Міндовкілля зупинило розгляд документів щодо 30 вітряків на полонині Руна
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України зупинило розгляд документів з оцінки впливу на довкілля щодо спорудження 30 вітряків на полонині Руна, поданих забудовником – компанією "Вітряний Парк Турянський". Водночас триває розгляд судової справи щодо детального плану території для будівництва вітряків на полонині Руна
Про це повідомила правозахисна організація "Екологія – Право – Людина (ЕПЛ)", передає "Еспресо.Захід".
Рішення на захист Карпат
22 січня Міндовкілля видало наказ про зупинення адміністративного провадження з розгляду документів ОВД у справі забудови полонини Руна.
"Зупинити адміністративне провадження з розгляду документів, поданих ТОВ «Вітряний парк Турянський» для отримання висновку з оцінки впливу на довкілля, до набрання законної сили рішенням суду", – йдеться у документі.
Як пояснили правозахисники, рішення мотивоване об’єктивною неможливістю розгляду документів щодо планованої діяльності на полонині Руна до винесення остаточного рішення суду щодо законності та обґрунтованості містобудівної документації місцевого рівня, яка передбачає забудову полонини Руна 30-ма вітряками.
"Територія полонини є об’єктом спроб забудови вітровою електростанцією в складі 30 вітряків, що викликало хвилю суспільного обурення та судові позови. Важливе рішення у цій боротьбі ухвалило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, яке зупинило розгляд документів з оцінки впливу на довкілля (ОВД), поданих забудовником – ТОВ "Вітряний Парк Турянський", – йдеться у повідомленні на сайті організації "Екологія – Право – Людина".
Судова справа, порушена за позовом ЕПЛ, наразі перебуває на розгляді у Закарпатському окружному адміністративному суді. Як позивач ЕПЛ оскаржує рішення Тур’є-Реметівської сільської ради, яке затверджує детальний план території для будівництва вітрової електростанції на полонині Руна.
Суд відкрив провадження у справі щодо будівництва вітряків
10 вересня 2024 року Закарпатський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про відкриття провадження у справі за позовом Міжнародної благодійної організації "Екологія - Право - Людина" до Тур’є-Реметівської сільської ради Ужгородського району щодо визнання протиправним та скасування рішення Тур’є-Реметівської сільської ради від 23 травня 2024 року "Про затвердження детального плану території урочища "Полонина Руна".
Читайте також: Місцева влада хоче віддати 1128 га полонини Руна в Карпатах під забудову вітряками. Мешканці проти
"Цікаво, що інвестор у цій справі – підприємство, яке було створено лише у 2023 році – ТОВ "Вітряний парк Тур’янський", має статутний капітал у 10 000 грн, 1 найманого працівника та єдиного засновника – жительку Донецької області з м. Бахмут. За які кошти інвестор планує збудувати 30 вітряків – невідомо", – кажуть в ЕПЛ.
Що було раніше
У травні 2024 року депутати Тур'є-Реметівської сільської ради проголосували за дозвіл на розробку детального плану території полонини Руна, де ТзОВ "Управляюча компанія "Вітряні парки України" планують збудувати 30 вітроустановок.
Серед порушень, які виявили в детальному плані, експерти відзначили те, що раніше презентувалася площа у 18 гектарів, однак у редагованому варіанті, за який голосували депутати, вказано вже 1128 гектарів.
Серед іншого показовим є звільнення архітектора сільської ради Олександра Копанича. Чоловік звільнився через кілька днів після проведення громадських слухань. Раніше саме він звертав увагу на численні порушення.
Місцеві не проти вітряної енергетики, але в іншому місці
Як раніше писав "Еспресо.Захід", громадські слухання щодо вітряків на полонині Руна відбулися 6 лютого. Тоді керівниця громадської організації "Зберегти Пікуй" Наталія Вишневська зазначала, що під час слухань ніхто з присутніх так і не побачив власне детального плану, всіх схем і мап, альтернативного місця розташування 30 вітряків, не було жодного слова про те, які зауваження до детального плану та стратегічної екологічної оцінки надала громадськість. У підсумку тоді місцеві жителі підтримали розвиток вітрової енергетики у громаді, але за умови альтернативного місця розташування вітряків. Проте забудовника такий компроміс не влаштував.
"Коли ми говоримо про такі масштаби, то це буде заміщення природної території, яка перебуває під захистом держави, це об’єкт Смарагдової мережі, на індустріальний майданчик. Такі вітропарки й у нас, й у Європі мають будувати на вже урбанізованих територіях, де є інфраструктура та легкий доступ. Полонина Руна, та й весь Вододільний хребет, є високогірною територією, куди треба тягнути дороги, лінії електропередач й т.д.", – каже Оксана Станкевич з ГО "Екосфера".
Що відомо про ТзОВ "Управляюча компанія "Вітряні парки України"
Це компанія, яка вже понад 12 років працює на українському ринку, у 2022 році була релокована з Краматорська до Закарпаття. Згідно з даними YouControl, серед учасників і засновників компанії є офшорна Астрелла Холдінгз Лімітед, ТОВ "Промаудит" (яке має безпосередній зв’язок з Максимом Єфімовим, екснардепом з групи "Довіра"), кінцевий бенефіціар – Едуард Мкртчан.
"Вітряні парки України" входять до однієї групи впливу – групи братів Мкртчан, Едуарда та Рафаеля, та мають зв’язок, як уже очевидно, з групою Максима Єфімова, який у грудні 2023 року склав свій мандат нардепа. Він входив до групи депутатів "Довіра", що складалася з частини колишніх нардепів від нині забороненої партії ОПЗЖ.
Батько братів Мкртчан, Олег, раніше був генеральним директором однієї з найбільших корпорацій України – "Індустріального союзу Донбасу", де головою ради директорів був олігарх Сергій Тарута. До слова, половина акцій корпорації належала російським інвесторам.
Читайте також: Як "Вітряні парки України" руйнують заповідні Карпати
- Раніше у Міндовкілля прокоментували забудову високогір'я Карпат вітряками.
- Актуальне
- Важливе