Еспресо. Захід
Огляд

Тюремна розправа НКВС: як у львівських тюрмах росіяни розстріляли тисячі українців

22 червня, 2024 субота
07:30

22 червня 1941 року, з наступом гітлерівських військ на СРСР, у в'язницях радянського Львова розпочалися масові розстріли в'язнів, велика частина з яких були причетні до ОУН

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про трагічну долю львівських в’язнів, що спіткала їх в останні дні червня, коли радянська влада поспішно втікала з міста Лева через блискавичний наступ нацистських військ.

Передісторія: чому комуністи були у Львові, а німці вирішили захопити СРСР

Фото: соцмережі

 

У 1941 році Львів, як і весь захід України, був під контролем Радянського Союзу. Це сталося внаслідок подій, які розгорталися ще з початку Другої світової війни та підписання пакту Молотова — Ріббентропа у 1939 році.

Як відомо, 23 серпня 1939 року між Радянським Союзом та нацистською Німеччиною було підписано договір про ненапад. Договір містив таємний протокол, який поділяв Східну Європу на сфери впливу між двома державами. За умовами протоколу, західна Україна, яка тоді була в складі Польщі, потрапила до сфери впливу СРСР.

1 вересня 1939 року Німеччина напала на Польщу, що стало початком Другої світової війни. 17 вересня того ж року Радянський Союз вторгся у східну частину Польщі, включаючи захід України, використовуючи як привід захист українського та білоруського населення. Це було здійснено згідно з домовленостями пакту Молотова — Ріббентропа.

У результаті вторгнення радянські війська окупували в тому числі і Львів. Вся західна Україна "офіційно" була приєднана до СРСР у листопаді 1939 року. Радянська влада почала встановлювати свій контроль над цими територіями.

Та вже у кінці 1940 року Гітлер змінив свої плани щодо Радянського Союзу. Німецький план вторгнення в Радянський Союз, відомий як операція "Барбаросса", був розроблений у кінці 1940 року та на початку 1941 року. На той час Гітлер вважав Радянський Союз (а вірніше ідеологію комунізму) чи не головним ворогом нацистської Німеччини і прагнув розширити "життєвий простір" для німців на схід, знищивши комуністичну систему та захопивши ресурси СРСР.

Тож 22 червня 1941 року Німеччина розпочала свою операцію "Барбаросса" – масштабне вторгнення в Радянський Союз. Німецькі війська швидко просувалися на схід, і вже в кінці червня 1941 року захопили Львів, де в той час комуністична влада масово зачищала свої хвости.

Скільки людей було вбито НКВС у Львові

Фото: Вікіпедія

 

З приходом німецьких військ у Львів у місті було виявлено сліди масових вбивств, скоєних НКВС. За різними оцінками, жертвами цих розправ стали від 3000 до 7000 осіб. В основному українців, меншою мірою поляків та євреїв.

Станом на 22 червня 1941 року у тюрмах Львівської області було 5,5 тис. в'язнів. Більшість із цих людей звинувачували за статтею про контрреволюційну діяльність. Їх утримували в чотирьох в'язницях Львова:

  • Бриґідки (на вул. Городоцькій);
  • Замарстинівська;
  • "Малі Бриґідки" (вул. Казимирівська, 34 / вул. Яховича);
  • Слідчий ізолятор на вул. Лонцького.

Також частина в’язнів була у місті Золочеві, де їх утримували в місцевому замковому комплексі.

З початком наступу німців був відданий наказ евакуювати частину львівських в’язнів у концтабори ГУЛАГу, а ще частину – звільнити. Та мова про близько тисячі людей, решту ж із 22 червня розпочали масово розстрілювати. Це було санкціоновано прокурором Львівської області Харитоновим. До того ж до в’язнів, що залишилися, додалися сотні, коли не тисячі нових заарештованих, яких називали причетними до ОУН, шпигунами, диверсантами. Зокрема, 24 червня члени ОУН здійснили напад на тюрму на вул. Лонцького і звільнили близько 300 в’язнів. Тому після цього радянська влада почала без розбору скоювати розстріли без суду і слідства щодо будь-кого, кого підозрювала у співпраці з націоналістами.  

