Суд зобов'язав Франківську ОВА взятися за відновлення садиби Реїв
Пам'ятка національного значення садиба Реїв розташована у селі Приозерне Рогатинської громади Франківщини та перебуває у приватній власності
Про це повідомляють Офіс Генерального прокурора та Івано-Франківська обласна прокуратура, передає "Еспресо.Захід".
Як зазначають у прокуратурі, це унікальна пам’ятка архітектури та садово-паркового мистецтва XVIII – ХІХ століть. Палац зберігся до наших днів з мінімальними перебудовами та втратами.
Упродовж 15 років ні новим власником комплексу, ні уповноваженим органом заходи щодо укладення охоронного договору не вживалися, що унеможливлювало забезпечення його збереження для прийдешніх поколінь", – наголошує заступниця начальника відділу представництва інтересів держави в суді Івано-Франківської обласної прокуратури Олена Попова.
Міністерство культури та інформаційної політики України розпорядженням ініціювало до власника питання щодо укладення охоронного договору. Оскільки це розпорядження власник не виконав, Франківська обласна прокуратура ініціювала позов, щоб визнати протиправною бездіяльність управління.
У результаті у судовому порядку управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОВА зобов'язали вжити заходи для забезпечення захисту цього об’єкта культурної спадщини.
Фото: Офіс генпрокурора
Про палац або садибу Реїв
Палац збудований у 1882 році за проєктом львівського архітектора Юліана Захаревича. Мурований будинок з баштами, високими скатами, чотириярусною вежею на високих підвальних поверхах нагадував замок. Кожен фасад був прикрашений оригінальною ліпниною. Окремим акцентом садиби була в’їзна брама, розташована на одній композиційній осі з палацом. Оточував садибу ландшафтний парк, засаджений модринами, дубами, кленами, магноліями, ясенами, липами, починаючи з 1822 року.
Його використовувався як житло представники роду Реїв до початку Другої світової війни. А після 1939 році Людовік Рей покинув палац і перебрався до Парижа. У роки Другої світової війни в маєтку почергово дислокувались радянські і німецькі війська. Саме в той час палац був розграбований, а його інтер'єри понищені.
Із 1955 року садиба належала Рогатинському зооветеринарному комплексу, тоді із замкоподібної споруди влаштували колгоспний свинарник, а у середині 70-х років палац перейшов на баланс психіатричної лікарні.
За часів незалежності будівлю передали Свято-Успенському жіночому монастирю УПЦ КП, який перебував тут із 1995 по 2004 рік. У 2005 році садиба стала власністю церкви, а з 2008 року церква продала її на аукціоні приватним особам за 350 тисяч гривень. Після цього власники будівлі кілька раз мінялись. Нові власники не укладають передбачені охоронні документи на пам'ятку.
Нащадок роду Мартін Рей планував розташувати в палаці центр міжнародних зв’язків діаспори, проте ці плани не вдалося реалізувати. Зараз палац стоїть пусткою та доволі швидко руйнується, а навколишній парк швидкими темпами перетворюється в непролазні хащі.
- У Львові демонтують покрівлю пам'ятки архітектури без жодного паспорта об'єкта
- Актуальне
- Важливе