Інтерв’ю

"Поспіх із впровадженням електронного голосування в Україні – фактично злочин", – голова КВУ 

Тетяна Яворська
18 січня, 2022 вiвторок
10:02

Система ще не готова, і такі впровадження не на часі. У цьому впевнені представники Комітету виборців України. 

Українська виборча система, так і громадськість – не готові до таких нововведень. Про це в інтерв'ю "Еспресо.Захід" розповів голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Пане Олексію, скажіть, будь ласка, чи високий ризик того, що електронне голосування спробують запровадити вже на наступних виборах?

Я вважаю, що ризик запровадження електронного голосування в Україні вже на наступних президентських і парламентських виборах є доволі високим. І питання не лише у виборчій обіцянці Володимира Зеленського. Ми бачимо, що влада намагається принаймні частково чи формально втілювати ці обіцянки, бо за них доведеться звітувати перед своїми виборцями. 

Питання також і в тому, що президент України в грудні, під час щорічного послання парламенту, досить чітко й однозначно заявив, що він сподівається на запровадження електронних механізмів під час перепису населення та електронного голосування під час наступних виборів. Тобто все серйозно – йдеться про подання президента до Верховної ради України, де він чітко окреслює основи внутрішньої та зовнішньої політики, своє бачення і ділиться ним перед українським парламентом. Тому ризики достатньо серйозні. 

Також цей варіант вигідний для команди Зеленського як політичний технологічний крок, який дозволить залучити насамперед голоси молодих виборців, збільшити їхню явку. Приклад Естонії вказує, що наймолодша вікова група виборців при запровадженні електронного голосування була на третину активніша, аніж інші виборці. 

Чи може впровадження електронного голосування якимось чином зменшити явку в сільській місцевості, де технологіями користуються трохи менше? Чи може якийсь прихований мотив бути в цьому? 

Я думаю, що проблеми з електронним голосуванням можуть виникнути лише в небагатьох селах. Але, в будь-якому випадку, навіть мобільного зв'язку достатньо, щоби молодий виборець захотів встановити програму і таким чином проголосувати. Питання: наскільки це буде усвідомлений вибір? Бо, як на мене, це швидше нагадує політтехнологію для залучення молодих виборців. 

Пам'ятаємо, як часто під час виборчих кампаній кандидати штучно підвищують явку тих чи інших електоральних груп. Тобто для одних розігрують крупи чи поросят, для інших – запроваджують сучасні мобільні телефони тощо. Тобто за своєю суттю електронне голосування не буде відрізнятися від тих технологій.

Після минулотижневих кібератак виникає ще одне запитання: наскільки реально буде  вберегти це електронне голосування від хакерів з нашим технічним забезпеченням?

На сьогодні у світі нема стовідсотково захищених електронних технологій, аби можна було говорити про безпечне голосування. І події 14 січня цього року, коли хакери вплинули на роботу 70-ти державних ресурсів, в тому числі на систему "Дія", показують – електронні ресурси є надзвичайно вразливими. Окрім того, хочу нагадати приклад 2014 року, коли було втручання сторонніх осіб, групи хакерів в роботу системи "Вибори" Центральної виборчої комісії. Тому ризики є достатньо великими. Російські хакери навряд чи дадуть спокій виборчим процесам в Україні, якщо буде запроваджена електронна система голосування.

Читайте також: "Залучення людей в "Дію" − це збір потенційних клієнтів для майбутніх виборів", − економістка Ніна Южаніна

Як гадаєте, чи буде довіра самих виборців, українського суспільства до результатів виборів, що пройшли онлайн?

На моє переконання, питання довіри до результатів виборів є одним із ключових. Я спілкувався з кількома авторитетними експертами у світі, які спеціалізуються на тематиці електронного голосування. І вони вказували, що питання довіри до результатів виборів є питанням № 1. 

Сьогодні в Україні діє стара, паперова і надзвичайно захищена виборча система. І, навіть за умов такої системи, під час завершення кожної загальнонаціональної кампанії ми чули заяви політиків, які вказували на те, що результати виборів могли б бути сфальсифіковані. От пригадую, що починаючи з 2000-х років постійно трапляються ситуації, коли кілька політичних партій, які не дотягнули до парламентського бар'єра, публічно заявляють, нібито мають протоколи з мокрими печатками з оригіналами підписів. І паралельний підрахунок голосів вказує на те, що вони перемогли. 

