"Пандемія, на жаль, закінчиться ще не скоро", - директор інфекційної лікарні
Міністерство охорони здоров'я України повідомило про початок чергового спалаху коронавірусної хвороби з епіцентром у західних областях. Найбільш загрозлива ситуація склалася на Івано-Франківщині, де за добу підтвердили понад 2,7 тисячі випадків COVID-19. Область (першою в Україні) готуються перевести на "червоний" рівень епіднебезпеки.
Значний приріст захворюваності зафіксували ще у трьох областях – Львівській (1440 підтверджених випадків за добу), Тернопільській (1145) та Чернівецькій (1137). Усі три перейшли у "помаранчеву" зону.
У відомстві пояснили, що ситуація зі зростанням захворюваності є "очікуваною і прогнозованою", бо "зараз висхідна динаміка спостерігається майже у всьому світі".
Журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася з директором Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Сергієм Федоренком. З 230 ліжок, які тут розгорнули для "ковідних" хворих, станом на середу, 19 січня, було зайняте 141. Це – на 30 більше, ніж 8 січня і майже на 50 – ніж 31 грудня.
Зростання захворюваності лікар пояснює новорічно-різдвяними святами та активною міграцією населення: "За галицькою традицією люди ходили один до одного в гості. Звісно, у масці за столом ніхто не сидів, соціальної дистанції не дотримувався. Багато людей виїздило за межі області та країни. Тепер-от повернулися додому".
- І привезли зі собою "Омікрон"… Чому кожна хвиля COVID-19 є тяжчою за попередню?
- Це залежить не від хвилі, а від мутацій коронавірусу. Вірус – це живий організм, який робить усе, щоб вижити. Тому й видозмінюється – попри щеплення та наявні препарати.
- Тобто без бустерних доз – ніяк?
- Могли б без них обійтися, якби вірус не мутував. Голова ВООЗ Тедрос Гебреїсус ще раніше попереджав: може бути стільки мутацій коронавірусу, скільки є літер у грецькому алфавіті.
Бустерну дозу я б радив отримати всім, незалежно від віку. Вакцина повністю не захистить від коронавірусної інфекції, але дозволить збільшити кількість антитіл і якщо людина матиме контакт із вірусом, імунній системі буде набагато легше з ним впоратися.
- Вакциновані пацієнти на ШВЛ у вас були?
- Ні, жодного!
- Робити прогнози – справа невдячна. Але все-таки, як довго нам ще доведеться жити в умовах невизначеності, коли карантин то послаблюють, то знову посилюють? Рік, два, п'ять?
- Наприкінці минулого року деякі науковці поділилися припущенням, що цьогоріч епідемічна ситуація буде благополучною по всій земній кулі. Але буквально вчора у медичній літературі з'явилися дані, що пандемія, на жаль, закінчиться ще не скоро, оскільки, як я вже казав, постійно з'являються нові мутації вірусу і наскільки активно вони будуть поширюватися, - питання, на яке ніхто поки що немає відповіді. Навіть якщо на COVID-19 перехворіє все населення Землі (уявімо таку ситуацію), стверджувати, що хворобу подолано, не зможемо, бо маємо випадки, коли люди хворіють і другий, і третій раз.
- Але повторно хворіють легше?
- Однозначно – як і ті люди, які отримали дві дози вакцини. Тому нові хвилі будуть, але тяжких форм захворювання буде чимраз менше.
- А конкретно зараз, під час цієї нової хвилі тяжких форм менше?
- У грудні всі думали, що "Омікрон" не викликатиме тяжких ускладнень і матиме переважно легкий перебіг з хорошим прогнозом. Але аналізуючи, які хворі поступили до нас у стаціонар за останні два тижні, зауважуємо, що не у всіх випадках так відбувається. Є пацієнти з тяжкими ураженнями дихальної системи, зі сильною гарячкою та загальною інтоксикацією організму. Проте найбільше нас, лікарів, непокоїть той факт, що цей штам поширюється з катастрофічною швидкістю.
- Чому попередники SARSCoV-2, SARS і MERS, зникли самі по собі, а цей - так міцно вкорінився?
- Бо у його попередників не було такої кількості мутацій.
Візьмімо грип. Щороку на нього хворіють мільйони людей і немає єдиної вакцини від грипу. Щоразу маємо справу з новими штамами і щоразу вакцинуємося вакцинами, в які ці штами включені.
- Проте грип – сезонне захворювання, а COVID-19 – ні. Чому?
- При високих температурах вірус грипу не може розмножуватися і гине. З коронавірусом такого не відбувається. В Єгипті, Ірані, Іраку зими, як такої, немає. Попри це, коронавірус активно поширюється у цих країнах.
- Але влітку ми бачимо спад захворюваності.
- Це можна пояснити тим, що велика частина населення виїздить за межі України. Потім, коли повертається, захворюваність знову починає рости. Ось така закономірність.
- І все-таки нам вдасться здолати цю хворобу? Натуральну віспу ми здолали. А вона забрала сотні мільйонів життів.
- Так, здолали. Сьогодні на земній кулі не зафіксовано жодного випадку цього захворювання.
Головне, щоб не було збудника. Допоки збудник циркулює у природі, є велика ймовірність, що він потрапить в організм людини чи тварини і викличе хворобу.
З часом COVID-19 стане сезонним захворюванням. Люди хворітимуть на нього так само, як хворіють на грип. Але розслаблятися поки що зарано, адже, крім коронавірусної, є багато інших небезпечних інфекцій - дифтерія, краснуха, кір, поліомієліт. На жаль, багато людей – і дітей, і дорослих – не щеплені від цих хвороб.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе