Як музика повернулася до Фагота: історія музиканта зі Львова, який, втративши пальці на війні, знову вчиться грати на інструменті
Іван Мелета - фаготист Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика. Він отримав поранення у 2022 році на фронті. Зараз чоловік повертається до музики попри випробовування, які принесла йому війна
З музикантом спілкувалася журналістка "Еспресо.Захід".
Іван Мелета - фаготист Львівської філармонії. Чоловік розповідає, що після навчання у музичній академії пішов служити в Збройні Сили на контрактну службу.
"Там був центр військово-музичного мистецтва, і там є штаб Повітряних сил. Я проходив службу за контрактом у військовому оркестрі й три роки тут працював", - розповідає чоловік.
У 2019 році в Івана закінчився контракт, а тому він повернувся до Львова та долучився до симфонічного оркестру Львівської філармонії, де працював три роки до повномасштабного вторгнення. 24 лютого його викликали до військкомату й мобілізували, оскільки він був у запасі. Тоді долучився до 45-ї артилерійської бригади. Перед цим Іван ще встиг відвезти дружину та доньку до кордону. Й вирушив на навчання.
На війні музики не було
Спочатку музикант був оператором NLAW. За якийсь час перевівся в групу БПЛА, де з іншими бійцями проводив розвідку й коригування нашої артилерії. Псевдонім Іван обрав собі за покликанням - Фагот, хоча на запитання, чи була музика на війні, чоловік відповідає - точно не було. А найскладнішими моментами називає перші дні на фронті, коли через обстріли було важко адаптуватися, решта не викликало значних труднощів.
"Мені пощастило з командиром, пощастило з побратимами, серед них було багато людей, які воювали вже в АТО. Вони підказували, підтримували, мали досвід. Усі швидко вчилися, були вмотивовані. Тому в цьому плані все було нормально", - ділиться військовий.
Фагот встиг повоювати тільки в секторі Гуляйполя в Запорізькій області. Там отримав поранення.
"На позиції, де ми здійснювали аеророзвідку, я дістав поранення, нас крили там мінометом. Ми були на позиції, у нас була група БПЛА - п'ятеро людей. Після того, як посадили свій дрон, поставили на зарядку батареї, ми ще в той час окопувалися, трошки краще підготовлювали позицію. І по нас почав працювати 120-міліметровий міномет. Ми стояли разом. І перша міна, яка прилетіла, розірвалася між нами. Тоді загинули відразу два мої побратими".
Під час обстрілу Іван отримав багато уламкових поранень, загалом у нього було п'ять переломів кінцівок, переламані руки й ноги. Найбільше постраждала права нога: тут було два відкритих переломи, стегно й гомілка. Цю ногу чоловік лікує й дотепер, оскільки має складну інфекцію в кістці, яку дуже важко вивести.
Фагот для Фагота
Після того, як пройшов лікування в Україні, Іван двічі розпочинав спроби реабілітації, і всі ці рази були невдалими – через декілька тижнів занять з реабілітологом знову починалося запалення в нозі.
Фонд у Львові, де чоловік і проходив реабілітацію, запропонував музикантові вирушити до Штатів, аби спробувати лікування там. Зараз Іван уже 4 місяці перебуває у США.
Перед тим військовому повністю ампутували палець на правій руці та частково палець на лівій. У зв’язку з цим зі стандартною механікою фагота грати йому більше б не вийшло.
"Я розглядав варіанти, як повернутися до інструмента. Перший варіант - спочатку думав, що запротезую один палець, оскільки фаланги майже не залишилось. Але таке протезування було доволі складне, тому що треба було в кістку вкручувати штир, потім до нього вже кріпити протез пальця. Але в Україні протезування пальців, коли я цікавився, не робили. Тобто протезувати можна було тільки руку, ногу", - розповів Іван.
На допомогу прийшов колега з філармонії Андрій Качук. Він був знайомий з майстром з Польщі, з яким вдалося зв'язатися по відеозв'язку.
"Ми домовилися, щоб він мені переробив інструмент. У голові я вже мав схему, як це зробити, тому запропонував йому своє бачення. І після того мої друзі з філармонії відправили інструмент у Польщу".
Після того фагот успішно передали у США до Івана. Чоловік уже встиг дати кілька концертів.
"Я вже грав, мав невеличкі концерти у Філадельфії. Це було сольно, у церкві, був владика. Українських військових, які перебувають на реабілітації та лікуванні, запросили на свято у неділю. Після служби був невеличкий концерт, хор, ще різні виконавці, і мене включили в програму. Я вже на той час підготувався".
Чоловік зазначає, що почувається щасливим, оскільки знову має змогу грати на фаготі. Музикант додає, що для того, щоб адаптуватися до нового фагота, ще потрібен час і багато занять, але думає, що з кожним разом буде легше. А по поверненню в Україну точно планує знову повертатися в рідний оркестр.
- Актуальне
- Важливе