Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Оліярня, палац та американські проєкти: як живе одна з найменших ТГ Львівщини

Тетяна Яворська
18 листопада, 2021 четвер
11:20

Інтерв'ю з головою Оброшинської громади Іваном Галичем.

Оброшинська територіальна громада створена минулого року, до її складу увійшли села Оброшине, Пришляки, Конопниця, Ставчани, Дібрівки, Підгайці. Сама громада – одна з найменших на території Львівщини і за площею (бл. 50 кв. км), і за населенням – близько 7,5 тис. людей.

Як живе одна з громад неподалік Львова, на що вистачає бюджету і які плани мають на меті втілити в Оброшині впродовж наступних кількох років, "Еспресо.Захід" запитав у голови Оброшинської ТГ Івана Галича. 

Завдяки виграним конкурсам бюджет розвитку збільшили вчетверо

Львівська влада багато нарікала на села неподалік, що не захотіли увійти до міської територіальної громади. Оброшине й сусідні села розглядали ймовірність вступу в міську територіальну громаду Львова? А може, скажімо, об’єднання із Зимноводівською громадаю? Чи окремо – краще?

Від Львова ми пропозицій не мали, оскільки не маємо з ним межі, межа йде через Лапаївку. А стосовно об'єднання з іншими сусідніми селами, то розмови вели з Сокільниками, Пустомитами, Зимною Водою. Але вони не увінчалися успіхом. Тож громада вирішила створити окрему ТГ із центром в Оброшині. 

У вас невеличка громада. Який у неї бюджет і на що вистачає?

Бюджет становить 70 мільйонів гривень разом з освітньою субвенцією (це 20 мільйонів). Наповнення бюджету в основному – це податки на доходи фізичних осіб.

Оброшинська ТГ не є дотаційною. Понад те, маємо реверсну дотацію, трохи більш ніж 300 тисяч гривень на рік. А в 2022 році вона буде ще понад мільйон гривень. А пов'язано це з тим, що в нас не відбувався перепис населення.

Після створення громади ми перебрали на себе соціальні повноваження – освіту, культуру, медицину, цивільний і соціальний захист. Бюджет розвитку був близько 4 мільйонів гривень. Нині змогли залучити з обласного та державного бюджету понад 16 мільйонів, тобто свій бюджет розвитку збільшили в 4 рази. Зараз реалізовуємо ті проєкти, які подавали на конкурси. Подали більше як 40 проєктів і кожен четвертий виграли.

Які саме проєкти будете втілювати на території громади?

Це і дороги, і вуличне освітлення. Виграли державний конкурс на облаштування ЦНАПу в Оброшині. Нині роботи реалізовано на понад 50 відсотків. До кінця року самі роботи плануємо завершити, а відкриємо ЦНАП уже наступного року. Буде профінансовано стратегію розвитку громади, комплексний план розвитку території. 

Ще один проєкт, який ми виграли, – проєкт "Говерла", який організований американською фундацією. Він розрахований на підтримку й підвищення якості послуг органами місцевого самоврядування. Співпраця щодо "Говерли" передбачає співпрацю на 4 роки, а загальний бюджет проєкту – 70 мільйонів доларів. Із Львівської області сюди ввійшли 10 громад, в тому числі й наша.  

По Оброшині був конкурс мікропроєктів від обласної ради, там отримали перемогу в шести проєктах із десяти. Співфінансування відбувається так: обласна рада дає 50 відсотків фінансування, 25 виділяє сільська рада, а ще 25 – внесок громади або спонсорські кошти. 

Ми також подали проєкт для участі в конкурсі ініціатив місцевих карпатських громад-2022, який проводить Асоціація органів місцевого самоврядування "Єврорегіон Карпати – Україна" по селах Оброшино і Ставчани. Очікуємо результатів. Торік переміг проект у Конопниці. Там уже реалізовуємо систему відеоспостереження – це 12 відеокамер, з них дві аналітичні.

Школа без даху, випари та новобудови

У вашій громаді розміщений один з найбільших виробників олії – "Оліяр" у Ставчанах. Це більше допомога, як від платника податків, чи екологічна шкода? Є випари, мешканці не жаліються?

Левову частку податку з доходу фізичних осіб сплачує власне "Оліяр", це понад 40 відсотків. Вони, до слова, допомагають нам також ремонтувати техніку, надають свою спецтехніку в разі надзвичайних ситуацій.

Стосовно екології, то люди дійсно скаржилися на неприємні запахи. Та останнім часом нарікань не відстежуємо. Коли приїжджали представники "Говерли", ми відвідували територію заводу. Техпрацівники "Оліяру" запевнили нас, що жодних сторонніх запахів не буде, бо змінили фільтр. Єдине – треба слідкувати, щоб їх вчасно міняли.

В інтернеті вас звинувачують, що про Оброшино дбаєте більше, ніж, наприклад, про Ставчани? Прокоментуйте, будь ласка. 

