Еспресо. Захід

Подарунки на Різдво та до святого Миколая: хто і що дарує у різних країнах

5 грудня, 2023 вiвторок
19:33
Зміст

Традиція подарунків від святого Миколая присутня у багатьох країнах світу, проте не всюди це відбувається так само, як в Україні, а має свої особливості

Про традиції зимових подарунків у різних країнах розповідає "Еспресо.Захід".

Вже ось-ось до маленьких (та й не тільки) українців завітає зі своїми дарами святий Миколай. Адже із давніх часів в Україні вшановують взимку саме цього святого. Таку традицію не зміг ні зламати Радянський Союз, витіснивши своїм Дідом Морозом.

Хто такий святий Миколай

Святий Миколай, відомий також як Миколай Чудотворець – один із найшанованіших християнських святих. Народився він близько 270 року в місті Патарі у Лікії. Батьки святого Миколая належали до одного з найвідоміших та найбагатших лікійських родів, але виховували свого сина в християнському дусі. Від юного віку Миколай піклувався про вбогих та нужденних, відзначався глибиною віри, тож не дивно, що за підтримки батьків хлопець обрав духовний сан. Після смерті батьків Миколай успадкував чималі статки, проте чи не все роздав бідним – дарунки підкидав їм так, аби люди не здогадувались, від кого вони.

Згодом, ставши єпископом, він продовжував жити надзвичайно скромно і з великою радістю обдаровував дітей. Після смерті Миколая (6 грудня) проголосили святим. А для людей його вчинки стали гідним прикладом, який допоміг перетворити дарування у звичай.

Святий Миколай

Фото: Credo

До кого та як приходить святий Миколай

У сучасному світі святий Миколай продовжує бути головним зимовим дарувальником в Україні, Польщі, Словенії, Бельгії, Нідерландах, Німеччині, Австрії та ще багатьох країнах. Проте у кожній процес дарування подарунків має свої особливості.

Україна

В Україні існує багато традиції святкування дня святого Миколая. Зокрема, напередодні свята діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями та вкидають їх у поштову скриньку або кладуть на вікно. Проте просять маленькі українці сучасності у листах не лише нові іграшки чи смаколики, а й подбати про військових, і навіть самі готують для них подарунки. Окрім того, діти у ці дні співають тематичних пісень, розповідають вірші й пригадують свої добрі вчинки. А подарунки отримують під подушку. Та коли ж були нечемними, то можуть і різочку отримати. 

Польща

У польських сім’ях цей день починається із пошуку подарунків. Найчастіше їх кладуть біля ліжка, якщо не можна покласти під подушку. У багатьох будинках, щоб отримати довгоочікуваний презент від Миколая, розвішують спеціальні шкарпетки, великі та красиво декоровані. Дітям дарують іграшки, солодощі чи книжки. Ця традиція прийшла колись із Німеччини, але зараз на такий спосіб більше вплинуло кіно та телебачення. Проте на отриманні подарунків свято не закінчується, бо ще однією важливою традицією у Польщі на день святого Миколая є  проведення благодійних ярмарків. Вони проводяться і в навчальних закладах, і серед інших охочих долучитися.

Німеччина

У Німеччині подарунки частіше знаходять у черевиках біля ліжка, тут Миколай ще й може перевірити, аби вони були чистими. Що цікаво, зокрема у тій же Німеччині святий не лише приносить подарунки, але й може сподіватися на гостинець для себе. Зазвичай це невеличкий перекус у вигляді смаколиків на тарілочці. А у Бельгії біля будинків можуть залишити ще й сіна трохи – щоб кінь Миколая також не зостався голодним цієї ночі.

Нідерланди

У Нідерландах Миколая звуть Сінтерклаасом. І прибуває він до країни на пароплаві, ще й з Іспанії, починаючи свою мандрівку Нідерландами ще наприкінці листопада. Тоді маленькі мешканці країни отримують традиційні солодощі у дарунок – спеціальні пряники. Хоча найголовніший час дарування подарунків припадає на вечір 5 грудня, коли діти залишають свої черевики біля каміна чи вікна, чекаючи на подарунки. 

