Розмова Байден-Путін: де проляжуть "червоні лінії"? − розслідування "Еспресо"
Від Російської Федерації США вимагають зробити конкретні кроки до відводу військ і загальної деескалації. Проте США розуміють, що це тимчасовий захід, який лише дозволяє виграти час. Тим часом санкції проти РФ вдарять не лише по владі країни, а й по російському народу.
Про це йдеться в розслідуванні журналістки Ольги Лень у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким" на телеканалі Espreso.tv, передає "Еспресо.Захід".
7 грудня відбулася відео зустріч президента Сполучених Штатів Джо Байдена та президента РФ Путіна. До, під час та після зустрічі найчастіше можна було почути слова "червоні лінії". Що ж вони значать?
Це вже друга зустріч Байдена і Путіна за цей рік. І вдруге Росія збирає війська під українським кордоном, щоб Путін міг поговорити з президентом США. Він стверджує: "Справа не в тому, щоби вводити війська, чи не вводити. Воювати – чи не воювати. Річ у тому, щоб налагодити стосунки".
На початку листопада стало відомо, що РФ стягує дві третини боєздатних частин своєї армії до кордонів України. А 18 листопада Путін пояснив, як він уявляє "налагодження стосунків". На зібрані в російському МЗС він розказав про "червоні лінії", образи на розширення НАТО та бажання отримати від Заходу гарантії безпеки.
РФ хоче "фінляндизації" України
Натовп російських пропагандистів кинувся пояснювати, що мав на увазі Путін. У програмній статті голови Ради із зовнішньої та оборонної політики Росії Федора Лук'янова під назвою "Висока напруга. Українська криза показує, що в Європі настав час заново креслити "червоні лінії" стверджують наступне: "Йшлося не про черговий рамковий документ у дусі того, що пропонувалися в нульові роки. По суті, говорити потрібно про відмову від самого цього принципу "країна може обирати собі будь-який альянс, і це лише її справа".
Також він закликав відродити поняття "фінляндизація". Тобто, примушення країн до позаблокового статусу, як це було з Фінляндією та Австрією після Другої світової війни.
Ультиматум РФ: письмові гарантії нерозширення НАТО
1 грудня Путін вперше заявив, що хоче письмових гарантій нерозширення НАТО. Іншими словами, угоди з Заходом, що Україну ніколи не візьмуть до НАТО.
"У діалозі зі Сполученими Штатами та їхніми союзниками наполягатимемо на виробленні конкретних домовленостей, що виключають будь-які подальші просування НАТО на схід та розміщення загрозливих нам систем зброї у безпосередній близькості до території РФ. Особливо зазначу: нам потрібні саме правові, юридичні гарантії, оскільки західні колеги не виконали взяті на себе відповідні усні зобов'язання”, − сказав Путін.
Варто знати, що не існувало ніяких таких усних зобов'язань, які нібито давали під час розпаду СРСР. Ця вигадка з'явилася вже за часів Путіна. Останній керівник СРСР Михайло Горбачов визнав це ще у 2014 році. Він дав інтерв'ю німецькому каналу ZDF, де прямо сказав, що це міф: в НАТО не обіцяли не розширюватися. Горбачов також пояснив, що про це взагалі не йшлося і не могло йтися на переговорах, бо у Москві навіть теоретично не припускали таку можливість.
Байден: Будуть наслідки, яких ще Путін не бачив
Своєю чергою, США та НАТО у відповідь на заяви з РФ сказали, що не дозволять диктувати собі умови й креслити "червоні лінії". На такому тлі й відбулася зустріч Байдена та Путіна. Окрім того, це був ледь не перший випадок, коли геть не говорили про "велику стурбованість". Зокрема Джо Байден зазначив: "Я був дуже прямолінійний. Не було різких слів. Я був ввічливий, але ясно дав зрозуміти: якщо він дійсно вторгнеться в Україну, будуть серйозні наслідки. Такі економічні наслідки, яких він ще ніколи не бачив і ніколи не розглядав".
США: Те, чого не зробили у 2014, готові зробити зараз
Першу добу після зустрічі американці витратили, щоб максимально пояснити, до яких дій готові вдатися. Зазвичай після закритих зустрічей з Путіним виходять короткі пресрелізи, а згодом з'являються витоки в медіа. І, зазвичай, першими ці витоки роблять росіяни. Тут вийшло не так. Від Кремля добу не було нічого крім невиразного пресрелізу, і навіть російські пропагандисти мовчали, бо не знали, що говорити. Натомість радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван відразу після зустрічі дав розлогі коментарі під час брифінгу в Білому домі. Він розказав, що вже найближчими днями ми побачимо на діях, а не на словах, який курс обере Росія.