Знаю, що скаржаться, розумію, чому, і поясню ситуацію. Роботи на об’єктах розпочали не так давно. Спершу були конкурси, процедури, а тоді виконання запланованого. Тобто результату ще не видно. Але за якийсь час той мешканець, який написав, мовляв, нічого не роблять, пройдеться вулицями й побачить, що садок почали робити, вулицю Шашкевича, спорткомплекс. Тоді, можливо, перегляне своє ставлення. Але на це треба час, бо одразу результату не видно. 

От плануємо відкрити дитсадок у Ставчанах. Сподіваємось, що збудуємо, бо насправді там є велика потреба в садку. Проєкт після коригування виріс трохи більш ніж на 7 мільйонів гривень, загальна вартість завершення будівництва становить понад 20 млн. гривень. Подали на ДФРР (Державний фонд регіонального розвитку. Ред.) і, враховуючи, що роботи вже почали, проєкт не буде заморожено, а є шанс його завершити. Йдеться, власне, про реконструкцію, а не створення з нуля. Бо це колишнє приміщення школи, яке добудовують. Якщо ми таки будемо мати кошти, то роботи завершать у 2023 році і, надіюся, введуть дитсадок в експлуатацію. 

Дорога на вулиці Шашкевича – це проєкт на понад 2 мільйони гривень. На сесії райради виділи 650 тисяч гривень на завершення спорткомплексу з мініфутбольним, футбольним, баскетбольним полями й дитячим майданчиком.

Які ще проблеми в ТГ плануєте першочергово вирішувати?

Після зими були нові виклики з водовідведенням, бо треба було кудись діти всю воду, яка розтопилася після снігопадів. Робили водовідвідні рови, зокрема в Ставчанах. Рови робимо й зараз на кількох вулицях – на випередження, поки ще немає паводків.

А що з ремонтом школи в Конопниці, де влітку зірвало дах внаслідок буревію? У липні в Оброшинському відділі освіти повідомляли, що відновлять частину даху ще до початку навчального року, тобто до 1 вересня.

Зараз тривають роботи з перекриття школи, впродовж місяця вже плануємо завершити. Збоку було приміщення Народного дому, тому переселили дітей туди. Почали роботи тоді, коли у школярів розпочалися канікули.

Ремонт даху – це складні роботи. Тому, можливо, доведеться ще робити ремонт усередині, але ми зробимо це вже навесні.

Ми почали роботи відразу наступного дня після того, як закінчилася тендерна процедура. Був момент затримки, який виник через складну конструкцію цього даху. Декілька фірм відмовилася працювати на об'єкті. Перед нами стоїть завдання зробити дах, який витримає наступну таку негоду. Складність є, але виключно технічна. Я обіцяв мешканцям, що на кінець листопада – на початок грудня роботи буде завершено. 

Чи виходять із пропозиціями забудовники? Все-таки Львів неподалік… Це розвиток чи ні?

У нас немає насправді таких ділянок, щоб забудовувати. Ті ділянки, які є, стараємося виставляти на аукціон. Та наразі аукціонів щодо багатоповерхового будівництва не було. 

Я хотів би, щоб Оброшинська громада була успішна. Один з елементів успішності – збільшення населення. Утім це не єдиний елемент. Особисто я не є противником будівництва, і якщо воно буде, то нічого погано в цьому не бачу. Але тут має бути тісний діалог стосовно комунікаційних мереж, адже тоді зросте навантаження на мережі.

Туристичний магніт, який потребує порятунку

Літня резиденція львівських архієпископів – двоповерховий палац із багатим інтер'єром та садовим комплексом, який збудували на замовлення намісника римської курії Яна Скарбека. Не кожна громада може похвалитися таким об’єктом. Що з ним зараз? Плануєте якось розвивати його і перетворити на "туристичний магніт"?

Ми відзняли проморолик громади, де є палац, і він є основним елементом нашого герба, який ми створили, коли почали процес промоції громади. Але нині палац перебуває на балансі Інституту сільського господарства Карпатського регіону. Інститут хоче його відновити. Зверталися до нас, просили допомогти в цьому процесі. Спільно скерували низку звернень – і в Академію наук, що в Києві, і в обласну адміністрацію, аби принаймні виділили гроші хоч на проєкт реконструкції.

Наразі допомагаємо інституту залучили сюди туроператорів. Тобто відбувається робота, щоб відновити палац, але якщо мине ще якийсь час і цього зробити не вдасться, то будемо звертатися до інституту, щоб палац передали нам на баланс. Ми розуміємо, що для того, аби взяти на баланс, треба ще мати змогу утримувати цю територію. От, для прикладу, минулої зими був пошкоджений дах на прибудинковій споруді. 

Зараз готуємо фундамент, щоб зразу мали можливість податися на якийсь грант, якщо отримаємо на баланс цей палац. Бо зі свого бюджету реконструювати палац ми не можемо. Будемо залучати іноземні ресурси. Ведемо переговори з німецькими громадами, польськими. Треба залучати європейські кошти, але це лише в тому випадку, якщо приймемо на баланс.

Питання в тому, що буде з палацом, поки ви візьмете його на баланс? Торік в історичну будівлю вставили пластикові вікна…

А от стосовно пластикових вікон, то я не компетентний коментувати цю тему. Але, наскільки розумію, був вибір – поставити приміщення під ризик без вікон чи хоч якось вберегти. Тому, можливо, тимчасово поставили, аби в майбутньому замінити на такі, які відповідають стилю палацу.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.