Італія

В Італії день святого Миколая, або "Giorno di San Nicola", теж відзначається 6 грудня. Подарунки можуть бути залишені під ялинкою або панчохою, а діти дуже на них чекають. Окрім того, цього дня проводяться церковні служби та молитви, присвячені Святому Миколаю. А оскільки день святого також асоціюється з добрими справами та допомогою нужденним, багато хто долучається до допомоги тим, хто цього потребує.

Санта Клаус – гість Різдвяної ночі

Добре знаний та відомий нам за книжками та фільмами персонаж навідує дітей у західних країнах прямісінько у ніч Різдвом. Він приносить солодощі та подарунки, а неслухам – вуглинки. Мандрує на санях, запряжених оленями, а допомагають йому творити диво ельфи.

Фактично сучасний образ Санта-Клауса заснований на традиціях навколо історичного Миколая Чудотворця, англійського Батька Різдва та нідерландського Сінтерклааса. Сучасний Санта – веселий та добрий дідусь у червоному костюмі і з білою бородою, він потрапляє у домівки через димарі. А малюки люблять залишати для нього смаколики.. Зокрема, традиційно вже це печиво та склянка молока. А вже зранку дівчатка й хлопчики знаходять свої омріяні іграшки та інші бажані подарунки.

Санта Клаус

Фото: Freepik

Хто такі Три Царі та кому вони несуть свої дари

Los Reyes Magos, Троє Королів або ж Троє Царів. Колись давно, йдучи за зорею, вони прибули до Вифлеєму, щоб вклонитися маленькому Ісусові та віддати свої дари – миро, ладан та золото. Упродовж століть цих прибулих уявляли східними володарями, які подорожували з вишуканим почтом. 

Це свято відзначають в Іспанії 6 січня. І саме тоді маленькі іспанці отримують свої найкращі подарунки. А міста й села країни здобувають прикраси у вигляді сяючих трьох королів, подекуди із верблюдами та своїми дарами.

Присутнє також таке святкування і в Польщі, проте тут цей день відзначається службами Божими, вихідним у всіх міських закладах, а також карнавалами й святковими ходами. А для дітей це час на коляду, за яку вони можуть отримати різні солодощі.

Три царі (Три королі)

Юльтомте, фея Бефана та дитятко Ісус

У світі чимало цікавих персонажів, які обдаровують дітей на свята та творять окремі традиції різних країн. До прикладу, у Швеції на Святвечір подарунки роздає Юльтомте, що більше схожий на невеликого гнома, а от сани його тягне ніякий не олень, і навіть не кінь, а – цап. 

Для юних італійців сюрпризам багатий і початок січня, адже діти очікують на подарунки від феї Бефани у ніч з 5 на 6 січня. За легендою, три царі розповіли Бефані про народження Ісуса, але вона не прийшла на їхню зустріч, бо загубилася. Відтоді Бефана, літаючи на своїй мітлі, залишає подарунки в кожному будинку, де живе дитина, на випадок, якщо в ньому є Ісус. Щороку 6 січня на римській площі Пьяцца Навона відбувається дитячий фестиваль під назвою "Бефана", який асоціюється з образом феї. На площі облаштовують ятки, де продають ляльок-відьом на мітлах, різдвяні прикраси та подарункові шкарпетки, організовують ігри та роздаються солодощі.

А в Німеччині та Австрії вкорінилася ще одна традиція. Подарунки на Святвечір приносить сам Бог, себто маленький Ісус. Діти ніколи не бачать дарувальника особисто, а батьки кажуть їм, що дитятко Ісус не прийде, якщо вони спробують підглянути, хто поклав подарунки під ялинку. 

Ніссе


 

