Річниця ПЦУ: три роки тому Україна отримала Томос
6 січня 2019 року у Патріаршому храмі Святого Георгія у Стамбулі, Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручив Томос про автокефалію (незалежність) Православної церкви України.
"Еспресо.Захід" пропонує вам нагадати собі, як це відбувалося і чому це важлива історична подія для України.
Коротка передісторія
Київська митрополія православної церкви виникла від часу хрещення Русі князем Володимиром (Великим). Тобто їй вже понад тисячу років. За цей довгий час Київська митрополія зазнавала різних впливів, адже була пов’язана з державними процесами, які відбувалися на території її юрисдикції.
У 1596 році під тиском Речі Посполитої була ухвалена Берестейська унія, після якої частина ієрархів Київської митрополії покинула Вселенський патріархат, утворивши Руську унійну церкву в складі Католицької церкви, яка згодом трансформувалася у сучасну УГКЦ.
З входженням Гетьманщини в частину Московського царства, вже у 1685 році Московський патріархат розпочав анексію Київської митрополії Вселенського патріархату, висвятивши митрополита Київського Гедеона в Московії. Діючи підкупами митрополитів та Константинопольского Патріарха, московіти змогли узаконити свої дії Синодальнии листом 1686 року. Таким чином, на сотні років патріарша для слов’ян Київська митрополія перетворилася на одну зі звичайних єпархій Московського патріархату.
На початку ХХ століття, з початком української революції 1917-1921 років, у Києві була спроба відновити Київську митрополію у складі Вселенського патріархату, а не Московського. Була скликана Всеукраїнська Церковна Рада, яка ставила за мету створення Української автокефальної православної церкви. А вже на початку 1918 року в Києві було скликано Всеукраїнський Церковний Собор, який виступив за створення незалежної від РПЦ української церкви. Однак, 19 січня робота Собору перервалася наступом більшовиків.
Революція Гідності та отримання Томосу
Синодальний Лист 1686 ніколи не визнавався ні українським народом, ні православним світом, тому так зване "приєднання" Київської митрополії завжди вважалося церковним анексуванням України Росією. З початком Революції Гідності, анексії Криму Росією та військовим діями на сході України, постала мить згуртування навколо спільного ворога – агресії Росії. Таким чином почалася багаторічна боротьба на різних фронтах, зокрема, і у релігійних питаннях.
16 червня 2016 року Верховна Рада України затвердила звернення до патріарха Константинопольського Варфоломія I аби той скасував незаконний Синодальний Акт 1686 про церковну анексію України Росією та надав Томос Українській православній церкві, який би визнавав незалежність української церкви від Москви. Після повторного звернення Президента України Петра Порошенка й Верховної Ради України 19 квітня 2018 року Вселенський патріархат розпочав приготування до надання Українській православній церкві автокефалії.
У 2018 році Вселенський патріархат Варфоломія I, публічно оголосив, що "Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати канонічні території Київської митрополії будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита у Москві на умовах його обрання соборно в Києві на місцевому Соборі та при безумовному згадуванні Вселенського Патріарха". Константинопольська Православна Церква вважає що Московський патріархат, якому у 1686 році було надані деякі права що стосувались адміністрування Київської православної митрополії, порушив їх. 11 жовтня 2018 року Вселенський патріархат, з посиланням на аналіз ситуації богословськими істориками й каноністами, визнала грамоту Діонісія IV 1686 року не дійсною і всі надані Московському патріархату в минулому права на адміністрування Київської митрополії скасувала.
На цій підставі та на прохання частини українського православ'я й українського уряду у 2018 році Київській православній митрополії (яка утворилась із духовенства УПЦ КП, УАПЦ та частини УПЦ МП) як частині Київської митрополії Вселенського патріархату був наданий томос про автокефалію, який утворив Православну церкву України, та був обраний предстоятель Епіфаній з титулом Митрополит Київський і всієї України.
На об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 було створено Київську Митрополію Української Православної Церкви (Православної Церкви України) — правонаступницю Київської митрополії. Томос про автокефалію Православної церкви України було підписано 5 січня й отримано 6 січня 2019 року. З цього дня ПЦУ стала незалежно та самостійно керувати своїм церковним життям.
- Нагадаємо, ПЦУ запустила мобільний додаток "Моя церква": "на тацу" можна скинути онлайн. Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій відзначив 50-річний ювілей.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе