Побутові користувачі міні-СЕС дають у сонячні дні до третини електроенергії в систему, – голова Закарпатської ОВА
У Закарпатській області наразі є 4,8 тисяч дворогосподарств, де встановлені міні-СЕС. Вони дають від 3 до 10 кВт енергії
Про це розповів голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита в інтерв'ю Укрінформу, передає "Еспресо.Захід".
За його словами, історія з масовим встановленням приватних СЕС на Закарпатті почалася до повномасштабної війни, але процес пришвидшився після блекаутів кінця 2022 – початку 2023 років.
На Закарпатті запрацював проєкт підтримки енергонезалежності бізнесу
"У регіоні давно працюють юридичні особи, які займаються продажем та встановленням, обслуговуванням СЕС. Цей бізнес поставлений і добре працює років з десять. Після блекаутів процес прискорився, але не завдяки приватним власникам, а бізнесу. У нас запрацював проєкт підтримки енергонезалежності малого та середнього бізнесу "Energy help", в рамках якого ми компенсовували кошти бізнесу за придбання генераторів та сонячних батарей. Але вже тоді наголошували: сонячні панелі та акумулятори до них – краще за генератори. Бо генератор купуєш дешево, заправляєш дорого, потім він ламається, і це безкінечні витрати. Інформаційна кампанія дала певні результати, бо на наш ринок вийшли акумуляторники та батарейники, і люди почали активно закуповувати обладнання для сонячної генерації", – розповів Микита.
Скільки в області дворогосподарств, де встановлені міні-СЕС
Голова ОВА зазначив, що наразі на Закарпатті є 4,8 тисяч дворогосподарств, де встановлені міні-СЕС, які дають від 3 до 10 кВт енергії.
"Люди ставлять їх, щоби мати завжди електроенергію вдома, і без затрат у сонячну пору року, від весни до осені, мають постійне світло. Процес іде, і кількість цих дворогосподарств збільшується. Звісно, для великого бізнесу сонячні панелі – не вихід, бо потрібно думати про забезпечення безперервного виробничого процесу, а сонце є не завжди. Але для приватних споживачів – це добрий кейс", – наголосив Віктор Микита.
Він також додав, що чим більше приватних міні-СЕС з'являтиметься в регіоні, тим краще.
"Побутові користувачі в сонячні дні дають до 31% електроенергії в систему"
"Тепер побутові користувачі в сонячні дні дають до 31% електроенергії в систему. Загалом область використоовує до 250 мВт. В пікові дні сонячна енергетика дає сумарно (приватні дворогосподарства та великі сонячні станції) до 244 мегават. Якщо ми далі збільшуватимемо кількість СЕС, цей відсоток також буде рости. І нам потрібно, щоби він ріс. Але тут є інша проблема – енергетична система зруйнована і не може вільно балансувати, тому коли багато сонця і відповідно електроенергії, відбувається перевантаження системи, її потрібно регулювати вручну та врівноважувати. Але враховуючи те, що приватні СЕС дуже маленькі й розпорошені по вулицях в селах та містечках, відключають для балансу тільки великих виробників сонячної енергії. Тому ми кажемо, що чим більше приватних міні-СЕС з'являтиметься в регіоні, тим буде краще. Кожен власник такої сонячної станції виробляє електроенергію не тільки для себе, а й для двох-трьох своїх сусідів. Якщо в ідеалі на вулиці кожен четвертий мешканець матиме СЕС, то таку енергетичну систему неможливо буде знищити, бо вона роззосереджена", – пояснив очільник Закарпатської ОВА.
-
До слова, Львівсвітло облаштує сонячну електростанцію для безперебійної роботи диспетчерських служб. А на Івано-Франківщині водоканал продаватиме електрику від своєї сонячної станції.
- Актуальне
- Важливе