Еспресо. Захід
Огляд

Відвідало понад мільйон людей: 130 років тому у Львові відкрили Галицьку крайову виставку

5 червня, 2024 середа
07:30

Цього дня, 5 червня, у 1894 році у Львові стартував найбільший ярмарок в історії Королівства Галичини та Володимирії, що відбувався на верхній терасі Стрийського парку, щоб продемонструвати культурні та цивілізаційні здобутки того часу

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію Галицької крайової виставки, яку за 139 днів роботи виставки (100 з яких були дощовими) відвідало 1 146 329 осіб.

Історичний контекст та організація виставки

Фото: Вікіпедія

 

Ідеї великих промислових і культурних виставок виникли в Європі у першій половині XIX століття. Їхньою метою було демонструвати технічний прогрес, економічні досягнення, культурні та мистецькі здобутки країн та регіонів. Такі виставки стали популярними після Великої виставки в Лондоні 1851 року, яка стала першою міжнародною виставкою промислових виробів та досягнень і задавала стандарт для подібних подій у майбутньому.

В Австро-Угорщині ідеї організації таких виставок також знаходили підтримку. Зокрема, найбільшою стала проведена у столиці – у Відні в 1873 році. Тому Галицька крайова виставка стала логічним продовженням цієї традиції, яка поширилася Європою.

Галичина наприкінці XIX століття була багатонаціональним регіоном, де співіснували українці, поляки, євреї та інші народи. У складі Австро-Угорської імперії, регіон мав певну автономію, що дозволило місцевій еліті організувати таку масштабну подію.

Метою виставки було продемонструвати економічний потенціал краю, його промисловість, ремесла, сільське господарство, науку та мистецтво. Ініціатором та головним організатором виставки виступив Галицький сейм.

Виставка проходила на території Стрийського парку, який спеціально для цього був розширений і благоустроєний. Було збудовано близько 130 павільйонів, серед яких найвідомішим став павільйон Галицького музею. Учасниками виставки стали представники різних галузей господарства, науки та культури з усієї Галичини.

"Під патронатом найяснішого пана цісара Франца Йосифа І, відкрита ерцгерцогом Карлом Людвігом і зустрінута всією країною з радістю і навіть гордістю, вона стала дуже знаменитою подією і віддзеркалює цілу епоху безперервного розвитку Галичини другої половини ХІХ ст.", - писали очевидці подій.

Основні павільйони виставки

Фото: Вікіпедія

 

Головний вхід на виставку розміщувався від сучасної вул. Уласа Самчука. А головна алея збігалася із сучасною верхньою алеєю Стрийського парку. Ліворуч від головного входу знаходилася кругла будівля Рацлавицької панорами, споруджена поляками у стилі неоренесансу.

Ця панорама зображувала відому битву під Рацлавіцами 1794 року (одна з перших битв під час повстання Костюшка проти Російської імперії). На панораму, розписану польськими художниками, витратили 750 кілограмів фарби! Вона розмістилася на полотні розміром 120×15 м, яке виготовили у Брюселі. Рацлавівська панорама експонувалася і по закінченні Крайової виставки. Лише у 1946 році, коли поляків переселяли зі Львова, вони забрали з собою і Рацлавівську панораму, яка сьогодні експонується у Вроцлаві.

Фото: Вікіпедія

 

Навпроти будівлі панорами стояв Палац мистецтв – єдина будівля Крайової виставки, яка без змін збереглася до нашого часу. Сьогодні в ній знаходиться спорткомплекс Національного університету "Львівська політехніка". У Палаці мистецтв експонувалися три виставки: "Стародавні пам'ятки", "Ретроперспектива польського мистецтва" і "Сучасне мистецтво".

По обидва боки Головної алеї тягнулися виставкові павільйони. Приблизно посередині Головної алеї знаходився електричний фонтан – його струмені, що сягали 50 метрів, підсвічувалися різнокольоровою рухомою ілюмінацією.

Неподалік цього фонтана знаходилася Нафтова дільниця. Вона була однією з найпопулярніших і найбільших, адже нафтова промисловість у той час була однією з основних у Галичині. Дільниця була популярною ще й завдяки тому, що тут була споруджена справжня бурова нафтова вежа. Відвідувачів також приваблювала шахта, що зображала копальню озокериту.

Від шахти до Етнографічного відділу, що розміщувався в нижній частині парку, вела похила штольня (гірнича шахта). Альтернативою їй була підвісна канатна дорога довжиною 170 метрів, яка була одним з найпопулярніших атракціонів Крайової виставки.

Фото: Вікіпедія

 

Етнографічний відділ складався з двох комплексів споруд. Першим був макет дворянської садиби. Всередині експонувалися предмети побутової етнографії. Другий мав вигляд традиційної гуцульської трикупольної церкви, збудованої за проєктом Юліана Захаревича. Всередині глядачі мали змогу оглянути зразки українського культового мистецтва.

Далі розташовувався архітектурний павільйон, який ззовні нагадував давньогрецький храм. Павільйон займав площу 236 квадратних метрів. Імітацію каміння з цементу та вапна підтримував дерев'яний каркас. Зовнішні стіни були розписані картинами в давньогрецькому стилі, вхід прикрашений сфінксами, будівлю увінчувала скульптура богині Вікторії (перемоги). У павільйоні виставлялися експонати, пов'язані з архітектурою та будівництвом.

Фото: Вікіпедія

 

Велика увага на Крайовій виставці була приділена техніці. Так, до уваги відвідувачів пропонувалися Промисловий і Машинний павільйони, які були чи не найбільшими на всій виставці і разом займали майже 10 тис. квадратних метрів.

До приїзду цісаря Франца Йосифа на виставці було споруджено імператорський павільйон. Візит тривав з 11 по 15 вересня 1894 року і для імператора спеціально створили масштабну Тріумфальну арку, яка, на жаль, не збереглася.

Фото: Вікіпедія

 

Крім цього, було також споруджено Український павільйон (збудований у вигляді хутора за проєктом Юліана Захаревича), Павільйон садівництва та багато інших павільйонів.

Напевно, що найоригінальніший павільйон виставки був споруджений французькою фірмою-виробником алкогольних напоїв "L.Proux & G. Kondratowicz" – він був точною, але збільшеною в 144 рази, копією пляшки коньяку. Висота павільйону становила 15,1 м, а діаметр – 3,54 м.

Вплив та значення Крайової виставки

Фото: Вікіпедія

 

Галицька крайова виставка 1894 року стала важливим стимулом для розвитку регіону. Вона сприяла поширенню нових технологій та ідей, що позитивно вплинуло на економіку Галичини. Крім того, виставка мала значний культурний вплив, сприяючи зростанню національної свідомості як серед українців, так і поляків.

Варто відзначити, що ця виставка мала і позитивний ефект на львівський транспорт. Аде до відкриття виставки у Львові було швидко проведено і запущено електричний трамвай, який, попри функції з перевезення відвідувачів дійства, був також однією з його принад.

Місцева газета "Kurjer Lwowski" влучно написала про позитивні наслідки виставки, які ввели Львів у нову електричну еру:

"Песимісти забралися зі Львова, втекли перед електричною колією, перед електричним світлом, перед тим усім, що виставка породила".

