Оксана Забужко побачила паралелі між новелами Стефаника і війною на Донбасі
Розмірковуючи над феноменом Василя Стефаника, 150 річчя народження якого цими днями відзначають в Україні, лауреатка Національної премії імені Шевченка Оксана Забужко припустила, що "невідомий" Стефаник – це вислід сотень літ колоніалізму.
Про це знана українська письменниця, інтелектуалка заявила під час телемарафону "Його слово" на каналі Еспресо.tv, присвяченому ювілеєві відомого новеліста та громадського діяча, - повідомляє "Еспресо.Захід".
"Ми все ще постколоніальна нація, з глибокими травматичними і посттравматичними комплексами. З дуже важким комплексом самознецінення (типу "І ми, Химко, люди?"), з глибоко вщепленим почуттям меншовартості… І повертатися та відкривати свої скарби, які у нас валяються не те що під ногами, а які від нас закопані, поховані, - оце і є процес декомунізації, дерадянізації, а я б назвала – деколонізації. І цим шляхом нам ще йти і йти, і на ньому нас чекає багато прекрасних, наснажливих відкриттів", - сказала Оксана Забужко.
"Писав він (Стефаник. – Ред.) про речі, котрі є пекучо, гостро болючими, неймовірно актуальними і для нас, сьогоднішніх. Я читала "Діточу пригоду" (на Стефаниківських читаннях у Києві. – Ред.) – абсолютно несамовиту його новелу, - роздумує Оксана Забужко. - Він перший у світовій літературі зробив оце очуднення, коли трагічна подія передається нерозуміючим оповідачем. Репліки дитини коло застреленої матері, війна очима дитини… У мене було велике бажання (формат перформансу цього не передбачав) сказати: "Присвячується недавнім обстрілам у Красногорівці, присвячується дітям Красногорівки". Ось вони, діти у війні. Чи це Перша світова, і написано покутським діалектом, чи це сьогодніші русскіє "Ґради" і "Буки" в Донбасі, чи обстріли у Сирії, чи Сектор Газа".
Оксана Забужко нагадала, що 2021-го виповнюється 130 років масової еміграції українців. "Покоління Стефаника і Лесі Українки, котра це сформулювала саме як проклін. Стефаник через героїв – Івана Дідуха та інших, і в листах це його постійна тема, - говорить, що це "вирізається здоровий кусень червоного м'яса" з нашої нації… Висмикування своєї землі з-під ніг мужика, - ось що болить Стефаникові. І відсутність своєї еліти, без якої ці люди дійсно будуть використані різними чужими урядами як "м'ясо" для низової, брутальної, грубої колонізації чужих територій", - підсумувала Оксана Забужко.
- Нагадаємо, телемарафон до 150-річчя Стефаника на телеканалі Еспресо був організований громадською організацією "Всеукраїнський демократичний форум" та партнерами - Українським інститутом книги, видавництвом Дух і Літера, Домом Франка - Franko House.
- Актуальне
- Важливе