Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Чому на Львівщині щороку гинуть сотні людей через ДТП: розмова з начальником управління патрульної поліції

24 вересня, 2024 вiвторок
20:08

Щороку на Львівщині фіксують близько 10 тисяч аварій, через які в середньому гине 200 людей. Основна причина – порушення правил дорожнього руху з боку і водіїв, і пішоходів

Зміст

Про це у програмі "Гість дня" на FM "Галичина" розповів начальник управління патрульної поліції Львівської області Андрій Крутий.

Фото: Перший західний

 

Читайте на "Еспресо.Захід" повну текстову версію інтерв’ю.  

За 8 місяців на дорогах Львівщини зафіксовано 150 смертей

Яка ситуація з ДТП у Львівській області? Чи за останні роки їх кількість зросла, чи навпаки, можна говорити, що водії на Львівщині стали більш обережні?

В управлінні Патрульної поліції Львівської області є відділ розшуку та опрацювання матеріалів ДТП, який щомісяця здійснює аналіз дорожньо-транспортних пригод, тобто детермінанти причини й умови виникнення дорожньо-транспортних пригод. Так от, за 8 місяців цього року зафіксовано, на жаль, 150 смертей. І, на жаль, майже 2 тисячі людей травмувалися у дорожньо-транспортних пригодах, що трапилися на території Львівщини.

Нас росіяни обстрілюють постійно, за серпень було понад 180 жертв цивільних, але це війна, а тут просто люди їздили Львівською областю... Знаю, що збільшили кількість фото- і відеофіксацій на дорогах Львівщини. Контроль за допомогою камер впливає на те, що люди менше порушують правила на дорозі?

Потрібно розділити автоматичну фіксацію і фіксацію, яку здійснює за допомогою технічного засобу TrueCam у ручному режимі поліцейський. Обидва методи є ефективними і покликаними для того, щоб на окремих ділянках здійснювати контроль. Чому я зазначаю "окремі ділянки"? Тому що не всі ділянки доріг необхідно контролювати. Здійснюють відповідний аналіз, і тоді ми розуміємо, що причинами виникнення дорожньо-транспортних пригод на окремій ділянці є перевищення швидкості. Відділ безпеки дорожнього руху контактує зі Службою автомобільних доріг, які є власниками дорожньої мережі, і тоді ми на цих ділянках встановлюємо відповідні знаки, що інформують водіїв про застосування фото-відеофіксацій порушень. Тобто встановлюється знак 5.70.

Самоцілі для виявлення таких порушень у нас немає. Нам важливо поінформувати водіїв, що на цій ділянці потрібно зменшити швидкість. Якщо швидкість не буде зменшена, вони будуть зафіксовані в автоматичний спосіб або в ручному режимі. Адже перевищення встановлених меж швидкості є першою причиною дорожньо-транспортних пригод, які відбуваються на території Львівської області.

Чи ефективний цей засіб, метод? Звичайно, ефективний. На сьогодні на території області працює 46 комплексних автоматизованих систем контролю автодоріг (КАСКАД), і працюють на ділянці патрульні поліцейські за допомогою приладу TrueCam. До прикладу, якщо говорити про TrueCam, то ми винесли майже 47 тисяч адміністративних матеріалів у частині перевищених меж швидкості.

Ви сказали, що причиною ДТП номер один є перевищення швидкості. А які ще причини можна назвати?

Недотримання дистанції, порушення правил маневрування, пішоходи, як і наїзд пішохода, так і вихід пішохода або перехід проїжджої частини поза межами переходу, а також керування транспортним засобом в стані сп’яніння.

За 8 місяців виявили майже 6 тисяч п’яних водіїв за кермом

Декілька років тому зросли штрафи саме за нетверезе водіння. Наскільки зменшився відсоток таких порушників? А скільки людей, як то кажуть, плювали на все, бо вони випивають і сідають за кермо. 

Виявили майже 6 тисяч таких водіїв і склали відповідні адміністративні постанови. Це за 8 місяців цього року.

На початку широкомасштабного вторгнення РФ про це дуже багато говорили, мовляв, у нетверезих водіїв забиратимуть автівки на потреби ЗСУ. Латвія регулярно пересилає нам партії автомобілів зі своєї країни, бо вони там забирають їх у водіїв, які в стані алкогольного сп'яніння кермують авто. А в нас, коли піймали людину, яка в стані алкогольного сп'яніння кермує автівкою, їй виписують штраф. Чи повторно люди знову сідають за кермо нетверезими? Є такі, хто просто не бачить свого кермування без того, щоб випити?  