Під час президентських кампаній я пригадую заяви політиків, лідерів політичних сил, які заявляли про можливість фальсифікацій від 3 до 5 мільйонів голосів.

Це – лише наочні приклади того, наскільки недовіра до результатів волевиявлення може вплинути на те, що частина виборців може просто не визнати результатами голосування.

Якщо за старої, перевіреної і зрозумілої системи виникає стільки питань, то як виборці реагуватимуть на "голосування в смартфоні"?

Питання довіри до виборів – це, в тому числі й питання довіри до влади. Ми сьогодні бачимо рівень довіри до парламенту на рівні символічних кількох відсотків. Це також і рівень довіри до законодавчої бази. А ще – питання політичної культури. 

Адже часто політики йдуть до виборців не з програмами, стратегіями, а йдуть з подарунками, технологіями прямого чи непрямого підкупу. Загалом вилікувати виборчий процес надзвичайно складно, для цього потрібна якісна законодавча база, якісна робота правоохоронних органів. Тоді доведеться очікувати досить тривалий проміжок часу, аби хоч частково збільшити довіру до виборчих процесів і результатів волевиявлення.

Однак технології не стоять на місці й у світі вже є приклади успішного використання голосування онлайн. Що потрібно зробити в Україні, щоби бодай наблизитись до електронного голосування?

На нині єдина країна у світі, де відбувається електронне голосування – це Естонія. Але приклади інших країн показують, що вони відмовляються від електронного голосування. Наочним є приклад Франції, де в електронному форматі можна було про голосування французам, які тимчасово перебувають за межами своєї країни. Пізніше Франція відмовилась від такого механізму на користь більш безпечного і перевіреного голосування за допомогою пошти. 

Схожі приклади мали місце в сусідній Молдові. Молдова понад 10 років розробляла і тестувала систему електронного голосування, витрачала значні ресурси, час. А в результаті наші сусіди також відмовились від цієї ідеї (зокрема і через загрози кібервтручання). 

Але я не виключаю того, що окремі електронні механізми під час голосування потрібно запроваджувати. Зокрема це може бути механізм електронного підрахунку голосів від дільничної виборчої комісії до ЦВК. Тоді виборці зможуть за кілька годин дізнатись на 90 відсотків результати голосування. А ще таким чином можна розв'язувати проблему, коли члени дільничних комісій стоять багато годин в чергах, сплять на мішках з бюлетенями й здають цю документацію до окружних виборчих комісій. Такий механізм, розроблений попереднім складом Центральної виборчої комісії, потрібно запроваджувати. 

Комітет виборців України проводив експертизу цієї розробки й ми досить високо її оцінюємо. Але за ключової умови, яку пропонував попередній склад ЦВК – паралельно має зберігатись і стара система з паперовими протоколами, мокрими печатками й оригіналами підписів. Тоді система виборів буде повністю захищена.

Читайте також: Дострокові парламентські та президентські вибори – єдиний варіант. Немає альтернативи, щоб захистити країну, – Олександр Турчинов

Можливо, варто обговорити якесь плавне, поступове впровадження електронного голосування?

Я не виключаю, що можна внести в законодавство елементи електронного голосування. Я не бачу трагедії, якщо в електронному режимі, до прикладу, проголосує екіпаж антарктичної станції "Академік Вернадський" або, можливо, екіпажі суден, які перебувають за межами своїх портів. Але це йдеться про невелику кількість виборців.

Можливо, поекспериментувати в окремих регіонах, в окремих кількох містах чи на території одного району. Для того, щоб провести експеримент і врахувати плюси-мінуси цієї системи. Але на далеке майбутнє. Бо запровадження такої системи потребує не менше двох-трьох виборчих циклів, а це – 10-15 років. І це за умов, якщо знизиться рівень кіберзагроз, якщо будуть більш безпечні електронні технології тощо. А запроваджувати такий механізм на найближчі загальнонаціональні виборчі кампанії – це, фактично, злочин проти виборів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

 