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.2
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
3 травня
19:55
Приїхали цілими сім’ями: на Волинь прибув перший евакуаційний потяг з Донеччини
19:32
У Калуші встановили велетенські писанки. Фото
19:20
Оновлено
З України до Польщі намагалися вивезти скрипку Страдіварі 1713 року
"Страдіварі там і не пахне": музиканти у соцмережех стверджують, що вилучена на кордоні скрипка не може бути оригіналом
19:14
новини Львова
Буковинця засудили на 7,5 років тюрми за замах на зґвалтування 17-річної дівчини
18:56
тюльпанове дерево
Родичі магнолій: у Мукачеві почали квітнути тюльпанові дерева
18:49
Судовий вирок
Суд звільнив від відповідальності посадовця СБУ на Прикарпатті, якого звинувачували у привласненні допомоги
18:32
На Хмельниччині у власність держави повернули землі історико-культурного призначення вартістю 160 млн грн
18:31
Тепло і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 4 травня
18:11
Під час бойового завдання загинув підполковник Василь Матюк з Волині
18:00
безпілотники для прикордонників
Волинським прикордонникам передали безпілотники, які вилучили у контрабандистів
17:43
заступник голови Чернівецької ОВА Валентин Пабат
Керівнику Чернівецької ОВА призначили нового заступника
17:41
Ексклюзив
Аркуш
Чи може людина після вручення повістки потрапити у бригаду, яку сама обрала. Відповідь рекрутера
17:18
новини Львова
Медики зі Львівщини допомогли жінці з прифронтового Степногірська
17:16
квадрокоптери
Пустомитівська громада передала воїнам 12 квадрокоптерів
17:05
ножиці
У Чернівцях чоловік з ножицями напав на поліцейського, його судитимуть
16:52
новини Закарпаття
До України без декларування намагалися незаконно ввезти побутову хімію на понад мільйон грн
16:43
Юрій Рокецький, Мертвий Півень
До Львова повертаються Флюгери: програма фестивалю
16:30
Естонець хотів вивезти через Волинь книги царської Росії
Естонець хотів вивезти через Волинь книги царської Росії
16:17
новини Закарпаття
На Закарпатті автомобілі, які керівник ГО ввіз як гуманітарну допомогу та продавав, передали військовим
16:11
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Куди піти у Львові із 29 квітня і по 6 травня: Великдень у Гаю та Вівальді. Альбіоні
16:03
новини Львова
У Львові іноземець, погрожуючи ножем барменові, обікрав ресторан: поліція затримала чоловіка
15:47
пл. Міцкевича, 4
Укрексімбанк не зміг продати будівлю на пл. Міцкевича у Львові
15:32
На Волині віднайшли ще одну історичну пам'ятку часів Київської Русі
На Волині віднайшли ще одну історичну пам'ятку часів Київської Русі
15:20
порятунок туриста на Прикарпатті
Прикарпатські рятувальники спустили із Говерли травмованого дніпрянина
15:07
новини Закарпаття
Виманив у дружини військового понад $10 тис. за "звільнення чоловіка з полону": на Закарпатті перед судом постане шахрай
14:52
Зґвалтування дитини
На Тернопільщині 10 років присудили чоловікові, який зґвалтував неповнолітню доньку
14:36
новини Закарпаття
На Закарпатті у двох ДТП постраждали діти
14:23
На Хмельниччині в руках 32-річного чоловіка вибухнула граната, його госпіталізували
На Хмельниччині в руках 32-річного чоловіка вибухнула граната, його госпіталізували
14:15
Оновлено
Зеленський у Хмельницькому відвідав поранених воїнів і вручив їм нагороди
Зеленський у Хмельницькому провів нараду щодо безпекової ситуації та вручив нагороди пораненим воїнам
14:07
новини Львова
У львівському "Охматдиті" змонтували сучасний комп’ютерний томограф за 12,8 млн грн
13:35
МАФ
У Львові демонтують МАФи на Стрийській
13:26
На Буковині жінка намагалася купити дозвіл на виїзд чоловіка за кордон
На Буковині жінка намагалася купити дозвіл на виїзд чоловіка за кордон
12:54
діти
У Луцьку через отруєння невідомою речовиною помер 2-річний хлопчик
12:50
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 3 травня
12:37
На Львівщині викрили підпільний цех з виробництва алкоголю
Близько 5500 літрів сурогату: на Львівщині викрили підпільний цех з виробництва алкоголю
12:21
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон у Львові
Кемерон прибув до Львова, Британія покращує умови для інвесторів у Львівщину
12:09
Православна церква України
Скільки храмів за час масштабної війни перейшло з УПЦ МП до ПЦУ, а скільки залишилося в московській церкві: дані Опендатабот
11:53
Група туристів з Києва заблукала у лісі поблизу гори Парашка
Група туристів з Києва заблукала у лісі поблизу гори Парашка на Львівщині – допомогли рятувальники
11:35
Тероборона Рівненщини запрошує на службу
Тероборона Рівненщини запрошує на службу: топ-5 посад, що можуть вас зацікавити
11:20
Сергій Тюрін
Зеленський призначив голову Хмельницької ОВА
Більше новин