Еспресо. Захід
Огляд

Тюремна розправа НКВС: як у львівських тюрмах росіяни розстріляли тисячі українців

22 червня, 2024 субота
07:30

22 червня 1941 року, з наступом гітлерівських військ на СРСР, у в'язницях радянського Львова розпочалися масові розстріли в'язнів, велика частина з яких були причетні до ОУН

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про трагічну долю львівських в’язнів, що спіткала їх в останні дні червня, коли радянська влада поспішно втікала з міста Лева через блискавичний наступ нацистських військ.

Передісторія: чому комуністи були у Львові, а німці вирішили захопити СРСР

Фото: соцмережі

 

У 1941 році Львів, як і весь захід України, був під контролем Радянського Союзу. Це сталося внаслідок подій, які розгорталися ще з початку Другої світової війни та підписання пакту Молотова — Ріббентропа у 1939 році.

Як відомо, 23 серпня 1939 року між Радянським Союзом та нацистською Німеччиною було підписано договір про ненапад. Договір містив таємний протокол, який поділяв Східну Європу на сфери впливу між двома державами. За умовами протоколу, західна Україна, яка тоді була в складі Польщі, потрапила до сфери впливу СРСР.

1 вересня 1939 року Німеччина напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. 17 вересня того ж року Радянський Союз вторгся у східну частину Польщі, включаючи захід України, використовуючи як привід захист українського та білоруського населення. Це було здійснено згідно з домовленостями пакту Молотова — Ріббентропа.

У результаті вторгнення радянські війська окупували в тому числі і Львів. Вся західна Україна "офіційно" була приєднана до СРСР у листопаді 1939 року. Радянська влада почала встановлювати свій контроль над цими територіями.

Та вже у кінці 1940 року Гітлер змінив свої плани щодо Радянського Союзу. Німецький план вторгнення в Радянський Союз, відомий як операція "Барбаросса", був розроблений у кінці 1940 року та на початку 1941 року. На той час Гітлер вважав Радянський Союз (а вірніше ідеологію комунізму) чи не головним ворогом нацистської Німеччини і прагнув розширити "життєвий простір" для німців на схід, знищивши комуністичну систему та захопивши ресурси СРСР.

Тож 22 червня 1941 року Німеччина розпочала свою операцію "Барбаросса" – масштабне вторгнення в Радянський Союз. Німецькі війська швидко просувалися на схід, і вже в кінці червня 1941 року захопили Львів, де в той час комуністична влада масово зачищала свої хвости.

Скільки людей було вбито НКВС у Львові

Фото: Вікіпедія

 

З приходом німецьких військ у Львів у місті було виявлено сліди масових вбивств, скоєних НКВС. За різними оцінками, жертвами цих розправ стали від 3000 до 7000 осіб. В основному українців, меншою мірою поляків та євреїв.

Станом на 22 червня 1941 року у тюрмах Львівської області було 5,5 тис. в'язнів. Більшість із цих людей звинувачували за статтею про контрреволюційну діяльність. Їх утримували в чотирьох в'язницях Львова:

  • Бриґідки (на вул. Городоцькій);
  • Замарстинівська;
  • "Малі Бриґідки" (вул. Казимирівська, 34 / вул. Яховича);
  • Слідчий ізолятор на вул. Лонцького.

Також частина в’язнів була у місті Золочеві, де їх утримували в місцевому замковому комплексі.

З початком наступу німців був відданий наказ евакуювати частину львівських в’язнів у концтабори ГУЛАГу, а ще частину – звільнити. Та мова про близько тисячі людей, решту ж із 22 червня розпочали масово розстрілювати. Це було санкціоновано прокурором Львівської області Харитоновим. До того ж до в’язнів, що залишилися, додалися сотні, коли не тисячі нових заарештованих, яких називали причетними до ОУН, шпигунами, диверсантами. Зокрема, 24 червня члени ОУН здійснили напад на тюрму на вул. Лонцького і звільнили близько 300 в’язнів. Тому після цього радянська влада почала без розбору скоювати розстріли без суду і слідства щодо будь-кого, кого підозрювала у співпраці з націоналістами.  