Зрозуміло, що потрібно вивчати правові системи інших країн, які регулюють такі питання у сфері керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння. Але на сьогодні маємо наше національне законодавство, яке передбачає відповідальність і за керування транспортним засобом у стані сп'яніння, і за повторне протягом року керування транспортним засобом у такому стані. Є випадки, коли і втретє, і вп'яте сідають за кермо в стані сп'яніння. Просто, по суті, рішення не ухвалив компетентний орган. Бувають навіть випадки, коли вже позбавлена права керувати транспортним засобом людина знову приймає рішення сісти за кермо в стані сп'яніння.

Система підвищення штрафів – це один з елементів впливу на свідомість учасників дорожнього руху, які вирішують сісти за кермо транспортного засобу в стані сп'яніння.

Люди легковажно ставляться до поліцейської статистики, а в підсумку можуть стати її частиною

Якщо ми говоримо в розрізі початку повномасштабної війни, то у 2022 році були відсутні камери фото- й відео фіксації (тоді заради безпеки ухвалили таке рішення), потім із часом їх відновили. Напевно, ви для себе вже зробили аналіз, наскільки під час повномасштабної війни в людей з'явилося, зокрема, у Львівській області більше свідомості не порушувати правила? Тому що ті цифри, які ви називаєте, насправді насторожують.

У 2022 році загинуло 147 осіб за 8 місяців, тож це фактично однакова кількість. Але ми повинні розуміти, що Львівщина відіграє доволі значну роль, тому що це магістральна область, тут здійснюють виїзд за кордон, збільшилася кількість транспортних засобів на вуличній шляховій мережі, і це також створює певні умови, в яких трапляються дорожні транспортні пригоди.

Найкраще, звичайно, дотримуватися правил дорожнього руху, тому що ми можемо дуже багато говорити про відповідальність і про наслідки. Наша сторінка охоплює величезну кількість людей, яким ми намагаємося донести це, але також бачимо статистичну інформацію. Тому що є легковажне ставлення до тієї статистики, про яку ми говоримо. І як наслідок - люди можуть стати частиною цієї статистики. Потрібно дотримуватися правил дорожнього руху.

Як думають водії? Ми неодноразово запитували, чому вони сідають у транспортний засіб у стані сп’яніння, і повірте, дуже мало водіїв казали, що розуміють, що це небезпечно. Як правило, всі кажуть: та ми можемо проконтролювати, ми знаємо, як їхати, ми вже не вперше це робимо. Але всі повинні розуміти, чому саме це небезпечно. Тому що стан сп’яніння передбачає не тільки керування транспортним засобом після споживання алкоголю, але й в стані наркотичного сп’яніння, після вживання лікарських засобів, які зменшують увагу і швидкість реакції водія. Як наслідок - у водія йде викривлене сприйняття об'єктивної реальності, також викривлення сприйняття швидкості реакції в дорожній обстановці.

У нас є відділ зв'язків з громадськістю, і ми часто ходимо до дітей, студентів, до громадськості. Маємо алко-окуляри й кожному пропонуємо одягнути їх і на собі спробувати, чи вони зможуть пройтися по лінії, яку ми вказали. Дуже рідко кому це вдається. Так і сприйняття людини, котра керує транспортним засобом, є таким, що не дозволяє правильно прийняти рішення в дорожній ситуації, яка виникає.

Аварії на Львівщині за 8 місяців забрали життя 44 пішоходів

От, власне, про тих, хто йде дорогою, тому що пішоходи теж є учасниками дорожнього руху, але інколи про це забувають... Часом пішоходи, здається, дуже далекі від того, що відбувається на дорозі. Поговорімо про те, як вони поводяться на дорозі, чи будуть у перспективі збільшуватися покарання для пішоходів, які порушують правила дорожнього руху. І скільки зафіксовано ДТП за участю пішоходів?

Знову ж таки, вину встановлює тільки суд. Якщо ми говоримо про ДТП з травмованими, потрібно розуміти, що це кримінальне провадження. Тому здійснюється досудове розслідування, і в цій категорії справ приймає рішення тільки суд. Якщо говорити про кількість ДТП з травмованими, то це близько 400, які сталися за участі пішоходів. І, на жаль, 44 людини загинули в цих ДТП.  