Зокрема Джейк Салліван, радник президента США з питань національної безпеки сказав: "Якщо Росія все ж знову вторгнеться в Україну, США та європейські союзники відповідатимуть сильними економічними заходами. Ми готові надати українцям додаткову оборонну техніку на додаток до тієї, що ми вже надаємо. США також у відповідь на таку ескалацію посилять наших союзників по НАТО на східному фланзі додатковими можливостями. Я подивлюся вам в очі й скажу так, як президент Байден сьогодні сказав в очі Путіну: те, чого ми не робили у 2014 році, ми готові зробити зараз".
Також радник президента США з питань національної безпеки сказав, що Росії запропонували деескалацію. Втім досить чітко вказав, що ніяких поступок не буде, доки РФ не зробить кроки до відступу.
"Сполучені Штати разом із нашими європейськими союзниками й партнерами будуть готові розмовляти з Росією. Втім, це рішення буде після того, як ми побачимо, яким буде розвиток у цьому питанні найближчими днями", − зазначив Салліван.
Того ж дня заступниця держсекретаря США з політичних справ Вікторія Нуланд під час виступу в Сенаті запевнила, що Байден абсолютно чітко заявив Путіну, що питання, хто приєднається до НАТО − вирішує тільки НАТО та країни-кандидати, а Росія тут не матиме голосу. Вона також розповіла, що РФ здатна стягнути до України вдвічі більше сил, ніж зробила це весною цього року. "Багато в чому це випливає зі сценарію Путіна 2014 року, але цього разу він має набагато більший та смертоносніший характер".
Санкції вдарять не лише по еліті, але й по російському народу
Проте більш різкі слова прозвучали на тих таки слуханнях в Сенаті від Голови комітету із зовнішньої політики Сената Роберта Менендеса. Він пообіцяв вже не еліті, а всьому російському народу запровадити "матір всіх санкцій".
Менендес сказав: "Російський банківський сектор буде знищено. Суверенний борг буде заблоковано. Росію відключать від фінансової системи SWIFT. Секторальні санкції завдадуть шкоди російській економіці. Сам Путін, а також його найближче оточення, втратять доступ до банківських рахунків на Заході. Росія фактично буде відрізана від міжнародної економічної системи... Те, що обговорюється, це максимально жорсткі заходи, або, як я б їх назвав, матір всіх санкцій. Якщо Путін вторгнеться в Україну, це матиме руйнівні наслідки не лише для російської економіки, а й для російського народу".
SWIFT − це такий собі "світовий кооператив" з банків. Міжнародна організація, якій належить глобальна міжбанківська система інтернет, та яка дозволяє здійснювати платежі та передавати інформацію. Зараз учасниками SWIFT є понад 11 тисяч банків із сотень країн. РФ входить в п'ятірку найбільших користувачів.
У випадку відключення Росії від SWIFT клієнти російських банків не зможуть відправляти в інші країни банківські перекази, а також отримувати їх. Росіяни не зможуть розраховуватися картами Visa та Mastercard за кордоном.
Відключення від SWIFT вплине на зовнішню торгівлю Росії, значно зростуть терміни та вартість проведення платежів за товари. Водночас частка SWIFT у внутрішньобанківських переказах у РФ становить 20%. У Росії існує свій аналог цієї системи – Система передачі фінансових повідомлень. Її почали створювати у 2014 році, після анексії Криму та розв'язання війни на Донбасі. У разі відключення РФ від SWIFT, внутрішньобанківський трафік буде переведено на цю систему.
Чи зробив Кремль якісь практичні кроки до деескалації наразі важко сказати. Після доби мовчання Путін 8 грудня ухилився від відповіді на питання про наступ на Україну, однак не заперечуючи її ймовірність. Зокрема журналіст запитав його: "Росія збирається чи не збирається нападати на Україну? Якщо ні, то чому? Якщо так, то тим більше чому?" На що Путін відповів: "Це питання провокативне. Росія проводить миролюбну зовнішню політику, але вона має право забезпечувати свою безпеку, як я вже сказав, у середньостроковій та віддаленій перспективі. І ми це обговорюємо з нашими партнерами, з усіма нашими партнерами, включаючи вчорашнього мого співрозмовника, президента Сполучених Штатів Америки пана Байдена".