Жертвами НКВС стали також багато видатних українських діячів, зокрема Василь Бєнь (підполковник армії УНР), Євстахій Струк (колишній ректор медичного інституту), Михайло Струтинський (журналіст  депутат польського сейму, Кирило Студинський (професор літератури), Юрій Шухевич (брат Романа Шухевича), Міхал Рінгель (сенатор Польської Республіки).

Якими методами вбивали в’язнів

Фото: Вікіпедія

 

Спочатку вбивали за звичайним енкавеесівським способом – пострілом у потилицю у спецкамері. Проте фронт наближався щогодини, і людей почали розстрілювати масово – з автоматичної зброї у камерах підвалів через дверцята для передачі. А в останні дні радянської влади у Львові – кидали до камер гранати.

Щобільше, у свідченнях свідків ексгумацій часто згадувалося, що на знайдених тілах були сліди тортур: на деяких тілах черепи були розтрощені сокирами або тупими предметами, з рук здерта шкіра, відрізані пальці та геніталії, а також сліди спалення заживо. Були також повідомлення про жіночі тіла з відрізаними грудьми та слідами зґвалтування. У деяких звітах навіть стверджувалося, що у в’язниці на вулиці Лонцького тіла знаходили прибитими до м’ясницьких гаків або прибитими до стін багнетами.

У перші дні тіла вбитих вивозили вантажівками та ховали у спецмісцях. Але перед самим приходом німців чекісти, поспішаючи, ховали вбитих у подвір'ях та підвалах тюрем. Зокрема, на подвір’ї тюрми, що вул. Лонцького, знайшли сотні таких поховань. Зараз там діє національний музей-меморіал жертв окупаційних режимів, де розповідають і про кричущі злочини, що сталися тут у червневі дні 1941 року.

Лише кільком сотням в’язнів вдалося пережити ті страшні дні. Загалом у перші тижні війни в тюрмах Західної України було страчено близько 22 тисяч осіб.

Також варто відзначити, що масштаби та жорстокість радянських злочинів викликали величезне обурення серед мешканців Львова. Коли у кінці червня - на початку липня у місто увійшли німецькі війська, тоді злочини НКВС стали публічними. Як не дивно, це призвело до насильства проти єврейського населення, яке було пов’язане з радянським режимом і його політикою терору.

Німецька влада підбурювала такі дії, адже ненавиділа євреїв і сповідувала політику крайнього антисемітизму, тому через неконтрольовані дії місцевих мешканців постраждали також тисячі євреїв, чиїми руками й проводили ексгумацію закатованих українців і поляків.

Розстріл використали у пропагандистських цілях обидва тоталітарні режими

Цю різанину обидва тоталітарні режими намагалися використати на свою користь, як пропаганду, що саме вони борються з "абсолютним злом", а не є його втіленням.

Різанини, вчинені НКВС, широко використовувала нацистська пропаганда. Міністр освіти та пропаганди Йозеф Геббельс вирішив використати звірства у Львові як "хрестоматійний приклад" радянської жорстокості. До міста були запрошені іноземні журналісти, акредитовані в Берліні. Про злочини широко повідомляли німецька преса та радіо, публікувалися фотографії понівечених жертв, а в кінотеатрах демонстрували шокуючі фільми, зняті у львівських тюрмах. Усе це робилося, щоб підняти моральний дух своїх солдатів і збільшити ненависть до радянських військ.

У відповідь на міжнародний резонанс радянська пропаганда була змушена також реагувати. Однак СРСР у різанині звинувачував німців з українцями, які їх підтримували. Тобто Радянський Союз так і не визнав своїх же звірств. Цей наратив підтримували до останніх днів існування СРСР. Радянська пропаганда вперто називала німецькі війська та, зокрема, український батальйон "Нахтігаль" (іноземний легіон Вермахту) відповідальними за львівські вбивства.