 
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.06
    Купівля 39.06
    Продаж 39.53
  • EUR
    Купівля 42.23
    Продаж 42.95
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
20:57
На Волині зникла 15-річна студентка, яка пішла з гуртожитку і не повернулася
20:39
новини Львівщини
На Хмельниччині судитимуть експосадовицю банку, яка привласнила 8 млн грн виплат родин загиблих військових
20:21
Забезпечити безпеку природи: у Львові затвердили нову екологічну програму
20:03
На Закарпатті співробітник патрульної поліції вчинив смертельну ДТП
19:45
новини Хмельницького
На Львівщині авто збило двох дітей на самокаті, одна дівчинка загинула
19:30
блокпост
На Волині демонтували 12 недіючих блокпостів
19:16
Доступні ліки
У Львові дорослі люди зможуть безплатно отримати ліки від спінальної м’язової атрофії
19:03
На Волині чоловіка підозрюють у сутенерстві і втягненні в проституцію жінок
18:58
ноутбук
Вилучене та конфісковане рішеннями суду майно на Рівненщині передали на потреби військових
18:44
лікарня швидкої допомоги
Перше медичне об'єднання Львова будуватиме фармзавод
18:30
трамвай у Львові
Львівелектротранс першим серед перевізників міста отримуватиме оплату за виконану роботу
18:14
новини Рівненсько області
На Рівненщині знайшли зниклого безвісти жителя Вараського району
18:05
У центрі Львова за понад 5 млн грн реставрують палац Бесядецьких
17:51
психічне здоров'я
Львів отримає €1,5 млн від Фландрії на будівництво центру психічного здоров’я
17:38
McDonald's
McDonald's запропонували відкрити ресторани на Закарпатті не лише в Ужгороді та Мукачеві
17:25
Новини Рівненщини
На Львівщині судитимуть наркозбувачку, яка щомісяця постачала у різні міста країни близько 20 кг наркотиків
17:18
домашнє насильство
Вимагав віддати пенсію: на Хмельниччині оголосили підозру чоловіку, який систематично кривдив свою бабусю
17:09
граната
Вимагав 250 тис. євро, погрожуючи вбивством близьких родичів: тернополянину повідомили про підозру
17:00
Огляд
Купила квартиру за 3,5 млн грн і заробила понад 1,8 млн грн: що задекларувала голова дитячого медичного центру Олена Козлова
16:59
Оновлено
виставка "Тут був мій дім"
Куди піти у Львові із 25 по 31 березня: Jam session у Дзизі та концерт Квартету Петра Балога
16:59
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 28 березня, завтра, тиждень
16:42
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
Воїни волинської ТрО на сході України знищили "буханку" росіян
16:35
Бурштинська ТЕС
Під час обстрілу 22 березня постраждали всі блоки Бурштинської ТЕС, – ДТЕК
16:25
Львів
У Львові мешканці гуртожитку на Тичини зможуть приватизувати своє житло
16:12
новини Прикарпаття
В селі на Прикарпатті підтвердили факт забруднення води у річці Бистриця-Солотвинська
16:03
школяр
У Львові при школах створять піклувальні ради
15:50
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
У Львові попрощалися з Ігорем Юхновським – екснардепом і Героєм України
15:33
трамвай з прапором, Львів
Львівелектротранс оголосив міжнародний тендер на модернізацію трамваїв
15:22
новобудова на вул. Трускавецькій
Львівська міськрада підтримала петицію про заборону висоток у приватному секторі поряд з Сокільниками
15:10
У Тернополі помер артист балету Михайло Складан
14:57
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
У Рівному затримали рецидивістку, яка ввозила в Україну прекурсори під виглядом прального порошку
14:42
На Тернопільщині чоловік добровільно віддав поліції арсенал зброї
14:29
затримання наркоторговців
Вилучили метамфетаміни і гранати: на Закарпатті затримали групу наркоторговців
14:11
У мережі оприлюднили відео, як люди у військовій формі силоміць заштовхали чоловіка в авто. У Хмельницькому обласному ТЦК прокоментували
У мережі оприлюднили відео, як люди у військовій формі силоміць заштовхали чоловіка в авто. У Хмельницькому обласному ТЦК прокоментували
13:59
новий міжнародний поїзд між Прагою і Чопом
У Чоп прибув перший міжнародний поїзд із Праги
13:52
На Хмельниччині судитимуть рецидивіста з Волині за напад із ножем на перехожого
13:37
перетин кордону, прикордонник
Тернополянин за $4,5 тис. став "багатодітним батьком" трьох литовських дітей, щоб виїхати за кордон
13:22
фури на кордоні
У пункті пропуску "Угринів-Долгобичув" тимчасово розблокували рух вантажівок
13:15
У Львові впіймали 19-річного хлопця, який через фішинг крав гроші клієнтів банків
12:59
військком
У мережі поширили інтимне відео з нібито начальником рівненського ТЦК на роботі: розпочато перевірку
Більше новин