Одна смерть і три врятовані життя. Як у Львові провели першу трансплантацію серця без допомоги колег з Інституту серця МОЗ України
У Львівській обласній клінічній лікарні після перерви, яка тривала 22 (!) роки, відновили пересадки трупних нирок. Більше того: провели першу трансплантацію серця без допомоги колег з Інституту серця МОЗ України.
Операції провели ще минулого тижня, 9 червня, проте повідомити про них вирішили сьогодні, 16-го.
Реципієнтів надала Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги - реципієнтам Львівської обласної клінічної лікарні органи донора не підходили (через імунологічну несумісність). Підбір реципієнтів проводився автоматично єдиною державною інформаційною системою трансплантації органів і тканин, куди заносять всіх хворих, що потребують нових органів.
Як повідомив генеральний директор лікарні Михайло Гичка, донором, який подарував шанс на життя трьом людям став 56-річний чоловік з Львівського району, смерть мозку в якого наступила внаслідок гострого порушення мозкового кровообігу (геморагічного інсульту). Згоду на забір органів дала дружина і діти покійного. Реципієнту, який отримав донорське серце, - 44 і він також із Львівщини, з міста Соснівка.
Як розповів кардіохірург Дмитро Бешлей, який очолював бригаду кардіохірургів, чоловік, який отримав новий орган, страждав на дилатаційну кардіоміопатію. Його серце було виснаженим, з низькою фракцією викиду. Насосна функція була різко зниженою. Як зазначив у коментарі "Еспресо.Захід" лікар, у пацієнта, крім того, вже розвинулася легенева гіпертензія (високий тиск у судинах легень). А це підвищує ймовірність розвитку ускладнень після пересадки, оскільки здорове серце не є тренованим до такого стану.
Наразі стан реципієнта лікарі оцінюють як важкий. Чоловік прийшов до тями, але досі перебуває на штучній вентиляції легень і замісній нирковій терапії. Впродовж перших п’яти діб після операції він був під'єднаний до ЕКМО – механічного пристрою, який заміщував функцію серця. На шосту йому закрили грудну клітку. За словами кардіохірурга, заступника президента Асоціації кардіохірургів України Любомира Кулика, у пацієнта є порушення згортання крові (дуже мало тромбоцитів), однак результати аналізів вже кращі, ніж були у попередні дні.
Лікарі прогнозують, що якщо стан пацієнта не погіршуватиметься, реабілітація займе у середньому від трьох до шести тижнів, після чого чоловік зможе повернутися до звичного способу життя. Звісно, йому доведеться стежити за своїм здоров'ям, щороку проходити планові огляди (обстеження судин серця і біопсію самого серця) та постійно приймати ліки, щоб попередити відторгнення донорського серця, яке, за розрахунками фахівців, повинне йому прослужити 12-15 років. Що буде з цим чоловіком далі?
"Майбутнє – не за трансплантацією серця, а за якісною механічною допомогою серцю, яка підтримує належну насосну функцію серця і таким чином продовжує життя… на 12-15 років. Точнісінько так само як донорський орган! Але це – механізм. Не потрібно, щоб одна людина своєю смертю рятувала іншу! Наші кардіохірурги готові вшивати такі девайси хоч завтра. Питання – у фінансуванні. Вартість девайсу в Україні – 120 000 у. о. За кордоном – 60 000 у.о. Якщо Україна буде закуповувати ці девайси по звичайних цінах, така опція стане доступною для пацієнтів", - каже Дмитро Бешлей.
Трансплантацію серця провели у сучасному операційному блоку кардіохірургічного відділення, яке складається з трьох операційних з потужною вентиляційною системою (за весь час пандемії жоден працівник операційного блоку не захворів на COVID-19!). "Бачив багато операційних у своєму житті і повірте, що ці – одні з найкращих. Вони готові працювати не в одну зміну, як зараз, а у 2-3 (це – не беручи до уваги надання невідкладної допомоги)", - наголосив завідувач кардіохірургічного відділення лікарні Віталій Аверчук.
Загалом вилучення органу у донора і його трансплантація зайняла трохи більше чотирьох годин. Пересадка серця тривала приблизно 1 годину 20 хвилин. Всі ізольовані судини, які йдуть у серце (легеневі вени, верхню й нижню порожнисту вени) і судини, які виходять зі серця (легеневу артерію і аорту) кардіохірурги вшили окремо. У такий спосіб зменшили кількість тканин реципієнта, суттєво знизивши тим самим ризики відторгнення органу.
Це – перша трансплантація серця, яку команда кардіохірургів обласної лікарні провели у рідному місті. До цього брали участь у семи таких операціях, але всі вони проводилися за кордоном.
Нирка дісталася 40-річному чоловікові з Луцька. Як розповів у коментарі "Еспресо.Захід" судинний хірург, головний трансплантолог Львівщини Ростислав Жук, одну нирку пересадили того ж дня в обласній лікарні, а іншу – оперативно передали колегам у Клінічну лікарню швидкої медичної допомоги, де вони пересадили орган 39-річному жителю Червонограда. "Вилучене у донора серце потрібно пересадити протягом чотирьох годин, а нирку – протягом 24", - уточнив Ростислав Жук. Він нагадав, що операції з пересадки трупних нирок у лікарні проводилися з 1986 по 1999 рік, однак після гучної справи, коли лікарів звинуватили у незаконних операціях (до слова, вини медиків так і не довели), проводити їх припинили. Трансплантації нирок від родинних донорів відновили у 2009 році. І ось, нарешті дійшла черга й до відновлення трансплантацій трупних нирок.
Усі фото: Львівська обласна клінічна лікарня
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе