Еспресо. Захід
Ексклюзив

"По перший iPhone їхали до Польщі, аби розібрати й дослідити його": айтівець Андрій Риштун про те, як з’являються нові технології

Зіновія Воронович
20 січня, 2023 п'ятниця
18:05

Автор 40 патентів на винаходи у сфері електроніки Андрій Риштун про те, чому важливо патентувати винаходи, чи можна на цьому розбагатіти та про конкуренцію в ІТ

Нещодавно львівський айтівець та мандрівник Андрій Риштун отримав 40-й патент на винаходи у сфері електроніки. Серед них – технології, які ми використовуємо щодня, але навіть не здогадуємося, що розробили їх у Львові. Адже права на винаходи належать здебільшого не авторам, а компаніям, у яких вони працюють. Зокрема, права на останні винаходи Андрія належать німецькій компанії Infineon Technologies AG, з якою він зараз співпрацює. Про те, як з’являються нові розробки, чи можна розбагатіти на винаходах, і про технологічне шпигунство – в розмові "Еспресо.Захід" з Андрієм Риштуном.

Андрію, розкажіть, як відбувається робота над новими технологіями? Компанія дає завдання і ви над ним працюєте, чи це відбувається спонтанно?

У цій сфері я працюю з 2005 року. У ті часи ємнісні (сенсорні) кнопки були ще мало поширеними. Відповідно, тоді ще компанія Cypress взялася розробляти дешеві та надійні сенсорні рішення. Перед тим, як їх продавати на ринок, ми патентували усі нові технології. Точно так само робили наші конкуренти. Потім ці мікросхеми та сенсори пішли "в життя", на сьогодні їх випущено більше мільярда штук. Патентування – це невід'ємний процес розробки нових технологій, а не щось надзвичайне. 

Завдяки львівським розробниками буквально за пів року після виходу першого айфона Cypress уже пропонував клієнтам такий самий сенсорний екран як і в Apple! І це було круто! Ми другі у світі мали цю технологію, за нею тоді черга стояла!

Якими своїми розробками пишаєтеся найбільше?

Мабуть, сенсорними кнопками, бо це була одна з перших моїх розробок. Тому так запам'яталася. Серед останніх – розробки давачів відбитків пальців, методи навігації та вимірювання тиску на сенсорі.

Згадав цікаву історію. У 2008 році компанія Apple випустила свій перший iPhone. Він відрізнявся від усіх інших смартфонів тим, що у нього був екран, який підтримував усі 10 пальців.  Це був прорив. У той час у всіх інших телефонів був multi-touch максимум на два пальці, і воно так трохи "коряво" працювало. 

На той час компанія Cypress поставила собі ціль зробити такий же сенсорний екран. Завдяки львівським розробникам буквально за пів року після виходу першого айфона Cypress уже пропонував клієнтам такий самий сенсорний екран як і в Apple! І це було круто! Ми другі у світі мали цю технологію, за нею тоді черга стояла!

А загалом наша компанія працює у сфері електроніки. Це мікросхеми, якими люди користуються щодня, але їх важко наочно показати, бо вони всередині пристроїв. Мікросхеми для USB-C, Bluetooth, і навіть екран для Tesla (той красивий дисплей справа) – все це розробляли у Львові. 

Як багато технологій, якими ми користуємось щодня, розробили в Україні?

Дуже багато. У Львові працює понад 30 тисяч айтівців. Практично у всіх світових проєктах є наші розробки. Наприклад, саме львівські айтівці підтримують  роботу Нью-Йоркської біржі. Тобто поки увесь світ торгує акціями, наші хлопці тихенько щось там підправляють, щоб воно працювало без збоїв. Знаю, що до натівських проєктів теж колись залучали львівських фахівців.

Якщо нову технологію запатентували, яку винагороду отримує винахідник? Чи має він якийсь відсоток за використання патенту?

Я отримую стандартну винагороду згідно з контрактом. Але коли щось винаходжу й оформляю усе це для патентування, то маю певну компенсацію за витрачений час, бонус. Усі права на використання патенту належать компанії. Зрештою, саме вона платить за проєктування і патентування, адже це доволі дороге задоволення. Лише юридичний супровід одного патенту в патентному бюро США обходиться приблизно у 50 тисяч доларів.

Чому не можна патентувати в Україні?

Можна патентувати в українському патентному офісі, і це значно дешевше. Але цей патент діятиме лише на території України. У Польщі він уже не діятиме, треба патентувати на території Євросоюзу. 

Один знайомий запатентував в Україні власну розробку – автономну каналізацію. Тепер має свою фірму, їздить і встановлює її по хатах. Чому б і ні? Цей патент дає йому захист на території України, що хтось не скопіює його установку один в один.

Ось ще один приклад, для чого взагалі оформляти патенти. Якось ми поїхали зі своїми сенсорами та іншими винаходами в Китай. Китайці нас запитують: а у вас є патенти на усі ці винаходи? Кажемо: а навіщо вам патенти? Китай знаменитий тим, що вони копіюють усе, що хочуть. Вони посміялись і кажуть, що нібито і так. Але якщо вони захочуть продати на американський ринок, то їх там одразу запитають чи це, часом, не вкрадене? Тоді китайці гонорово покажуть пальцем на нас, у кого є патенти на винаходи. І всі питання знято.

Чи доводилось стикатися з технологічним шпигунством або недобросовісною конкуренцією?

Конкретно ми з прямими крадіжками наших розробок не стикалися. Але у світі технологій це цілком нормально, коли досліджується продукція конкурентів. Наприклад, коли вийшов перший iPhone, ми поїхали до Польщі (в Україні їх ще не продавали), купили там iPhone, привезли й розколупали, аби подивитися, що і як вони зробили. Це абсолютно законний процес, ти маєш право колупатись у своєму смартфоні скільки завгодно. 

Здобувши знання про те, як працює продукція конкурентів, можна братися до розробки власної. Зрештою, вони точно так само вивчають наші винаходи та вдосконалюють свої, чому б і ні.

У сучасних компаніях патентування – це процес, поставлений на рейки, тому кожен новий винахід патентується. Є патентне портфоліо і ти з ним можеш виступати на ринку. Поширена практика, коли компанії купують уже готові патенти в інших розробників, яким вони вже не потрібні. І це цілий бізнес :) У патентних суперечках у суді часто перемагає той, у кого банально більше патентів у відповідному напрямку. Тому кількість має значення.

Чи багато айтівців зараз займаються розробками для наших військових?

Наскільки я бачу, то дуже багато. Розробляють дрони, перископи, засоби зв'язку, віддалені детонатори. Звичайно, ніхто не розголошує, хто що і для кого робить. Це приємно, що українські айтівці допомагають фронту не лише грошима і волонтерством, а й своїми мізками та досвідом. 

