"Дозвіл садити картоплю": як триває видача спецперепусток жителям прикордонної смуги
Холмківська громада на Закарпатті належить до прикордонної смуги. Її жителі потрапляють під дію урядових нововведень і мусять виробляти спецдозволи на перебування в цій зоні. Попри подані місяць тому заяви, перепусток людям поки що не видали
Федір Коваль – сільський староста сіл Ботфалва, Тарнівці та Шишлівці на Закарпатті. Усі ці населені пункти перебувають у Холмківській територіальній громаді, яка своєю чергою входить у прикордонну зону. Мешканцям цієї смуги, згідно зі змінами до постанови Кабінету Міністрів "Про прикордонний режим", необхідно виробити спеціальні дозволи на перебування тут. Таким нововведенням раді не всі жителі.
"Нас збирали на наради, пояснювали, як будуть оформлювати ці перепустки. Людина має через електронну адресу подати власні дані, дані паспорта, а потім протягом 10 днів їй повинні дати дозвіл на перебування. Насправді це не дуже розумно. Люди старшого віку не можуть оформити ці речі на електронну адресу, а якщо відправити на пошту, це буде дуже довгий процес. Тож ми спільно з райрадою та органами місцевого самоврядування вирішили, що будемо приймати заяви від людей і передавати їх прикордонникам", – каже сільський староста.
Пан Федір розповідає, що на цей час до нього звернулося близько 350 людей, здебільшого мешканці старшого віку. Попри те, що заяви подали ще на початку місяця, дозволу поки що не отримав ніхто. Він додає, що багато людей не розуміє, навіщо їм цей дозвіл.
"Якщо людині 60 чи 80 років, вона проживає все життя у Ботфалві, Тарнівцях чи Шишлівцях, має город, має право власності, вона не розуміє, чому мусить із чийогось дозволу, приміром, садити картоплю. Тобто мешканці не розуміють, навіщо їм мати спецперепустку, якщо вони вже зареєстровані тут. Інша річ - незареєстровані люди", - пояснює староста.
Попри те, що прикордонники попереджали, що за відсутність перепустки від 1 травня штрафуватимуть мешканців, за словами пана Федора, селяни ще жодного штрафу не отримали. Так, на в’їзді в село людей перевіряють і вже кілька разів питали про перепустки. Мешканці своєю чергою показували копію заяви, яку зробили раніше.
Історію з дозволами дуже неоднозначно сприйняли жителі прикордоння і на Львівщині. Раніше "Еспресо.Захід" писало про мешканців трьох сіл на Самбірщині, які виступили проти нововведень про спецдозволи на перебування у прикордонній смузі. Тоді після того, як у селі провели громадські збори, всі 60 людей, які на них прийшли, сказали, що не збираються виконувати вимоги уряду.
"Окрім того, ті, хто заїжджає в цю зону, мають брати дозвіл у прикордонників за 10 днів до в’їзду. Наші старші люди казали, що таких норм не було навіть за Радянського Союзу. Ці норми також передбачають, що Держприкордонслужба контролюватиме роботу підприємців, туристичні об’єкти, будівництво і так далі. У довгостроковій перспективі це означає повний занепад цих сіл і міст. У нашій громаді ми можемо відновити ці села заради туризму. Але якщо турист захоче приїхати, але йому для цього буде потрібно виробляти якийсь дозвіл, усі ці люди будуть відсіюватись і їхати в інші місця. Так само буде і з підприємцями й інвесторами", – припускає місцевий священник Роман Гром.
Колишній міський голова Яворова нардеп Павло Бакунець у коментарі “Еспресо.Захід” розповів, що особливі труднощі виникають з людьми пенсійного віку, які негативно сприймають факт вироблення спецдозволів.
"Я лише транслюю думку людей, котрі проживають на прикордонній території. Звичайно, що в час тривоги через виклики війни мешканці негативно сприймають якісь додаткові обмеження чи перевірки. Тому з одного боку ми ніби розуміємо, що силовим органам потрібен додатковий контроль на різних територіях нашої країни, а з іншого боку - місцеві мешканці тієї чи іншої сільської громади не розуміють, навіщо треба мати додатковий папір, аби могти пересуватися у своєму населеному пункті", - зазначив Бакунець.
На Буковині людей попередили, що штрафуватимуть за відсутність дозволів з 1 червня. До того в прикордонній смузі був перехідний період, аби жителі могли призвичаїтися до нових правил.
Нагадаємо, дозвіл потрібен тільки для тих жителів прикордонної смуги, які покидають межі міста чи села, йдуть до лісу по гриби чи ягоди, на город, на пасовища, до водойм, їдуть у місця масового відпочинку в цій зоні. Людям, які проживають у населених пунктах, розташованих у прикордонній смузі, і не збираються виїжджати за межі міста чи села, перепустка не потрібна.
- Актуальне
- Важливе