Еспресо. Захід
Огляд

Відвідало понад мільйон людей: 130 років тому у Львові відкрили Галицьку крайову виставку

5 червня, 2024 середа
07:30

Цього дня, 5 червня, у 1894 році у Львові стартував найбільший ярмарок в історії Королівства Галичини та Володимирії, що відбувався на верхній терасі Стрийського парку, щоб продемонструвати культурні та цивілізаційні здобутки того часу

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію Галицької крайової виставки, яку за 139 днів роботи виставки (100 з яких були дощовими) відвідало 1 146 329 осіб.

Історичний контекст та організація виставки

Фото: Вікіпедія

 

Ідеї великих промислових і культурних виставок виникли в Європі у першій половині XIX століття. Їхньою метою було демонструвати технічний прогрес, економічні досягнення, культурні та мистецькі здобутки країн та регіонів. Такі виставки стали популярними після Великої виставки в Лондоні 1851 року, яка стала першою міжнародною виставкою промислових виробів та досягнень і задавала стандарт для подібних подій у майбутньому.

В Австро-Угорщині ідеї організації таких виставок також знаходили підтримку. Зокрема, найбільшою стала проведена у столиці – у Відні в 1873 році. Тому Галицька крайова виставка стала логічним продовженням цієї традиції, яка поширилася Європою.

Галичина наприкінці XIX століття була багатонаціональним регіоном, де співіснували українці, поляки, євреї та інші народи. У складі Австро-Угорської імперії, регіон мав певну автономію, що дозволило місцевій еліті організувати таку масштабну подію.

Метою виставки було продемонструвати економічний потенціал краю, його промисловість, ремесла, сільське господарство, науку та мистецтво. Ініціатором та головним організатором виставки виступив Галицький сейм.

Виставка проходила на території Стрийського парку, який спеціально для цього був розширений і благоустроєний. Було збудовано близько 130 павільйонів, серед яких найвідомішим став павільйон Галицького музею. Учасниками виставки стали представники різних галузей господарства, науки та культури з усієї Галичини.

"Під патронатом найяснішого пана цісара Франца Йосифа І, відкрита ерцгерцогом Карлом Людвігом і зустрінута всією країною з радістю і навіть гордістю, вона стала дуже знаменитою подією і віддзеркалює цілу епоху безперервного розвитку Галичини другої половини ХІХ ст.", - писали очевидці подій.

Основні павільйони виставки

Фото: Вікіпедія

 

Головний вхід на виставку розміщувався від сучасної вул. Уласа Самчука. А головна алея збігалася із сучасною верхньою алеєю Стрийського парку. Ліворуч від головного входу знаходилася кругла будівля Рацлавицької панорами, споруджена поляками у стилі неоренесансу.

Ця панорама зображувала відому битву під Рацлавіцами 1794 року (одна з перших битв під час повстання Костюшка проти Російської імперії). На панораму, розписану польськими художниками, витратили 750 кілограмів фарби! Вона розмістилася на полотні розміром 120×15 м, яке виготовили у Брюселі. Рацлавівська панорама експонувалася і по закінченні Крайової виставки. Лише у 1946 році, коли поляків переселяли зі Львова, вони забрали з собою і Рацлавівську панораму, яка сьогодні експонується у Вроцлаві.

Фото: Вікіпедія

 

Навпроти будівлі панорами стояв Палац мистецтв – єдина будівля Крайової виставки, яка без змін збереглася до нашого часу. Сьогодні в ній знаходиться спорткомплекс Національного університету "Львівська політехніка". У Палаці мистецтв експонувалися три виставки: "Стародавні пам'ятки", "Ретроперспектива польського мистецтва" і "Сучасне мистецтво".

По обидва боки Головної алеї тягнулися виставкові павільйони. Приблизно посередині Головної алеї знаходився електричний фонтан – його струмені, що сягали 50 метрів, підсвічувалися різнокольоровою рухомою ілюмінацією.

Неподалік цього фонтана знаходилася Нафтова дільниця. Вона була однією з найпопулярніших і найбільших, адже нафтова промисловість у той час була однією з основних у Галичині. Дільниця була популярною ще й завдяки тому, що тут була споруджена справжня бурова нафтова вежа. Відвідувачів також приваблювала шахта, що зображала копальню озокериту.

Від шахти до Етнографічного відділу, що розміщувався в нижній частині парку, вела похила штольня (гірнича шахта). Альтернативою їй була підвісна канатна дорога довжиною 170 метрів, яка була одним з найпопулярніших атракціонів Крайової виставки.