Це є порушення, як з боку водіїв, які проїжджають нерегульовані й регульовані пішохідні переходи і при цьому порушують правила дорожнього руху, так і вихід пішохода поза межами переходу або на заборонний сигнал світлофора. І так, ви, правду кажете: будучи водієм, ви розумієте технічну здатність свого транспортного засобу. А велика частина пішоходів не є водіями, вони не знають, як це працює. Багато пішоходів, на жаль, думають, що коли вони проігнорують безпечний перехід проїжджої частини, це усвідомить водій, який їх помітить, і встигне загальмувати, пригальмувати або іншим чином вжити заходів, щоб не здійснити наїзду. Але, на жаль, чуда не відбувається. Потрібно дотриматись правил дорожнього руху і водіям, і пішоходам.

Ми дуже активно працюємо з пішоходами, тому що розуміємо статистичну частину. Чому ми не працюємо щодо причин зупинки та стоянки, тому що воно не впливає так ефективно, як, наприклад, з пішоходами. Робота з пішоходами відбувається не тільки у частині притягнення до відповідальності. Ми дуже багато вживаємо превентивних заходів. Виходимо до людей, спілкуємося, роздаємо інформаційні брошурки, нагадуємо про дотримання правил дорожнього руху. Також нагадуємо про те, що коли ми рухаємося в пізню пору доби, потрібно себе ідентифікувати на проїжджій частині, тобто користуватись світлоповертальними елементами.

Зараз часто вимикають електроенергію. Були період, коли наші вулиці були дуже темними. Я особисто неодноразово стикався з тим, коли ти їдеш за кермом, люди в темну пору року, крім того, що неправильно переходять пішохідний перехід (у недозволеному місці перебігають дорогу), ще й усі в чорному одязі. От як до таких людей донести, що це небезпечно і для водія, який може скоїти наїзд, і для самої людини, яка може постраждати?

Якщо ви бачите такого пішохода, в його діях наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого у ст. 127 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Тобто вони вчинили адміністративне правопорушення, тому що вони перейшли проїжджу частину без світлоповертальних елементів. Адже якщо ми в темному одязі, то здатність ідентифікації з боку водія, який рухається транспортним засобом, нижча, ніж коли людина тримає світлоповертальний елемент. Зрозуміло, що є певні дослідження, які вказують, чому потрібно ним користуватися. І за певних обставинах, наприклад, за умови частих відключень світла, водій не може безпосередньо виявити людину. А коли вона користується світлоповертальним елементом, то її видно за декілька десятків метрів і навіть сотню метрів. Це потрібно для того, щоб попередити, що йде пішохід, потрібно вибрати безпечну швидкість, а за необхідності надати перевагу, наприклад, якщо це нерегульований пішохідний перехід.

Тому дуже важливо водіям обирати безпечну швидкість, а пішоходам – користуватися світлоповертальними елементами. І завжди пам'ятати, що легше самому зупинитися, ніж зупинити технічно великі транспортні засоби. Ми говоримо не тільки про легковики, а й про вантажні транспортні засоби, машини, які перевозять великі вантажі. Знову ж таки, все це технічно впливає на гальмівний шлях від моменту виявлення небезпеки для водія до моменту зупинки такого транспортного засобу.

Порівнюючи з сусідніми областями, наскільки Львівщина у "топах" щодо ДТП?

Знову ж таки, потрібно виходити з величезної кількості чинників. Не зовсім коректно здійснювати порівняння однієї області з іншими. Тому що в нас свої умови, а в них свої. Насправді Львівщина сильно не вирізняється серед інших областей з урахуваннями чинників, які можуть впливати на безпеку дорожнього руху.

Що треба зробити, щоби було безпечніше на дорогах, як і водіям, так і пішоходам?

Ми щоразу говоримо про статистику ДТП на всіх своїх платформах в інтернеті, говоримо дуже багато про безпеку. Щоразу закликаємо: будь ласка, дотримуйтеся правил дорожнього руху. Це – основа. Я неодноразово особисто виїжджав на дорожні транспортні пригоди й бачив трагічні наслідки. Я вас дуже всіх прошу: просто потрібно знати правила дорожнього руху, які допоможуть вам безпечно здійснювати свій рух від точки А до точки Б.

  • До слова, нещодавно на Львівщині поліцейські затримали водія-учасника ДТП, внаслідок якої загинули двоє людей
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.69
  • EUR
    Купівля 45.84
    Продаж 46.53
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
24 вересня
22:04
Буковинський медуніверситет виграв три гранти від ЄС
21:37
пожежне депо
У Чернівцях планують збудувати пожежне депо, дитячий садок та інклюзивний парк
21:10
У Львові знесуть незаконну СТО та повернуть ділянку громаді
20:45
Дрогобичанка стала чемпіонкою України зі стрибків у довжину серед юніорок
20:38
історична пам'ятка
У Львові компанія сплатить рекордні 170 тис. грн за знищення історичної пам'ятки
20:26
На Хмельниччині від гарячки Західного Нілу померла жінка. Що це за хвороба
19:57
На Буковині чоловіку повідомили про підозру через незаконний видобуток гравію в річці
19:40
Переправив за кордон 13 ухилянтів: на Тернопільщині судитимуть підприємця-перевізника
19:21
На Львівщині дослідили якість води в басейнах Західного Бугу й Сяну. Де найчистіша
19:03
тюрма
На Прикарпатті до 15 років засудили "правоохоронця", який проводив фільтрацію населення на окупованих територіях
18:45
Ексклюзив
Мюзикл "Чарлі і шоколадна фабрика": львівський вимір
18:32
газова труба
На Львівщині 25-26 вересня майже 2 тис. абонентів будуть без газу. Адреси сіл
18:14
Дружина прикордонника зі Львівщини Андрія Матиса мобілізувалася після його загибелі
18:04
Осінь, дощ
Короткочасні дощі: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 25 вересня
17:54
Калуш
На Прикарпатті буде новий індустріальний парк
17:39
Прощання з Вікторією Амеліною
Львів 25 вересня попрощається із воїном 28-ї ОМБр Олегом Поправкою
17:26
Міський голова має забезпечити контроль над запуском сміттєпереробного заводу, – Віталій Троць
17:11
У Львівському скансені відбудеться традиційний Ярмарок на Покрови
16:58
В Івано-Франківську відкрили пам'ятну таблицю військовій медикині Мар’яні Тряско
16:44
На Івано-Франківщині державі повернули землі лісового фонду вартістю 87 млн грн 
16:30
Біля Рівного вантажівка врізалася у трактор, є травмований
16:27
Екскерівник Рівненської ОВА, міністр агрополітики Коваль орендує в тещі квартиру вартістю 17,7 млн грн, - розслідування
16:23
У Рівному чоловік продавав боєприпаси, перебуваючи в СІЗО
16:08
новини Львівщини
На Львівщині 45 шкіл отримають допомогу від World Food Program
15:55
За хабарі залишав військових у тилу: на Закарпатті викрили командира батальйону
15:40
На кордоні з Молдовою викрили контрабанду електронних сигарет
15:35
Буковинський священник, який покинув УПЦ МП, розповів, що Онуфрій живе, наче в бункері
15:23
Львівська капела "Дударик" за час повномасштабної війни передала на ЗСУ 7 млн грн
15:08
Прикарпаття отримало понад 45 млн грн субвенції на житло для прийомних родин-переселенців 
14:55
Львівське СІЗО
Викритий на хабарі головний тюремник Львівщини вийшов із СІЗО, - ЗМІ
14:39
У Львові розкажуть романтичні історії родини Грушевських
14:25
На Львівщині 24 вересня проведуть навчання сил цивільного захисту: мешканців просять зберігати спокій
14:17
У Львові помер колишній ректор Львівського університету фізкультури Мирослав Герцик
14:05
ЗСУ
Мукачево виділило понад 2,8 млн грн на допомогу військовим та родинам полеглих захисників
13:52
На Закарпатті викрили чотирьох людей, які незаконно приватизували територію на Драгобраті
13:51
Оновлено
видобуток газу
Розпродаж надр на Львівщині: хто купив право видобувати нафту і газ
13:38
У Львівській опері зі знаковими хітами виступить Тарас Петриненко
13:25
Закарпатські прикордонники запобігли вивезенню з України старовинної скрипки
13:13
Викриття на змові, кримінал
Завищили вартість робіт на 700 тис. грн: на Львівщині судитимуть заступницю керівника лікарні та підрядника
12:57
У Львові патрульні виявили мотоцикл та скутер, які розшукує Інтерпол
Більше новин