
У Львові запалили свічку пам'яті на честь "польського українця" Яцека Куроня
У суботу, 15 червня, у Львові запалили свічку пам'яті на честь "польського українця" Яцека Куроня до 20-х роковин із дня його смерті
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Польський українець. Так називали Яцека Куроня – одного із творців польської партії "Солідарність" та прихильника польсько-українського історичного порозуміння. У Львові, на площі названій на його честь, запалили свічку памʼяті до 20-х роковин із дня смерті політика.
Детальніше про Яцека Куроня
Яцек Куронь був увʼязнений за антикомуністичну опозицію. Він писав статті на підтримку українського народу, які викликали хвилю обурень серед поляків. Політик також започаткував спільне вшанування полеглих військових обох сторін у польсько-українській "війні" за Львів 1918-го.
Ввечері у палаці Потоцьких відбудеться публічний захід на тему "Поляки й українці: важкий діалог", приурочений до "Днів памʼяті Яцека Куроня".
"Зустріч у рамках "примирення над гробами" відбулася, коли польсько-українські відносини пережили першу після 1989 та 1991 років серйозну кризу. Сперечалися довкола відкриття так званого "Меморіалу львівських орлят", тобто поховань польських учасників боротьби за Львів. Українці тоді не погоджувались з відновленням меморіалу у його довоєнному вигляді. Для Яцека Куроня цей спір став черговою – тим разом символічною – польсько-українською "війною" за Львів. Вимоги відновлення довоєнного Меморіалу були лише одним із елементів боротьби", – розповіла Іза Хруслінська, польська журналістка, прихильниця польсько-українського діалогу.
За її словами, Яцек Куронь тоді не погодився з позицією польської урядової сторони, написав статтю "Я розумію гнів українців". Матеріал викликав резонанс та критику з боку польського суспільства. Українці Львова зустріли цей голос із вдячністю.
"Зустріч у Львові у 2002 році, спільні молитви на Личакові як біля Меморіалу львівських орлят, так і біля пам’ятника офіцерам і воякам Армії ЗУНР, символічне з’єднання хреста на межі, що розділяє обидва квартали, зіграло – як вважав Яцек – вирішальну роль у процесі, звершенням якого був 2005 рік, і урочисте відкриття Меморіалу. Тяжко хворий Яцек Куронь уже не зміг приїхати до Львова на цю урочистість. Українські та польські друзі Куроня, яких об’єднує "дух" Яцека, його бачення наших відносин, рівноправних, відкритих і дружніх, відтоді вирішили зберегти і вшановувати пам’ять про Яцека Куроня і, що важливо, зустрічатись, щоб нагадувати про його спадщину, обговорити сучасні виклики, які стоять перед польсько-українськими взаєминами", – вважає Іза Хруслінська.
- Актуальне
- Важливе




