Психологічна підтримка дітям війни: на Львівщині впроваджують програму ментального здоров'я для школярів
Окрім того, що війна забирає людські життя, вона ще помітно впливає на навчальний процес дітей. Частина навчальних закладів, а це майже 2 тисячі – зруйновані, деякі все ще не мають укриттів, а самі учні щоденно зазнають психологічних травм. Освітяни кажуть, тепер психологічна підтримка у школах виходить на перше місце. І вже розробили для неї спеціальну програму
"Еспресо.Захід" дізнався, як педагоги планують допомагати школярам долати психологічні проблеми, набуті внаслідок війни, і які зміни загалом відбудуться в навчанні цьогоріч.
Ексзаступник міністра освіти, директор Львівського інституту післядипломної педосвіти Павло Хобзей розповів, що Львівська область розробляє спеціальну програму психологічної підтримки, аби допомогти всім учасникам навчального процесу.
"У зв'язку з війною виникла нова проблема соціально-психологічної підтримки учнів. Діти, які були на окупованих територіях, бачили, скажімо, як снаряди розриваються, у багатьох батьки загинули на фронті… Це все, звичайно, позначається на розвитку дитини. У першу чергу робота буде проведена з керівниками й директорами навчальних закладів. У кожному відділі визначать координатора цієї роботи, аби виробилась певна вертикаль. Працюватиме медицина, соціальна служба, освіта. Лише так буде певний результат, адже психологи в школі не з усім дадуть раду. Класні керівники мають спостерігати за дітьми, чи їм потрібна ця допомога", – пояснив Хобзей.
За словами директора департаменту освіти Львівщини Олега Паски, коли МОН організувало поїздку в Ізраїль для отримання досвіду, то їм сказали, що Україна в 1992 році була на 2-му місці у світі (після Ізраїлю) за структурованістю і логічністю побудови психологічної служби. Впродовж цих років ситуація змінилась у гірший бік, каже чиновник.
"Після повномасштабного вторгнення стало зрозумілим те, що система психологічної служби у попередні роки була частково пошкоджена. Зокрема, через реформу місцевого самоврядування, під час якої були ліквідовані методкабінети, а керівники закладів не вбачали потреби психолога у навчальному закладі", - зазначив Олег Паска.
На час широкомасштабного вторгнення росіян на Львівщині бракувало багато шкільних психологів. Ще зовсім нещодавно, каже Паска, в області було 700 таких вакансій.
"У перші тижні повномасштабної війни ми відразу переорієнтували інклюзивно-ресурсні центри на психологічну роботу з внутрішніми переселенцями, оскільки там є психологи. Але цим психологом бракувало досвіду роботи в умовах війни. Тому розпочали навчання і курси з підвищення кваліфікації, які проводили ізраїльські, американські, а згодом і наші львівські психологи, які вже мали певний досвід у цьому", – наголосив він.
Усі заходи, кажуть у департаменті освіти, почали застосовувати одночасно і в підсумку створили координаційну раду психологічної служби, яка розробляє необхідні рекомендації для освітян.
"Сам факт, що психологи будуть знати, як працювати й допомагати дітям в умовах війни, вже підвищує якість навчання і зменшує проблеми з ментальним здоров'ям. Друге – наголос робимо на вчителях, які безпосередньо працюють з дітьми. Вони теж повинні знати, як поводитися у стресовій ситуації, і з тими, що вже отримали такий досвід. З цією метою це все й робили. Зараз наше завдання полягає в тому, щоб подумати, як можемо забезпечити шкільних психологів усім необхідним", – заявив Паска.
Програма психологічної підтримки введена у навчальний процес на постійній основі. Крім того, цього року буде впроваджено предмет "Захист України", а також факультативні заняття з розвитку технічного напрямку.
- Нагадаємо, у Львівській ОВА розповіли, як відбуватиметься навчання в області цього року
- Актуальне
- Важливе