До дня створення 80-ї ОДШБр батьки полеглого воїна передали ікону Божої Матері храму в Хирові – місці народження бригади
19 грудня легендарна 80-та окрема десантно-штурмова Галицька бригада відзначає свій день народження. До цієї події сім’я загиблого воїна бригади Олександра Созанського передала ікону храму Святого Миколая в Хирові на Львівщині
У Хирові побувала кореспондентка "Еспресо.Захід".
Як розповів настоятель храму, отець Василь Денькович, ікону подарували Лідія та Анатолій Созанські, батьки полеглого Героя, командира роти вогневої підтримки 80-ї ОДШБр, майора (посмертно) Олександра Созанського "RAGNARA". Вони виготовили її як копію Самбірської ікони Божої Матері.
"Відчувши святість місця, вирішили залишити ікону тут, у храмі, щоб вона залишалася святинею для всіх. Тепер люди приходять, моляться перед нею, а Пресвята Богородиця вислуховує їхні молитви, допомагаючи, особливо в цей важкий час, рятувати наших захисників", – каже настоятель.
"Пресвята Богородиця завжди була покровителькою нашого сина"
Сім'я Созанських з прапором, на якому зображений їхній загиблий син, воїн 80-ї бригади
Як поділилася з "Еспресо.Захід" Лідія Созанська, спершу ікону хотіли виставити на аукціон.
"Планували виставити її на аукціон, щоб зібрати кошти на допомогу. Ми також задумали зробити це як подарунок до дня народження 80-ї окремої десантно-штурмової бригади, адже ця бригада має особливе значення для нашої сім’ї. Мій син був командиром у ній, а донька також служить там як офіцер. Війна диктує свої правила, і ми знали, що зараз найбільше потрібні дрони. Тому вирішили виставити образ як лот, щоб зібрати кошти на Mavic 3T з нічною камерою — вкрай необхідну річ для наших захисників. Ми привезли ікону до цього храму, бо тут народилася легендарна 80-та бригада. Хотіли освятити її саме тут перед аукціоном", – ділиться жінка.
Проте, як зазначає Лідія Созанська, під час служби вони зрозуміли, що місце ікони саме в цьому храмі.
"Це копія чудотворної Самбірської ікони Божої Матері, а Пресвята Богородиця завжди була покровителькою нашого сина, який народився 21 вересня, на Різдво Пресвятої Богородиці.Ми зрозуміли, що ікона має залишитися саме тут, у цьому храмі. Тут вона дуже гармонійно виглядає, у місці, де багато військових з 80-ки служили, приїжджали, молилися. Отець підтримує зв’язок із військовими, молиться за полонених і зниклих безвісти. Це місце стало природним домом для ікони".
Вона додає, що замість ікони для аукціону знайшли інші лоти й зібрали кошти аж на три дрони:
"Завдяки цьому вдалося зібрати не лише на один дрон, а одразу на три! Ми зібрали пів мільйона гривень менш ніж за місяць. Два дрони зараз тут із нами, а третій ще в дорозі через деякі затримки з доставленням. До дня народження 80-ки ми вже готові з подарунками, і це велика заслуга всіх, хто долучився до збору".
Ragnar - позивний Олександра Созанського, сина Лідії та Анатолія. Тепер його псевдо гравіюють на дронах для бригади.
Ідея створити ікону прийшла ще у 2016 році
Анатолій Созанський, ювелір і творець подарованої ікони, розповів, що створити щось важливе задумав ще у 2016 році, надихаючися подіями Революції Гідності.
"Як на мене, кожна людина хоче залишити після себе щось, якусь пам’ятну річ, яка мала б значення. Я вирішив створити ікону чудотворної Самбірської Богородиці та спершу планував залишити її вдома, але зрозуміли, що її місце – в житті 80-ї бригади", – каже чоловік.
Анатолій Созанський додає, що образ створено на полотні й оздоблено сріблом. Матінку Божу намалював художник, з яким він познайомився ще під час Майдану. Сам же Анатолій зайнявся обробкою та оздобленням.
Хирів – місце народження бригади
Зараз 80-та бригада базується у Львові, проте тривалий час її домом було містечко Хирів на Львівщині. Саме тут ця легендарна бригада зароджувалася, спочатку як навчальний центр, потім полк, а згодом і бригада.
Читайте також: День створення 80-ї ОДШБр: чим відома легендарна бригада зі Львова
Зі слів настоятеля храму Святого Миколая, у 1979 році вони прийшли сюди та перебували тут до 2003 року.
"Це місце мало велике значення для військових: перед нами плац, де щодня відбувалися шикування, марші й інші військові дії. Поруч — казарми. Спочатку це були старі приміщення, але в 1980-х роках збудували дві нові казарми, щоб розмістити всіх військових, які тут перебували. Це місце завжди залишалося серцем військової служби, і сьогодні воно зберігає пам’ять про тих, хто служив тут", – каже отець Василь.
Щобільше, завдяки підтримці командирів і військових, відновлювали храм. Солдати допомагали відбудовувати приміщення, ремонтувати й облаштовувати все. Це було "тривале й важке завдання, але тепер храм знову живе й приймає людей".
Читайте також: "Де люди бачили звірства росіян, нас зустрічали на колінах": десантник-розвідник 80-ї Галицької ДШВ Віктор Поліщак
Зараз, у пам’ять полеглих героїв, які служили у легендарній 80-й бригаді, сім’я Созанських та отець Василь хочуть створити біля храму меморіал.
"Так, ця ідея виникла у нас із пані Лідією. Ми хочемо створити меморіал, присвячений пам’яті воїнів 80-ї бригади. Це має стати місцем, куди приїжджатимуть ті, хто залишився живим, а також родини загиблих – матері, діти. Тут будуть проводити богослужіння й молитися за всіх, хто віддав своє життя за незалежність України. Меморіал ще на стадії задуму, і ми шукаємо людей, які допоможуть реалізувати цю ідею. Але головна мета зрозуміла: це місце має стати символом пам’яті, вдячності й молитви за наших захисників", – додав отець Василь.
- Актуальне
- Важливе