Практично половина українців вважають, що Другу світову війну розгорнули Сталін та Гітлер, і це те, що відрізняє українців від росіян, – політолог Олексій Гарань
Як українці ставляться до Дня пам’яті і примирення, до Дня перемоги, до Сталіна і Бандери, внеску Радянського союзу у перемогу і до воїнів УПА?
Дослідження, яке провів Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Центром Разумкова, прокоментував політолог та науковий директор Фонду Олексій Гарань у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV.
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Насамперед цифра - 46%. Саме така кількість українців вважають, що Радянський союз не зміг би перемогти у Другій світовій війні без західних союзників. "І це безумовно те, що відрізняє українці від Росії і від її офіційної політики пам’яті, тобто ми визнаємо внесок у перемогу всіх", - сказав Олексій Гарань
41% українців, як свідчить дослідження, вважають, що потрібно відзначати дві дати: і День пам'яті та примирення 8 травня, і День перемоги 9 травня. 31% опитаних - тільки за святкування 9 травня і, навпаки, 9% хочуть відзначати лише 8 травня.
"Ми поступово відходимо від радянських міфів. Цей тренд є абсолютно ясний і добре, що більшість українців зараз говорять: добре, давайте відзначати і 8, і 9 травня. Знаєте, це типово по-українськи: давайте робити і те, і те, але я бачу у цьому великий відхід від попередніх настроїв у суспільстві."
40% українців погоджуються з тим, що Другу світову війну розгорнули спільно Сталін та Гітлер, після укладення пакту Молотова-Ріббентропа. Найбільше погоджується з таким твердженням молодь. Окрім того, відповідна думка переважає серед усього електорату, окрім проросійського, виборців ОПЗЖ.
Таке питання, як розповів Олексій Гарань, у дослідження додали вперше минулого року і самі ж були здивовані цифрами. "Отримали 50%. цифра була сенсаційна для нас самих. Цього року ми повторили і розшифрували це питання дуже детально, щоб люди розуміли про що йдеться. Ми отримали практично той самий результат: половина українців вважають Радянський Союз відповідальним разом із нацистською Німеччиною".
"Колосальною еволюцією" Олексій Гарань називає ставлення українців до офіційного визнання воїнів УПА борцями за незалежність України. 46% - позитивно ставляться до цього і, навпаки, 29% опитаних - проти. Звичайно, тут є регіональна відмінність: якщо у Західній Україні позитивно ставляться 80%, у центрі країни 47%, то на Півдні та Сході таких 20-25%.
"Я вчився на міфі про бандерівців - нацистів, колаборантів, і я в це вірив, а нинішня молодь не вірить. Все ж зміни відбуваються, бо ще навіть 5-7-10 років тому це важко було уявити. Думаю, що якраз події Євромайдану підштовхнули людей до усвідомлення того, що відбувалося тоді. Ці процеси пішли природно".
62% українців вважають Сталіна негативною постаттю для України. Суспільна думка про Степана Бандеру розділилася навпіл - по 32% вважають його постань як негативною, так і позитивною. Ще 21% і негативною, і позитивною одночасно.
Коментуючи ці дані, політолог згадав Євгена Сверстюка, легендарного українського дисидента і правозахисника, який сказав, що "пам’ятники треба ставити не Бандері, а рядовому бандерівцю". Тобто треба вшановувати українських хлопців та дівчат, які пішли в УПА, - додав Олексій Гарань.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе