Еспресо. Захід
Ексклюзив

Перемога чи популізм: чому активісти та юристи не сприйняли закон про заборону джипінгу в Карпатах

Тетяна Дзяма
22 січня, 2025 середа
19:54

В Україні офіційно заборонили джипінг у заповідних зонах. 8 січня нардепи підтримали відповідний законопроєкт, тож відтепер кататися Карпатами на позашляховиках не можна. Штраф за такий вид "активного відпочинку" підняли у 50 разів. Попри це екоактивісти бʼють на сполох і називають новий закон популізмом

Зміст

Шлях до заборони джипінгу у природно-заповідному фонді в Україні був довгим. Екологи та небайдужі наголошували: такі тури є небезпечними для природи, вони завдають значної шкоди, а також заважають туристам, які приїхали в гори, щоб відпочити у спокої.

Ще у 2022 році львівʼянка, волонтерка та блогерка Христина Жук створила петицію на сайті президента "Про врегулювання джипінгу в Україні". У тексті вона наголосила: "Джипінг у Карпатах і заповідниках України шкодить тамтешній природі, флорі та фауні, наражає на небезпеку піших туристів, сприяє ерозії ґрунтів і загалом нищить місцевість". 

Від моменту створення петиції, яка набрала необхідні для розгляду 25 тисяч підписів, і до прийняття закону минуло трохи більш ніж два роки. Однак навіть зараз, коли документ підтримала більшість народних обранців, Христина Жук вважає: закон є популістичним.

"Вони люблять природу лише на словах"

Христина Жук пропагує піший туризм Карпатами й наголошує: джипінг у горах і заповідниках України шкодить тамтешній природі, флорі та фауні. Крім того, наражає на небезпеку піших туристів.

"Джипінг сприяє ерозії ґрунтів. Утворюються такі великі колії. Коли джипери бачать, що вибоїни вже надто великі й не вийде проїхати, вони роблять нову стежку, і ще одну, і ще одну. Там більше ніколи не виросте трава, не буде жити зайчик тощо. Так руйнується ціла екосистема", – пояснює Христина.

За її словами, джипери створюють для пішохідних туристів не лише незручності у вигляді шуму та болота, а й становлять небезпеку.

"Те, що людині дається легко, вона не цінує. Учасники джипінг-турів дуже легко потрапляють на вершину гір, беруть пивасик, там же розпалюють вогонь, роблять шашлики, гучна музика. Скільки я була в горах, постійно зустрічаю таких людей на джипах. Це така певна когорта людей, яким байдуже на природу, але водночас "вони її люблять" на словах. Гори - це про тишу, я живу у великому місті і їду в гори по тишу. Не дихати смердючими вихлопними газами".

У дію нового закону Христина Жук вірить не сильно. Каже, що заборона на джипінгу заповідних зонах була й досі. Просто ніхто її не дотримувався. Зараз також не відомо, хто і як контролюватиме виконання закону.

"Тому для мене це популізм, політичний піар і не більше", – зазначає Христина. 

Вона нагадує, що джипінг є забороненим за кордоном. І тому іноземці часто приїжджають по такий екстрим в Україну.

Однак запобігти нелегальному джипінгу можна. Врегулювавши його. Наприклад, видавати ліцензії, створити й промаркувати дозволені маршрути, які не будуть шкідливими для природи. 

"Потрібно врегулювати використання транспортних засобів у Карпатах. А саме за допомогою продажу та видачі ліцензій на цей вид діяльності, – каже Христина.  – Наприклад, за кордоном поширена практика придбання ліцензій на такий вид послуг (а саме на джипінг). Отримані за ліцензування кошти спрямувати на посилення охорони заповідників за допомогою рейнджерів, які патрулюватимуть заповідні території та ловитимуть порушників".

Заборонили заборонене

Прийняття закону не вирішило питання з перебуванням транспорту в природних масивах –  пояснює Еспресо.Захід адвокатка заступниця голови комітету аграрного, земельного та довкільного права НААУ Софія Шутяк.

"Автомобільному транспорту апріорі заборонено пересуватися місцями, які не передбачені для руху автотранспорту, а це дороги, якими заборонив проєкт закону пересуватися. На Свидовці, Боржаві немає автомобільних доріг", – каже Софія Шутяк.

Юристка наголошує на статті 66 Конституції України, яка визначає обов’язок кожного українця не шкодити довкіллю. 

"Про що ця норма? Про важливість бути проактивним та діяти на випередження в разі необхідності взаємодії із довкіллям. Будь-хто, хто користується автотранспортом, у першу чергу має розуміти, що, крім полегшення власного пересування, в нього виникає низка безпекових зобов’язань – дотримуватися правил дорожнього руху. ПДР визначають, що автомобільна дорога, вулиця (дорога) - частина території, зокрема в населеному пункті, з усіма розташованими на ній спорудами (мостами, шляхопроводами, естакадами, надземними й підземними пішохідними переходами) та засобами організації дорожнього руху, призначена для руху транспортних засобів і пішоходів та обмежена по ширині зовнішнім краєм тротуарів чи краєм смуги відводу. Цей термін включає також спеціально побудовані тимчасові дороги, крім довільно накатаних доріг (колій)",  – наголошує Софія Шутяк.

І додає: довільно накатані шляхи (колії) не охоплюються поняттям "дороги". А Правила дорожнього руху не дозволяють їзду за межами доріг. Адже, зазначає адвокатка, крім прав та обов’язків водія, існують безпекові питання:

"ПДР та відповідні закони чітко визначають – транспорт користується дорогами, які спеціально для цього відведені як інженерні споруди, безпека яких контролюється не рідше, ніж раз на рік. Окремо визначено, що самовільно накатані дороги (колії) не є дорожньою мережею".

За словами Софії Шутяк, навіть лісові дороги проєктуються і є частиною матеріалів лісовпорядкування. Тому перебування транспорту у природі поза дорогами є нецільовим використанням земельних ділянок:

"На сьогодні органи місцевого самоврядування отримали повноваження у сфері охорони земель. Охорона — це насамперед заходи, що мають запобігати виникненню проблемних ситуацій. Це не дії, спрямовані на ліквідацію наслідків, а кроки, які повинні запобігти їхньому виникненню й погіршенню ситуації".

Потрібно наводити лад на місцях

Софія Шутяк, як і Христина Жук, вважає, що теоретично дозволити подібні тури можна. Проте потрібно їх правильно організувати. 

"Органи місцевого самоврядування, організувавши спеціальні траси для їзди з підвищеним ризиком безпеки як спосіб добирання у важкодоступні місця, можуть розвинути окремі види туризму та збільшити надходження до бюджетів. Проте вони повинні пам'ятати, що є відповідальними за дотримання безпеки на своїх територіях – відповідно, в разі надзвичайних ситуацій їм доведеться реагувати й надавати відповідну допомогу потерпілим", – каже адвокатка.

Вона зазначає, що наводити лад із хаотичними туристичними послугами треба на місцях. Організатори турів мали б реєструватись, отримувати відповідні ліцензії, мати погоджені маршрути тощо.

У першу чергу зацікавленими у врегулюванні цього питання мали б бути саме органи місцевого самоврядування, адже це не лише їхня відповідальність, але і їхній потенційний дохід. 

"Це і підтримка громади, і безпека отримувачів послуг і врахування питань довкілля, – наголошує Софія Шутяк. – Врешті слід навчитися, що природа – вона на те і є природа, що до неї треба ставитися так, як ставляться дикі тварини. Що зміг освоїти, те освоїв, а лінь іти в гори ногами, то для тебе досяжні лише ті гори, де є витяги", – резюмує адвокатка.

Доступні попри заборону?

8 січня о 16:06 у Міндовкілля офіційно проінформували українців: джипінг  у природно-заповідному фонді відтепер заборонено:

"Якщо вам запропонують помилуватися краєвидами національного природного парку і використати для проїзду по природній території  квадроцикл – знайте, що це незаконно. Закон про заборону "джипінгу" пройшов шлях довжиною понад 2 роки, має схвалення суспільства та підтриманий природоохоронними організаціями. Дякую всім причетним до прийняття цього рішення", - наголосила міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Грищук.

Однак, навіть зараз, коли від часу прийняття закону минуло більш ніж два тижні, інтернет рясніє пропозиціями джипінг-турів у Карпатах. На всіх таких сайтах і сторінках соцмереж вказані номери телефонів та адреси організаторів, а відтак знайти їх зовсім нескладно. 

Верховна Рада проголосувала за законопроєкт 8 січня, а вже 9 січня у Facеbook публікують відео, на яких закликають туристів скористатися джипінгом.

Не змінилася ситуація і через 10 днів: туристична агенція "Барви Карпат" продовжує пропонувати охочим зимові тури на джипах, активно рекламуючи послуги на своїй сторінці.

зимові тури на джипах, Фото: скриншот

Замовити тур на джипах виявилось взагалі нескладно:

Тож Еспресо.Захід поцікавився у Міндовкілля: а хто і як буде слідкувати за дотриманням новоухваленого закону. Наразі ми чекаємо на відповідь відомства.