  
Читайте також:
Львів
+20°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 31.43
  Купівля 31.43
  Продаж 32.04
 • EUR
  Купівля 32.57
  Продаж 33.27
 • Актуальне
 • Важливе
2022, понедiлок
16 травня
17:47
Під час війни у Рівному одружилося 784 молодят 
17:33
Святослав Вакарчук в гостях у 80-ки
Святослав Вакарчук відвідав львівських десантників на Сході України
17:23
наручники
Підключав школи до інтернету: директора підприємства з Волині підозрюють у привласненні понад 1 млн грн
17:06
мобілізація
На Буковині мобілізували понад тисячу чоловіків-переселенців
16:50
У ДТП на Тернопільщині загинула 16-річна дівчина - водій був п'яний
16:31
У львівському Охматдиті одужує хлопчик, якому вводили спеціальні ліки в гортань, щоб відновити голос
16:16
Олег Паска
Освітяни Львівщини розповіли, коли завершиться навчальний рік
16:04
На фронті загинув ветеран афганської війни, комбат батальйону "Тернопілля" В'ячеслав Кравчук
15:47
Погляд дитини: у центрі Львова намалювали новий патріотичний мурал. Фото
15:26
Понад сотня сиріт вирушила зі Львова до Великої Британії
15:10
Фестиваль "Віртуози"
У Львові відкривається 41-й Міжнародний фестиваль Віртуози
15:00
арешт
Житель Рівненщини, який "зливав" розвіддані ворогу, проведе за ґратами 13 років
14:46
кримінал
У львівському готелі затримали підозрюваних у подвійному вбивстві
14:30
Микола Княжицький
Про проблеми 103 бригади ТРО говоритиму з вищим військовим керівництвом, – нардеп після відвідин передової
14:16
ЗНО
Спрощене ЗНО цього року можна буде скласти за кордоном
14:09
у закинутій будівлі на території стадіону "Торпедо"
Троє товаришів утекли: в поліції Львівщини розповіли подробиці загибелі 13-річного хлопця в пожежі
13:52
Де у Львові продовжують щеплювати від COVID-19. Перелік адрес
13:36
Ранок почався з кави і трофеїв: у бою з окупантами воїни Князівської бригади здобули БМП-3
13:20
Григорій Чубай
"А світ — вертеп": до 40 роковин смерті поета Грицька Чубая
13:10
На Львівщині затримали головлікаря однієї з лікарень, який допомагав ухилянтам "відмазатися" від військової служби
12:57
"Найскладніше – розуміння того, що ти будеш змушений вбивати": бійці 103-ї бригади тероборони показали, як тренуються та опановують нові види зброї
12:35
приміські маршрутки львівщини
Ціна за пальне зросла до 50-60 грн за літр: на Львівщині піднімають тарифи на проїзд у маршрутках
12:11
У Львові відкрили Diogenes gallery: гостям пропонують відвідати першу виставку – APOKALIPSYS
11:50
Вимушені переселенки народили у Львові 169 дітей від початку повномасштабної війни
11:35
російські військові окупанти
"У нас вообще ж*па… Очень много 200-х и 300-х…": російський окупант скаржиться своєму товаришу на втрати під час війни в Україні
11:12
Проплакала годину після зняття пов'язки: у Львові прооперували переселенку, яка втратила зір під час вагітності
10:56
На Азовсталі, намагаючись врятувати пораненого бійця, загинув 28-річний медик з Львівщини Іван Штокало
10:40
На Львівщині п'яна водійка на легковику збила чотирьох людей, серед них – дитина
10:18
У Тернополі викрили мережу гральних закладів. Вилучену техніку на 0,5 млн грн передадуть ЗСУ
10:02
У Львові під час пожежі загинув 13-річний хлопчик
09:45
Західний кордон
Українці все частіше повертаються додому: з-за кордону за добу приїхали майже 46 тисяч людей
09:27
Захищаючи Україну, на Донеччині загинув військовий з Рівного Степан Рачук
09:05
Максим Козицький
Черги на кордоні та понад 1,3 тис. звернень щодо підозрілих людей та об’єктів. Козицький розповів, як минула доба на Львівщині
08:46
камера фіксації
На Львівщині відновили роботу сім камер автофіксації порушень ПДР. Адреси
08:23
На Рівненщині чотири громади Московського Патріархату приєднались до ПЦУ
07:58
Ігор Гулик
Якою б мала бути наша перемога у війні з Росією? Блог Ігоря Гулика
2022, неділя
15 травня
22:15
На війні з російськими окупантами загинув 33-річний воїн з Тернопільщини
22:00
погода_сонячно
Очікується аномальна спека: синоптики зробили прогноз щодо другої половини травня
21:37
Ужгородські патрульні розшукали зниклого хлопчика переселенки
21:15
Підняли ціну і вигнали з квартири: У Львові орендарі викинули речі військовослужбовця з балкону
Більше новин