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
24 квітня
18:39
новини Львова
Вербна неділя у Львові: розклад святкових богослужінь у катедральних храмах міста
18:30
На Закарпатті чоловік поцупив банківську картку у пенсіонера та майже рік нею розраховувався у магазинах
18:13
дитячий садок
В громаді на Львівщині влітку припинять роботу всі дитячі садки
17:55
У Луцьку маршрутка врізалася у Ford, постраждала водійка легковика
17:39
До Львова з концертом приїде німецька легенда електронної музики SCHILLER
17:23
Огляд
ЗСУ
Як можна звільнитися з військової служби в час воєнного стану
17:10
УКУ
В УКУ прокоментували новий закон про реформу вищої освіти
16:56
прикордонники, прикордонник, перевірка документів
Жінка, яку розшукує поліція за підозрою у кількох злочинах, намагалася втекти до Словаччини
16:42
Житель Одещини і медпрацівниця з Рівненщини виготовляли ухилянтам фіктивні документи про інвалідність
Житель Одещини і медпрацівниця з Рівненщини виготовляли ухилянтам фіктивні документи про інвалідність
16:30
У Львові у Національному музеї покажуть "Пісню пісень" Ольги Погрібної-Кох 
16:24
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 24 квітня, завтра, тиждень
16:08
Житло для переселенців
У Луцьку затвердили новий порядок надання житла переселенцям
15:57
Олексій Хоміч і Олексій Стахорський
На Донеччині загинули двоє воїнів з Волині – Олексій Хоміч і Олексій Стахорський
15:41
гранати
Закарпатець зберігав вдома бойові гранати, зброю вилучила поліція
15:23
Отець Роман Мірчук
Відійшов у засвіти отець Роман Мірчук – митрофорний протоієрей і похресник Степана Бандери
15:10
Біля кордону з Румунією затримали авто з трьома ухилянтами 
14:58
наркотики
Подружжя зі Львівщини організувало наркобізнес, у них вилучили товару на 1 млн грн
14:53
Оновлено
У Львові через зміни ОДР затори з Сихова в сторону центру. Що кажуть в ЛМР
14:49
електросамокати у Львові
Під Львовом сталася ДТП з інспекторкою податкової й дітьми на самокаті 
14:41
У Львові затримали військового, який за хабар обіцяв влаштувати мобілізованого у тилову частину
У Львові затримали військового, який за хабар обіцяв влаштувати мобілізованого у тилову частину
14:25
цистерна для пального
У "Шегинях" митники конфіскували в рівненських бізнесменів цистерну для пального
14:08
Кроноспан_будівелька каска
Впав у бетонозмішувач: на виробництві біля Рівного загинув чоловік, поліція почала розслідування
13:55
Kordon Race 2024
Постріляти з "Джавеліна" та навчитися тактичної медицини: біля Львова пройдуть змагання Kordon Race 2024
13:50
Огляд
Як на Закарпатті виникла своя греко-католицька церква: історія Ужгородської унії та боротьби з угорцями Мукачівської греко-католицької єпархії
13:39
Оновлено
На фото: 7-річний харківʼянин у Тернополі
Тернопільська бібліотека після скандалу з переселенцем попросила в Лубінця "захисту від організованого хейту"
13:24
будівництво модульного житла
На Хмельниччині будують модульне містечко для працівників ЗАЕС
13:12
вогонь, полум'я, пожежа
У пожежі на Хмельниччині через необережне куріння загинув чоловік
12:55
На Буковині водій Volkswagen збив 9-річного хлопчика
На Буковині водій Volkswagen збив 9-річного хлопчика
12:40
Львів, вулиця, головний вокзал, вокзал, львівська залізниця
У Львові засудили залізничника, який фотографував переміщення військової техніки
12:24
ЗСУ, військові
"Це не так, як у кіно": військовий єгер розповів про свою участь в бойових діях
12:10
Прикарпатець, який захоплювався "вагнерівцями" і російськими "казаками", постане перед судом
Прикарпатець, який захоплювався вагнерівцями і російськими "казаками", постане перед судом
11:58
волинянин, якому пришили руку
Травмувався на будівництві: луцькі хірурги пришили руку 37-річному чоловіку
11:43
У Рівному з багатоповерхівки випав чоловік. Він загинув
У Рівному з багатоповерхівки випав чоловік. Він загинув
11:27
лавина
У Карпатах – відлига, туристів закликали не ходити у гори через високу ймовірність сходження лавин
11:14
пункт пропуску
На кордоні з Молдовою запрацювала єЧерга для автобусів: деталі
11:08
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 24 квітня: вартість доларів та євро дещо зросла
10:57
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 23 квітня
10:41
Російська ракета понівечила обличчя: у Львові медики повертають красу дівчині з Сєверодонецька
Російська ракета понівечила обличчя: у Львові медики повертають красу дівчині з Сєверодонецька
10:25
таеквондисти
Спортсмени Львівщини відзначилися на чемпіонаті Європи з таеквон-до
10:12
Олександр Дейкало
У ДТП на Хмельниччині загинув військовий зі Львівщини Олександр Дейкало
Більше новин