Байден: США не застосують війська в Україні превентивно
Джо Байден також зробив дві важливі заяви. Одна щодо можливості відправлення військ в Україну.
"Ідея, що Сполучені Штати в односторонньому порядку застосують силу для протидії вторгненню Росії до України, зараз не актуальна", − сказав Байден.
Це заява неприємна, але очікувана. Американці воюють в Україні тільки у хворій уяві російських пропагандистів. Після затяжних бойових дій в Іраку та Афганістані лише колишній радник з нацбезпеки Трампа Джон Болтон і кілька політиків-республіканців готові відправити американських солдатів до України. Пентагон і уряд проти цього.
Також Джо Байден пообіцяв провести зустріч з РФ і чотирма основними союзниками по НАТО, щоб обговорити побоювання Росії щодо НАТО та можливість домовленостей щодо зниження напруженості на східному фронті. Не ясно, про що там будуть розмовляти, чим збираються рятувати Росію від переляку і чи не суперечить це заяві Нуланд, що про тему розширення НАТО з РФ говорити не будуть.
З іншого боку, всім зрозуміло, що розмови Путіна про час, за який долітають, ракети з Дніпра чи Харкова та страшний переляк від цього − це маніпуляції. З Латвії, наприклад, ракети долетять до Москви за той же час. А сам Путін вже притягнув Іскандери й ракети підводного базування значно ближче до країн НАТО, ніж НАТО коли-небудь збереться притягти до кордонів РФ. Тому справа зовсім не в НАТО.
Про що мріють в Кремлі обмовилися в пресрелізі після перемовин з Байденом. Зокрема гадали про союзництво двох країн у роки Другої світової війни. До чого це тут? Бо Путін мріє про нову Ялту. Мріє як Сталін сидіти з лідерами США та Китаю за одним столом і малювати на мапі світу нові кордони та сфери впливу. Тому зустріч керівників п'яти країн НАТО з Путіним може сильно нагадувати консиліум психіатрів біля важко хворого: "Що вас турбує, Володимире Володимировичу? Ви хочете про це поговорити?"
Отже, загальний підсумок зустрічі такий: від РФ вимагають зробити конкретні кроки до відводу військ і загальної деескалації. У США є розуміння, що це буде тимчасовий крок, який лише дозволяє виграти час, не більше. Після того, як РФ за сім років не виконала безпекові пункти Мінських домовленостей, − не відвела війська і не припинила стрілянину, − ніхто не бажає домовлятися про політичні питання без фактичного відтягування російських військ від українських кордонів. Навзаєм Путіна готові посадити за стіл перемовин, а там вже видно буде.
Тим часом Путін зважує, чи має шанс на "невелику переможну війну", чи краще відповзти, доки дають "зберегти обличчя". І чи має він шанс утримати Україну у сфері впливу РФ блефом чи новим наступом, наприклад, з Білорусі на Київ.
Парадоксально, але обидві сторони вважають, що "Північний потік-2" грає саме на їхню користь. Байден і його адміністрація розказує, ніби Путіна робить поступливішим бажання запустити Північний потік-2. Путін нічого не каже − за нього говорять ціни на газ в Європі. Можна припустити, що Кремль розраховує, ніби РФ вибачать напад на Україну і включать Північний потік-2, коли в столицях європейських держав почнуться енергетичні бунти. Наразі, важко сказати, чим ЄС може замінити російський газ.
JAVELIN на лінії фронту
Між тим, в соцмережах російських пропагандистів інші проблеми − вони волають про Джавеліни. На днях український журналіст Андрій Цаплієнко опублікував фото Джавеліна в зоні ООС. Далі − більше. Вже журналісти АВС назнімали Джавелінів в українській армії. Далі ж росіян накрила зрада від Пентагону.
Що більше, Джон Кірбі, речник Пентагону зазначив: "Українські військові мають право застосовувати отримані від США протитанкові ракетні комплекси Javelin у будь-якій частині своєї країни, але робити це слід лише для самооборони. Немає обмежень щодо того, де саме в Україні їх можна застосовувати"
І це гарні новини. Бо найважливіше, що повинні робити українці − показати, що війна для РФ буде не маленька і далеко не переможна. Ніхто не може злити Україну, крім самих українців. Які б не було розмови Байдена з Путіним, виконати зможуть лише таке, проти чого не будуть заперечувати українці.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе