Як змінився громадський транспорт у Львові за рік роботи е-квитка
11 грудня буде рік, як у Львові запрацювала безготівкова оплата проїзду у всьому громадському транспорті. За цей час сталося чимало позитивних трансформацій з міським транспортом, але декілька важливих ще попереду
Про це в інтерв'ю "Еспресо.Захід" розповів директор департаменту мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.
Завдяки е-квитку комунальні перевізники збільшили випуск транспорту на маршрутах від 10 до 30%
Незабаром буде рік, як у Львові повноцінно діє е-квиток і безготівкова оплата у всіх видах громадського транспорту. На вашу думку, які головні здобутки е-квитка за цей час, як позитивно змінився транспорт?
Насправді позитивних ефектів дуже багато. Першочергово – це комфорт для пасажирів, тому що тепер люди мають можливість розраховуватися різними способами, як банківськими картками, так і з використанням мобільних пристроїв. Також завдяки е-квитку пасажири мають можливість пересадки, а це змінило підхід до перевезення. Люди можуть не помічати на який маршрут сідають, просто обирають найшвидший транспортний засіб, який рухається у потрібну їм сторону.
Завдяки запровадженню електронного квитка нам також вдалося збільшити випуски рухомого складу й кількість самих поїздок. Скажімо, у наших комунальних перевізниках АТП-1 та Львівелектротранс помітне збільшення випуску транспорту на маршрутах, воно становить від 10 до 30%.
Користування транспортом також суттєво збільшилося. Якщо на початку запуску е-квитка (грудень, січень) фіксували щомісячно близько 8 мільйонів поїздок в транспорті, то зараз мова йде про понад 11 мільйонів. Це завдяки тому, що люди стали більше користуватися транспортом. Чому, бо транспорту стало більше, також він частково оновився.
Наприклад, місто випустило додатково 10 п’ятисекційних трамваїв "Електрон". Приватні перевізники також досить так суттєво оновили рухомий склад, тому що за останній рік близько 80 одиниць рухомого складу були оновлені. Також відновилася частина маршрутів. Ми запустили й нові маршрути, є нові перевізники на нашому ринку, це маршрути: 12, 48, 57, 30. Також є ряд маршрутів, які, по суті, не виконували роботу належним чином, але завдяки запуску е-квитка, відбулася закупівля додаткового рухомого складу і вони почали курсувати досить справно.
Офіційна зарплата водіїв автобусів зросла до 47 тис. грн
Стосовно позитивних ефектів, також варто підкреслити, що заробітну плату водіїв ми вивели в прозору площину. Загалом кажучи, сфера перевезення стала прозорою. Ще рік тому, по суті, в автобусах можна було розраховуватися лише готівкою, і ніхто не розумів, куди далі та готівка рухалася. Тому водій мав можливість десь частину цих грошей залишати собі після зміни. Зараз ми бачимо всі ці оплати, тобто вони виведені з тіні. Навіть при розрахунку готівкою, ми бачимо це, бо видається паперовий квиток. Тому у нас повний облік.
Власне, що це виведення коштів в прозору площину й дало можливість підвищити заробітну платню водіям громадського транспорту. Для прикладу, стосовно нашого комунального перевізника АТП-1, там працює близько 600 водіїв, офіційна заробітна плата збільшилася від 28 тис. грн до 46-47 тис. грн, які нараховуються кожного місяця. А це дає близько 4 млн грн додаткових податків у бюджет, зокрема, туди виходить і військовий податок. Тобто держава отримує кожного місяця додатково 4 мільйони гривень, а це тільки мова про одного перевізника. В інших перевізників також відбулося збільшення заробітної плати.
Мобільний застосунок до е-квитка буде доступним до кінця року
Що поки не вдалося зробити й чому? Зокрема, коли стане доступним мобільний застосунок до е-квитка та чому досі немає абонементів?
Що стосується мобільного застосунку, цього року плануємо його запустити. Скажу від себе, особисто я ним вже користуюся в тестовому форматі. Тобто він вже є готовий і функціонує, зараз ми ще усуваємо ті чи інші дрібні неточності, щоб він був доступний для широкого загалу. В принципі, він працює досить якісно, тому ми його плануємо цього року вже анонсувати і запускати на відповідних сервісах.
Також ми працюємо над абонементом, але це питання йде в комплексі з запуском транспортної роботи для автобусних перевізників. Все-таки тут ми чекаємо перших кроків від уряду. Зараз напрацьовуються зміни до законодавства, які дадуть можливість оплачувати транспортну роботу й автобусним перевізникам, десь цей процес трішки затягується. Але все, що законодавство дає нам можливість робити, те ми й робимо. Бо по електротранспорту – ми вже запустили оплату за транспортну роботу, тобто за роботу трамваїв та тролейбусів. Це також дає свій позитивний ефект.
Запуск абонементів залежить від змін у законодавстві
Голова комісії транспорту, зв'язку і міської мобільності ЛМР нещодавно розповів, що, можливо, вже найближчим часом міністерство транспорту у Львові запустить пілотний проєкт, щоб перевести автобусних перевізників на транспорту роботу. Це реально, чи є перешкоди?
