Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"Поспіх із впровадженням електронного голосування в Україні – фактично злочин", – голова КВУ 

Тетяна Яворська
18 січня, 2022 вiвторок
10:02

Система ще не готова, і такі впровадження не на часі. У цьому впевнені представники Комітету виборців України. 

Зміст

Українська виборча система, так і громадськість – не готові до таких нововведень. Про це в інтерв'ю "Еспресо.Захід" розповів голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Пане Олексію, скажіть, будь ласка, чи високий ризик того, що електронне голосування спробують запровадити вже на наступних виборах?

Я вважаю, що ризик запровадження електронного голосування в Україні вже на наступних президентських і парламентських виборах є доволі високим. І питання не лише у виборчій обіцянці Володимира Зеленського. Ми бачимо, що влада намагається принаймні частково чи формально втілювати ці обіцянки, бо за них доведеться звітувати перед своїми виборцями. 

Питання також і в тому, що президент України в грудні, під час щорічного послання парламенту, досить чітко й однозначно заявив, що він сподівається на запровадження електронних механізмів під час перепису населення та електронного голосування під час наступних виборів. Тобто все серйозно – йдеться про подання президента до Верховної ради України, де він чітко окреслює основи внутрішньої та зовнішньої політики, своє бачення і ділиться ним перед українським парламентом. Тому ризики достатньо серйозні. 

Також цей варіант вигідний для команди Зеленського як політичний технологічний крок, який дозволить залучити насамперед голоси молодих виборців, збільшити їхню явку. Приклад Естонії вказує, що наймолодша вікова група виборців при запровадженні електронного голосування була на третину активніша, аніж інші виборці. 

Чи може впровадження електронного голосування якимось чином зменшити явку в сільській місцевості, де технологіями користуються трохи менше? Чи може якийсь прихований мотив бути в цьому? 

Я думаю, що проблеми з електронним голосуванням можуть виникнути лише в небагатьох селах. Але, в будь-якому випадку, навіть мобільного зв'язку достатньо, щоби молодий виборець захотів встановити програму і таким чином проголосувати. Питання: наскільки це буде усвідомлений вибір? Бо, як на мене, це швидше нагадує політтехнологію для залучення молодих виборців. 

Пам'ятаємо, як часто під час виборчих кампаній кандидати штучно підвищують явку тих чи інших електоральних груп. Тобто для одних розігрують крупи чи поросят, для інших – запроваджують сучасні мобільні телефони тощо. Тобто за своєю суттю електронне голосування не буде відрізнятися від тих технологій.

Після минулотижневих кібератак виникає ще одне запитання: наскільки реально буде  вберегти це електронне голосування від хакерів з нашим технічним забезпеченням?

На сьогодні у світі нема стовідсотково захищених електронних технологій, аби можна було говорити про безпечне голосування. І події 14 січня цього року, коли хакери вплинули на роботу 70-ти державних ресурсів, в тому числі на систему "Дія", показують – електронні ресурси є надзвичайно вразливими. Окрім того, хочу нагадати приклад 2014 року, коли було втручання сторонніх осіб, групи хакерів в роботу системи "Вибори" Центральної виборчої комісії. Тому ризики є достатньо великими. Російські хакери навряд чи дадуть спокій виборчим процесам в Україні, якщо буде запроваджена електронна система голосування.

Читайте також: "Залучення людей в "Дію" − це збір потенційних клієнтів для майбутніх виборів", − економістка Ніна Южаніна

Як гадаєте, чи буде довіра самих виборців, українського суспільства до результатів виборів, що пройшли онлайн?

На моє переконання, питання довіри до результатів виборів є одним із ключових. Я спілкувався з кількома авторитетними експертами у світі, які спеціалізуються на тематиці електронного голосування. І вони вказували, що питання довіри до результатів виборів є питанням № 1. 

Сьогодні в Україні діє стара, паперова і надзвичайно захищена виборча система. І, навіть за умов такої системи, під час завершення кожної загальнонаціональної кампанії ми чули заяви політиків, які вказували на те, що результати виборів могли б бути сфальсифіковані. От пригадую, що починаючи з 2000-х років постійно трапляються ситуації, коли кілька політичних партій, які не дотягнули до парламентського бар'єра, публічно заявляють, нібито мають протоколи з мокрими печатками з оригіналами підписів. І паралельний підрахунок голосів вказує на те, що вони перемогли. 

Під час президентських кампаній я пригадую заяви політиків, лідерів політичних сил, які заявляли про можливість фальсифікацій від 3 до 5 мільйонів голосів.

Це – лише наочні приклади того, наскільки недовіра до результатів волевиявлення може вплинути на те, що частина виборців може просто не визнати результатами голосування.

Якщо за старої, перевіреної і зрозумілої системи виникає стільки питань, то як виборці реагуватимуть на "голосування в смартфоні"?

Питання довіри до виборів – це, в тому числі й питання довіри до влади. Ми сьогодні бачимо рівень довіри до парламенту на рівні символічних кількох відсотків. Це також і рівень довіри до законодавчої бази. А ще – питання політичної культури. 

