Зник у долині Нілу: орнітологи втратили зв'язок з окільцьованим лелекою Світязем, який полетів у теплі краї
Молодий волинський лелека Світязь за вісім днів подолав 2850 км, перш ніж з ним втратили зв’язок у долині Нілу
Про це повідомляють на сторінці Західноукраїнського орнітологічного товариства.
"Як не прикро, але ми втратили Світязя. Востаннє птах виходив на зв’язок 06.09.2024 р., коли рухався на південь долиною Нілу в межах Єгипту. Птах зовсім трохи не долетів до озера Насер, коли з ним припинився зв’язок", – повідомляють на сторінці товариства.
При цьому польські орнітологи зазначають, що птах може бути живий, оскільки у зоні долини Нілу немає приймачів сигналів GPS-GSM, тож часом треба чекати кілька місяців, коли відновиться зв’язок. "Останні зчитування з передавача припадають на 11: 48 6.09.2023 у часі активного польоту. Немає жодних означає, що лелека загинув у той момент. Просто передавач не виявив наступної базової станцій, де міг би передати дані, оскільки там її, очевидно, не було", – пишуть польські орнітологи.
При цьому додають, що смертність під час перельоту серед молодих лелек надзвичайно висока і може сягати 90%. З 28 лелек, які окільцювали у 2022 році, станом на 2023 рік був зв’язок лише з одним. "Світязь і так щасливчик. Лише деяким молодим лелекам вдається долетіти до Африки", – йдеться у коментарі.
Що відомо окільцьованих лелек з Волині
Влітку цього року в Україн вперше відбулося мічення білих лелек супутниковими передавачами. Кільцювання пташенят відбулося у Шацьку, що на Волині. Окільцьованих птахів назвали Світязем та Лукою. Завдяки спеціальним передавачам за маршрутами молодих лелек можна було стежити через супутниковий зв’язок.
У наступному році українські орнітологи планують оснастити радіомаяками молодих птахів чорного лелеки.
Яким маршрутом лелеки летіли до озера Насер
Цікаво, що обидва окільцьовані лелеки летіли на зимівлю у долину озера Насер, що у Єгипті, різними зграями. З Лукою орнітологи втратили зв’язок у Туреччині, натомість Світязь таки зміг дістатись до Африки.
"За вісім діб Світязь пролетів через Босфорську протоку, пересік "критичну” Туреччину (де ми втратили Луку), вийшовши на узбережжя Середземного моря в районі міста Мерсин, пролетів вздовж Мерсинської затоки до Іскендеруну, перебрався в Сирію, перелетів через Дамаск, обігнувши Ліван зі сходу, пролетів через Ізраїль, південніше Мертвого моря, далі помандрував через пустелю Негев, східніше Міцпе-Рамона. Відтак, залишив Синайський півострів, пересікши Суецьку затоку в районі Хургади та добрався до Африканського континенту. В районі Луксору птах вийшов на долину Нілу і долетів до Асвану. Загалом Світязь за вісім діб подолав 2850 км!", повідомляють у ЗУОТ.
- Актуальне
- Важливе