банах
10:47
Рятувальники на пожежі
В Івано-Франківську під час пожежі загинула жінка
10:28
Львівський суд заборонив проросійську партію СПАС
10:02
чадний газ
У Львові четверо людей отруїлися чадним газом
09:47
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 19 квітня
09:39
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 18 квітня
09:36
На Франківщині у ДТП постраждало четверо людей, серед них двоє дітей
09:21
Піп Іван Чорногірський
На горі Піп Іван у Карпатах температура опустилася до 7° морозу
09:00
На Закарпатті прощатимуться з загиблим воїном з Тячівщини Михайлом Руснаком
08:40
Руслан Марцінків
Марцінків заявив, що у Франківську бракує комунальників і техніки - частину передали ЗСУ
08:20
На Волині породіллі видалили 6-літрову пухлину
08:00
перейменування вулиці
Не Декабристів, а Свободи: у Луцьку перейменують ще 7 вулиць
07:46
Огляд
Дружина мільйонерка: що задекларував керівник психіатричної лікарні Львівщини Богдан Чечотка
07:30
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 19 квітня, і завтра
2024, четвер
18 квітня
22:54
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
Десятьох учасників наркоугруповання, яких днями викрили на Закарпатті, взяли під варту
22:42
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
Двоє підлітків на Закарпатті хотіли допомогти порушникам перепливти Тису човнами
22:25
Верховний суд України
Верховний Суд виправдав архітектора з Тернопільщини, підозрюваного в отриманні $1,5 тис. хабаря
Більше новин