Це можливо. Але розповім про суть проблеми. У сьогоднішньому законодавстві по електротранспорту чітко сказано, що є можливість оплачувати замовнику, тобто місту, за виконану транспортну роботу по трамваях і по тролейбусах. Але, якщо говорити про законодавство, яке стосується автомобільного транспорту, то в ньому немає такого визначення, як оплата транспортної роботи, там є лише оплата пасажиром перевізнику.
Цей пілотний проєкт, дійсно, він напрацьовується, тобто, готуються відповідні зміни, ми активно комунікуємо з міністерством. Загалом кажучи, пілотний проєкт дав би визначення, що таке є оплата за транспортну роботу і яким чином її слід здійснювати, яким чином відбуваються нарахування, яким чином здійснюються взаєморозрахунки між містом і перевізниками. У рамках цього пілотного проєкту ми мали б укласти визначення оплати транспортної роботи для автобусних перевізників, мали б прописати механізм і, відповідно, мали б оплачувати за кожен кілометр, який здійснюють автобуси на своїх маршрутах.
Завдяки переведенню Львівелектротранс на оплату за виконану роботу, вдалося збільшити час роботи трамваї й тролейбусів
Якби можна було платити за кожен кілометр, тоді автобусним перевізникам було б вигідно працювати також і зранку, та у ввечері? Адже ця проблема досі зберігається.
Саме так. Зміни вже помітні в електротранспорті. Якщо ми говоримо про 10-ту чи 11-ту години вечора, то у місті лише електротранспорт в цей час курсує. Бо ми оплачуємо за це. До речі, воно не залежить від того, скільки пасажирів є в цей час, яких насправді не так і багато, але, однак, місто оплачує за кожен кілометр пройдений тролейбусом і трамваєм.
Такий самий підхід мав би бути щодо автобусів. Тобто перевізника не має цікавити, скільки пасажирів він перевозить, цю функцію мало б на себе повністю забрати місто. На основі розроблених, проаналізованих даних, на основі чинного обліку ми мали б надавати їм графіки, які вони мають виконувати. Тобто їхня задача – їздити згідно з цими графіками, а місто вже зі своєї сторони буде оплачувати за кожен кілометр, який вони проїхали з поправкою на ті чи інші коефіцієнти, які стосується графічності і якості, власне, транспорту.
Тут слід також сказати, що все коштує грошей. Тобто підвищення якості, ті ж додаткові вечірні випуски, яких немає сьогодні – все це додаткове навантаження на міський бюджет. Зараз, власне, відбувається формування міського бюджету, і сказати, які суми коштів будуть доступні для виконання тих чи інших додаткових рейсів, ми ще не маємо можливості.
Поява абонемента, я так розумію, що залежить, власне, від успіху анонсованого пілотного проєкту.
Тому я й говорю, що ці речі взаємопов'язані. Бо стоїть питання розподілу коштів між перевізниками, які вони отримали від продажу абонемента. А для того, щоб не збирати ці кошти й не розподіляти якимось неврегульованим законодавством механізмом між перевізниками, для цього місто має перебрати на себе функцію оплати за транспортну роботу. Тоді вже автоматично відпадає необхідність розподілу доходів від оплати за абонемент.
Нова транспортна мережа буде повністю готова лише після запуску абонементів
Ще хотів запитати про транспортну мережу. Раніше багато говорилося, що можливі зміни, бо є дублюючі маршрути. Чи ця мережа вже готова, чи можна очікувати якісь зміни в найближчому майбутньому?
У нас є напрацьована нова транспортна мережа спільно з колегами з компанії Horizont за підтримки німецького фонду. Єдине, що вона не містить наразі ще тих даних, яких нам слід враховувати вже за результатами запуску абонемента. Тобто, скажімо, в липні після запуску безкоштовної пересадки, людські звички стосовно використання громадського транспорту дещо змінилися. Ми спостерігаємо, що кількість безкоштовних пересадок збільшується і, відповідно, люди переформатовують свої маршрути на більш зручніші й швидші, враховуючи ось цю доступну опцію безплатної пересадки.
Власне, що після запуску абонементів ми очікуємо, що тут відбудеться наступний етап переформатування цих звичок. Залежно від того, якими маршрутами в який час будуть користуватися пасажири, тоді вже доцільно переформатовувати транспортну мережу. Ну, і з погляду здорового глузду – це доцільно робити в літній період, коли маємо найменше пасажирів.
А стосовно ціни е-квитка, чи є розмови про збільшення або зменшення вартості, чи наразі оптимально так, як є: 13, 15, 25 грн залежно від способу оплати?
Ми постійно моніторимо наявні фактори, але живемо в період нестабільності. Тобто все залежить від того, які будуть чинники. Ціна пального, ціна тих чи інших комплектуючих на ринку тощо. Все це залежить від подальшого ціноутворення. Наразі ми маємо ту вартість і ті тарифи, які є на сьогодні.
Читайте також: Нова транспортна мережа та абонементи: що надалі очікувати від е-квитка у Львові
- Актуальне
- Важливе