Адже часто політики йдуть до виборців не з програмами, стратегіями, а йдуть з подарунками, технологіями прямого чи непрямого підкупу. Загалом вилікувати виборчий процес надзвичайно складно, для цього потрібна якісна законодавча база, якісна робота правоохоронних органів. Тоді доведеться очікувати досить тривалий проміжок часу, аби хоч частково збільшити довіру до виборчих процесів і результатів волевиявлення.

Однак технології не стоять на місці й у світі вже є приклади успішного використання голосування онлайн. Що потрібно зробити в Україні, щоби бодай наблизитись до електронного голосування?

На нині єдина країна у світі, де відбувається електронне голосування – це Естонія. Але приклади інших країн показують, що вони відмовляються від електронного голосування. Наочним є приклад Франції, де в електронному форматі можна було про голосування французам, які тимчасово перебувають за межами своєї країни. Пізніше Франція відмовилась від такого механізму на користь більш безпечного і перевіреного голосування за допомогою пошти. 

Схожі приклади мали місце в сусідній Молдові. Молдова понад 10 років розробляла і тестувала систему електронного голосування, витрачала значні ресурси, час. А в результаті наші сусіди також відмовились від цієї ідеї (зокрема і через загрози кібервтручання). 

Але я не виключаю того, що окремі електронні механізми під час голосування потрібно запроваджувати. Зокрема це може бути механізм електронного підрахунку голосів від дільничної виборчої комісії до ЦВК. Тоді виборці зможуть за кілька годин дізнатись на 90 відсотків результати голосування. А ще таким чином можна розв'язувати проблему, коли члени дільничних комісій стоять багато годин в чергах, сплять на мішках з бюлетенями й здають цю документацію до окружних виборчих комісій. Такий механізм, розроблений попереднім складом Центральної виборчої комісії, потрібно запроваджувати. 

Комітет виборців України проводив експертизу цієї розробки й ми досить високо її оцінюємо. Але за ключової умови, яку пропонував попередній склад ЦВК – паралельно має зберігатись і стара система з паперовими протоколами, мокрими печатками й оригіналами підписів. Тоді система виборів буде повністю захищена.

Читайте також: Дострокові парламентські та президентські вибори – єдиний варіант. Немає альтернативи, щоб захистити країну, – Олександр Турчинов

Можливо, варто обговорити якесь плавне, поступове впровадження електронного голосування?

Я не виключаю, що можна внести в законодавство елементи електронного голосування. Я не бачу трагедії, якщо в електронному режимі, до прикладу, проголосує екіпаж антарктичної станції "Академік Вернадський" або, можливо, екіпажі суден, які перебувають за межами своїх портів. Але це йдеться про невелику кількість виборців.

Можливо, поекспериментувати в окремих регіонах, в окремих кількох містах чи на території одного району. Для того, щоб провести експеримент і врахувати плюси-мінуси цієї системи. Але на далеке майбутнє. Бо запровадження такої системи потребує не менше двох-трьох виборчих циклів, а це – 10-15 років. І це за умов, якщо знизиться рівень кіберзагроз, якщо будуть більш безпечні електронні технології тощо. А запроваджувати такий механізм на найближчі загальнонаціональні виборчі кампанії – це, фактично, злочин проти виборів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

 

 



 
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.64
  • EUR
    Купівля 43.12
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
12:25
На кордоні затримали угорця, який на авто намагався "прорвати" пункт пропуску в Україну
12:20
Ексклюзив
міст на Ковча
Навіщо будувати трамвайну колію на Миколайчука, якщо у нас може впасти міст на Ковча, – Ігор Зінкевич
12:10
чадний газ
На Львівщині чадним газом отруїлася ціла сім'я
11:52
затримання
У Львові 38-річний чоловік вдарив ножем свого брата-близнюка
11:39
Німецькі школярі передали понад 430 подарунків дітям у львівських лікарнях
11:25
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
Нового очільника Рівненського району полковника Юрія Колоса представили головам громад
11:23
блокування кордону, Польща
Польські фермери до кінця року заблокують рух вантажівок через ПП "Медика - Шегині", – митниця
10:56
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 21 листопада
10:46
ППО
На Хмельниччині сили ППО вранці збили чотири "шахеди": є пошкодження будинку
10:39
Злочин Росії, який не перестає повторюватися. У Львові покажуть документальний фільм-терапію "Перемоги 118"
10:20
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
Неподалік Дрогобича на Львівщині у річці знайшли тіло чоловіка
09:59
Закарпатську обласну службу зайнятості очолив ексголова Мукачівської райадміністрації Едгар Токар
09:43
свічка_скорбота
Львівщина сьогодні прощатиметься з трьома захисниками
09:27
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 22 листопада
09:18
На Львівщині на пункті перетину кордону у мікроавтобусі виявили контрабанду екшн-камер та навушників на 400 тис. грн
Більше новин