Жертвами НКВС стали також багато видатних українських діячів, зокрема Василь Бєнь (підполковник армії УНР), Євстахій Струк (колишній ректор медичного інституту), Михайло Струтинський (журналіст  депутат польського сейму, Кирило Студинський (професор літератури), Юрій Шухевич (брат Романа Шухевича), Міхал Рінгель (сенатор Польської Республіки).

Якими методами вбивали в’язнів

Фото: Вікіпедія

 

Спочатку вбивали за звичайним енкавеесівським способом – пострілом у потилицю у спецкамері. Проте фронт наближався щогодини, і людей почали розстрілювати масово – з автоматичної зброї у камерах підвалів через дверцята для передачі. А в останні дні радянської влади у Львові – кидали до камер гранати.

Щобільше, у свідченнях свідків ексгумацій часто згадувалося, що на знайдених тілах були сліди тортур: на деяких тілах черепи були розтрощені сокирами або тупими предметами, з рук здерта шкіра, відрізані пальці та геніталії, а також сліди спалення заживо. Були також повідомлення про жіночі тіла з відрізаними грудьми та слідами зґвалтування. У деяких звітах навіть стверджувалося, що у в’язниці на вулиці Лонцького тіла знаходили прибитими до м’ясницьких гаків або прибитими до стін багнетами.

У перші дні тіла вбитих вивозили вантажівками та ховали у спецмісцях. Але перед самим приходом німців чекісти, поспішаючи, ховали вбитих у подвір'ях та підвалах тюрем. Зокрема, на подвір’ї тюрми, що вул. Лонцького, знайшли сотні таких поховань. Зараз там діє національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів, де розповідають і про кричущі злочини, що сталися тут у червневі дні 1941 року.

Лише кільком сотням в’язнів вдалося пережити ті страшні дні. Загалом у перші тижні війни в тюрмах Західної України було страчено близько 22 тисяч осіб.

Також варто відзначити, що масштаби та жорстокість радянських злочинів викликали величезне обурення серед мешканців Львова. Коли у кінці червня - на початку липня у місто увійшли німецькі війська, тоді злочини НКВС стали публічними. Як не дивно, це призвело до насильства проти єврейського населення, яке було пов’язане з радянським режимом і його політикою терору.

Німецька влада підбурювала такі дії, адже ненавиділа євреїв і сповідувала політику крайнього антисемітизму, тому через неконтрольовані дії місцевих мешканців постраждали також тисячі євреїв, чиїми руками й проводили ексгумацію закатованих українців і поляків.

Розстріл використали у пропагандистських цілях обидва тоталітарні режими

Цю різанину обидва тоталітарні режими намагалися використати на свою користь, як пропаганду, що саме вони борються з "абсолютним злом", а не є його втіленням.

Різанини, вчинені НКВС, широко використовувала нацистська пропаганда. Міністр освіти та пропаганди Йозеф Геббельс вирішив використати звірства у Львові як "хрестоматійний приклад" радянської жорстокості. До міста були запрошені іноземні журналісти, акредитовані в Берліні. Про злочини широко повідомляли німецька преса та радіо, публікувалися фотографії понівечених жертв, а в кінотеатрах демонстрували шокуючі фільми, зняті у львівських тюрмах. Усе це робилося, щоб підняти моральний дух своїх солдатів і збільшити ненависть до радянських військ.

У відповідь на міжнародний резонанс радянська пропаганда була змушена також реагувати. Однак СРСР у різанині звинувачував німців з українцями, які їх підтримували. Тобто Радянський Союз так і не визнав своїх же звірств. Цей наратив підтримували до останніх днів існування СРСР. Радянська пропаганда вперто називала німецькі війська та, зокрема, український батальйон "Нахтігаль" (іноземний легіон Вермахту) відповідальними за львівські вбивства.

Читайте також: Відвідало понад мільйон людей: 130 років тому у Львові відкрили Галицьку крайову виставку

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
Більше новин