До речі, у рамках Крайової виставки відбулася міжміська футбольна гра між командами, що представляли Львів (спортивно-гімнастичне товариство "Сокіл") і Краків. Це був перший в історії України документально зафіксований футбольний матч! Він відбувся 14 липня 1894 року і тривав лише 7 хвилин. до першого голу.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
22:52
зґвалтування
На Волині на 5 років засудили чоловіка, який чинив розпусні дії щодо 10-річної дитини
22:26
На хабарі викрили офіцерку Закарпатського ТЦК
21:53
ватра в пам'ять про Небесну Сотню у Львові
У Львові ватрою з українськими піснями вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні. Фото
21:30
На Тернопільщині селищна рада сплатить 4,7 млн грн через стихійні сміттєзвалища
21:09
дерева, дрова
На Прикарпатті чоловік за місяць незаконно зрубав лісу на 1 млн грн
21:09
Оновлено
Тетяна Крупа
Суд залишив під вартою очільницю Хмельницької МСЕК Крупу, але зменшив суму застави
20:50
Неналежний технічний стан: на Львівщині оштрафували автобусного перевізника
20:33
Облаштувати стоянки на проспекті Свободи: у Львові створили петицію на підтримку каретного бізнесу
20:17
У Львові знайшли тіло дівчини, яка зникла напередодні
20:14
Світлана Новицька
Адвокатка Новицька, яку судять за держзраду, раніше на нараді ОБСЄ поширювала російські наративи про Україну
20:05
Інтерв’ю
Олег Дуда
Олег Дуда - про масштабні ремонти у Львівському онкоцентрі, введення платних послуг та вплив війни кількість онкохворих
20:00
світло
До чотирьох годин без світла: графіки та групи відключень електроенергії на Львівщині 22 листопада
19:55
прощання
Львів 22 листопада попрощається з полеглим захисником Степаном Панасевичем
19:37
Огляд
Сніг
Сніг, а на дорогах ожеледиця: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 22 листопада
19:13
шахрай, шахрайство
На Рівненщині активізувались шахраї: виманюють гроші від імені ОВА
18:45
ДТП у Тернополі
У Тернополі під колеса вантажівки потрапила жінка
18:17
щеплення вакцинація
На Волині спалах вірусного гепатиту А 
18:02
Міськрада продала приміщення на 16,8 кв. м у центрі Львова за 2,9 млн грн
17:44
Орден за мужність
Двох захисників із Львівщини президент нагородив орденом "За мужність"
17:23
Рибарук
До Львова на "Відкритий діалог" їде харизматичний отець Іван Рибарук з Криворівні
16:50
Незаконно видобув підземні води на близько 5 млн грн: на Прикарпатті судитимуть посадовця
16:37
На вулиці у Залізничному районі Львова повністю перекриють рух транспорту через ремонт дороги 
16:36
Акція родин полонених десантників у Львові
У Львові родини полонених та зниклих безвісти воїнів 80-ки вийшли на мирну акцію
16:21
Турин став 31-м містом-побратимом Львова
16:03
На Рівненщині затримали нападника, який завдав ножових поранень зятю
15:43
Ексчиновник з Жовкви, якого підозрювали в хабарництві, відсудив у держави понад 700 тис. за незаконні дії правоохоронці
15:28
На Тернопільщині розшукують підозрюваного в тяжкому злочині
15:14
партія електронних цигарок
На Львівщині вилучили партію електронних сигарет на 24 млн грн, у складі яких були заборонені речовини
14:59
Ексклюзив
фото школярів у Львові, на яких заводили справи у радянські часи
Пройти шлях репресованого і побачити справи школярів: у музеї "Територія Терору" оновили експозицію
14:44
У Чернівцях затримали містянина, який носив у кишені гранату і запал
14:29
поліція
АМКУ викрив змовників, які брали участь у тендерах на поставку комп'ютерів у Львівській та Івано-Франківській областях
14:14
Фінальний етап VI Всеукраїнського фестивалю-премії "ГРА" стартує зі Львова
13:41
компенсації
На Львівщині підприємці, які працевлаштували переселенців, отримали 15,8 млн грн компенсацій
13:26
На Закарпатті біля кордону з Угорщиною упіймали трьох втікачів з України 
12:52
потяг на маршруті Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця анонсувала новий маршрут Чернівці – Варшава
12:27
Григорій Козловський
За час повномасштабної війни найбільше в Україні розрослась група компаній Григорія Козловського: дослідження YouControl
12:26
На Тернопільщині літня жінка отримала опіки під час готування їжі через спалах газу
12:09
Українське регбі отримує підтримку завдяки міжнародній співпраці
11:57
У Львові на вулиці Пасічній виявили тіло чоловіка
11:43
На Рівненщині правоохоронці затримали двох браконьєрів з 10 кг м'яса косулі
Більше новин