Читайте також: Відвідало понад мільйон людей: 130 років тому у Львові відкрили Галицьку крайову виставку

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.02
    Купівля 41.02
    Продаж 41.47
  • EUR
    Купівля 44.94
    Продаж 45.61
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
10 жовтня
22:17
На Волині ремонтують міст, який востаннє лагодили понад пів століття тому
21:49
Купили 100 FPV-дронів та два авто для ЗСУ: у Дрогобичі на день міста зібрали 1,3 млн грн
21:26
На Буковині житель Запоріжжя хотів за $500 хабаря незаконно виїхати за кордон
21:05
Насильство над дітьми
На Львівщині можуть розформувати реабілітаційний центр, де знущалися з дітей
20:45
Біля львівського вокзалу запрацював автоматизований цілодобовий паркінг
Найпопулярнішим маршрутом вересня став поїзд до Львова
20:28
На Прикарпатті два тижні розшукують 85-річну пенсіонерку
20:10
У Львові бійцю 24-ї бригади, який 23 місяці був у полоні, вручили нагороду Головнокомандувача
19:48
У Львові в психіатричній лікарні провели фестиваль у День психічного здоров’я
19:30
Судовий вирок
У Чернівцях 4 роки тюрми отримав чоловік, який хотів відкупити свого друга-поліцейського
19:11
На Волині врятували 2-річну дитину, яка вдягла каструлю на голову та не змогла зняти
19:10
Огляд
Осінь, дощ
Майже цілий день опади: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 11 жовтня
19:00
Ексклюзив
Дірява траса міжнародного значення: щоб капітально відремонтувати об’їзду Городка треба 750 млн грн
18:45
На Закарпатті затримали ухилянтів, які вдруге намагалися втекти за кордон
18:23
У Львові на Чорновола підприємці протестують проти знесення МАФів
18:09
центр рекрутингу у Шепетівці
На Хмельниччині відкрився третій рекрутинговий центр армії
18:09
Верховний Суд розблокував будівництво "Львівської мрії" на території військового містечка 
17:55
Вихованцям не вистачало їжі, а один із них копав могили, щоб підзаробити: нові деталі щодо реабілітаційного центру на Львівщині
17:26
Навіть здоровим не рекомендовано їсти у значних кількостях: медики про те, як не отруїтися грибами
17:22
гроші Хмельницької депутатки
Два місяці під арештом або 49 млн грн застави: суд обрав запобіжний захід депутатці Хмельницької міськради, у якої вилучили $1,5 млн
17:09
День здоров'я
У Львові біля храму Різдва Пресвятої Богородиці проведуть день здоров'я: можна проконсультуватись з лікарем і навчитись основ скандинавської ходьби
16:56
Герберт
У Національному музеї у Львові буде виставка-конкурс з нагоди 100-річчя Збіґнєва Герберта  
16:35
У Львові 12 жовтня проведуть поминальну Службу за упокій родини Базилевичів, загиблої внаслідок удару РФ
16:26
на фото Верховна Рада України
Хто з нардепів прогулює засідання Верховної ради: перелік
16:09
На Львівщині перевіряють законність проведення земляних робіт біля річки Опір
15:55
тюрма
Апеляція була марною: за вбивство 9-річної племінниці прикарпатець сидітиме довічно
15:54
Оновлено
Запобіжний захід псевдоактивісту Остапу Стахіву залишили без змін
15:42
У Рівненській області прийняли вдвічі більше переселенців, ніж планували
15:28
У Львові на перехресті Личаківської та Митної ремонтуватимуть колії
15:19
У Львові відбудеться головна графіті-подія року 
15:06
 Прощання з загиблим на війні зятем Ірини Фаріон - Василем Особою відбудеться 12 жовтня
14:50
Будівля колишнього дитячого санаторію на Коновальця, 114-116
У Львові обговорять забудову колишнього дитячого санаторію в історичному ареалі
14:42
бюджет
Які громади Львівщини виділяють найбільше грошей на оборону, а які — ні копійки
14:28
На Буковині судитимуть 25-річного чоловіка за контрабанду на 15 млн грн 
14:15
Новини Західної України
14 років з конфіскацією майна: у Рівному залишили без змін вирок зрадниці з Криму
13:57
Козицький обговорив із Залужним співпрацю Львівщини з регіонами Британії
13:50
Львівський музей Станіслава Людкевича випустив альбом фортепіанних дуетів композитора. Вперше у світі
13:26
Продав корпус ручної гранати: на Львівщині затримали торговця зброєю
12:54
На закупівлі з ремонту теплиці в одному з львівських парків викрили змову 
12:25
Львівські лучники вибороли Кубок України - 2024 у командних змаганнях
12:06
PR
ФК "Шахтар"
Шалений відрив Шахтаря та львівські клуби серед лідерів: пʼять найдорожчих команд УПЛ
Більше новин