Теги:
Читайте також:
Львів
+1.3°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.47
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
22:39
поїзд в Карпати
Укрзалізниця запускає нові нічні потяги із Закарпаття та Прикарпаття до Львова й Києва
22:18
Закрив собою двох побратимів: у госпіталі помер захисник із Рівненщини
22:03
У Рівному загорівся тролейбус, його погасив поліцейський
21:46
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Потяг Рава-Руська – Чернівці продовжили до Коломиї
21:31
У Львові маршрутка наїхала на 46-річного пішохода
У Львові зареєстрували петицію, щоб збільшити час для безкоштовної пересадки у громадському транспорті
21:17
На Закарпатті затримала зловмисників, які переправляли ухилянтів через Тису до Румунії
20:58
"Заробили" 8 млн грн: на Хмельниччині оголосили підозри лікарям, які незаконно оформляли інвалідність
20:40
На Хмельниччині у пожежі загинула дворічна дитина
20:16
У містечку на Львівщині відкрили Алею слави з памʼятними стелами 45 захисників
19:35
Огляд
БЗВП
Базова військова підготовка у вишах: за що можуть вигнати студента та хто звільняється від БЗВП
19:22
корупція
На Волині керівника комунального підприємства підозрюють у розтраті 3,8 млн грн
19:10
Огляд
Герой України та воює з 2014 року: що відомо про очільника львівської Національної академії сухопутних військ Романа Качура
18:53
дрони
Переплатили за дрони: на Прикарпатті через суд намагаються повернути до бюджету кошти
18:37
Ексклюзив
У Львові вшанували пам’ять перших полеглих Героїв Небесної Сотні
18:19
У Львові успішно провели операцію 10-місячному хлопчику, який проковтнув іграшковий перстень
18:00
прощання
У Львові 23 січня прощатимуться із захисниками Олександром Закірченком та Богданом Матійківим
17:45
ГРВІ
У Львові зростає кількість хворих на пневмонію
17:43
Огляд
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 січня
17:30
На кордоні затримали автобус, в якому знайшли незадекларовані одяг та взуття на понад 3,3 млн грн
17:14
На Прикарпатті у 105 років померла зв'язкова ОУН-УПА на псевдо "Фіалка" 
17:00
"На радощах заспівав": бійці 63-ї ОМБр взяли полоненого за допомогою дрона з гучномовцем
16:44
У Львові в артцентрі Jam Factory показуватимуть кіно
16:30
Чоловіку, який влаштував стрілянину по людях на Тернопільщині, оголосили підозру
Вбито трьох людей: справу стрілянини на Тернопільщині відправили до суду
16:15
У Львові лікарі врятували 11-місячного хлопчика, який перекинув на себе чайник з окропом
16:02
Руслан Марцінків
Провадження проти мера Франківська Марцінківа щодо висловлювання про вивезення ромів з міста закрили
15:44
Буковинські лісівники показали, як розважаються ведмеді, коли не сплять
15:30
тюрма
У Львові чоловік, який переправляв ухилянтів за кордон, посадили на 5 років до тюрми
15:16
На Львівщині 14-річна дитина вчинила самогубство: поліція розслідує обставини справи
15:00
Арсен і Данило, воїни 2-ї Галицької бригади
"Соборність – це не просто історія, це наше сьогодення": воїни 2-ї Галицької бригади про бойове братерство і відчуття єдності
14:45
На Рівненщині судитимуть місцевого за бурштин на майже 1,5 млн грн 
14:31
Львівський аеропорт
Міжнародний аеропорт "Львів" співпрацюватиме з Київським авіаційним інститутом
14:14
На Хмельниччині чоловік перерахував 208 тис. грн за неіснуючий трактор
13:44
Акція нагадування про хвилину пам'яті у Львові
У Львові десятки людей вийшли на акцію нагадування про хвилину пам'яті. Фото
13:21
Соборність України як мішень. Спочатку вони ліквідували потяг "Львів-Луганськ". Блог Тетяни Вергелес
13:06
ДТП на Хмельниччині
У ДТП на Хмельниччині загинули мати з 8-річною донькою
12:51
Новини Заходу України
Тернопільщина – єдина область в Україні, де перевищено епідемічний поріг захворюваності на грип
12:44
ліс
Рясне-Руська сільрада перед ліквідацією передала у приватну власність понад 2 га лісів "Галсільлісу"
12:24
У історичному ареалі Львова відремонтували ще 6 балконів за програмою співфінансування
11:57
Судитимуть мешканця Львівщини, який через кілька місяців після сварки вистежив і спробував вбити товариша
11:43
інтернет-агітаторка
Прихильниці УПЦ МП на Закарпатті, яка у своїх соцмережах поширювала російські наративи, оголосили підозру
Більше новин