Фото: Вікіпедія

 

Етнографічний відділ складався з двох комплексів споруд. Першим був макет дворянської садиби. Всередині експонувалися предмети побутової етнографії. Другий мав вигляд традиційної гуцульської трикупольної церкви, збудованої за проєктом Юліана Захаревича. Всередині глядачі мали змогу оглянути зразки українського культового мистецтва.

Далі розташовувався архітектурний павільйон, який ззовні нагадував давньогрецький храм. Павільйон займав площу 236 квадратних метрів. Імітацію каміння з цементу та вапна підтримував дерев'яний каркас. Зовнішні стіни були розписані картинами в давньогрецькому стилі, вхід прикрашений сфінксами, будівлю увінчувала скульптура богині Вікторії (перемоги). У павільйоні виставлялися експонати, пов'язані з архітектурою та будівництвом.

Фото: Вікіпедія

 

Велика увага на Крайовій виставці була приділена техніці. Так, до уваги відвідувачів пропонувалися Промисловий і Машинний павільйони, які були чи не найбільшими на всій виставці і разом займали майже 10 тис. квадратних метрів.

До приїзду цісаря Франца Йосифа на виставці було споруджено імператорський павільйон. Візит тривав з 11 по 15 вересня 1894 року і для імператора спеціально створили масштабну Тріумфальну арку, яка, на жаль, не збереглася.

Фото: Вікіпедія

 

Крім цього, було також споруджено Український павільйон (збудований у вигляді хутора за проєктом Юліана Захаревича), Павільйон садівництва та багато інших павільйонів.

Напевно, що найоригінальніший павільйон виставки був споруджений французькою фірмою-виробником алкогольних напоїв "L.Proux & G. Kondratowicz" – він був точною, але збільшеною в 144 рази, копією пляшки коньяку. Висота павільйону становила 15,1 м, а діаметр – 3,54 м.

Вплив та значення Крайової виставки

Фото: Вікіпедія

 

Галицька крайова виставка 1894 року стала важливим стимулом для розвитку регіону. Вона сприяла поширенню нових технологій та ідей, що позитивно вплинуло на економіку Галичини. Крім того, виставка мала значний культурний вплив, сприяючи зростанню національної свідомості як серед українців, так і поляків.

Варто відзначити, що ця виставка мала і позитивний ефект на львівський транспорт. Аде до відкриття виставки у Львові було швидко проведено і запущено електричний трамвай, який, попри функції з перевезення відвідувачів дійства, був також однією з його принад.

Місцева газета "Kurjer Lwowski" влучно написала про позитивні наслідки виставки, які ввели Львів у нову електричну еру:

"Песимісти забралися зі Львова, втекли перед електричною колією, перед електричним світлом, перед тим усім, що виставка породила".

До речі, у рамках Крайової виставки відбулася міжміська футбольна гра між командами, що представляли Львів (спортивно-гімнастичне товариство "Сокіл") і Краків. Це був перший в історії України документально зафіксований футбольний матч! Він відбувся 14 липня 1894 року і тривав лише 7 хвилин. до першого голу.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.89
    Купівля 40.89
    Продаж 41.37
  • EUR
    Купівля 45.31
    Продаж 46.01
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
7 вересня
21:08
Бориславу - 637 років: яким буде День міста
20:39
презентація книжки Люби-Ольги Двуліт "Запах суниць. Патріарх Йосиф Сліпий в спогадах та документах" у Львові
Запах суниць: у Львові родина Йосифа Сліпого презентувала книгу спогадів про Патріарха
20:17
Для когось це вже шоста поїздка: комунальники Франківська вирушили будувати фортифікаційні споруди
19:48
Пішов з дому та не повернувся: у Червонограді потонув 87-річний чоловік
19:14
На Хмельниччині працює 32 когенераційні установки
18:40
вокзал в Івано-Франківську
В Івано-Франківську запроваджують загальноміську хвилину пам’яті та молитви
18:11
вшанування пам'яті загиблих воїнів 128-ї бригади у Чернівцях
У Чернівцях вшанували загиблих воїнів 128-ї бригади
17:44
Огляд
Осінь у Львові: як одягнутися, щоб почуватися комфортно
17:25
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 2 по 8 вересня: Тлум&Крам у стишеному форматі та виставка Марії Примаченко
16:57
хмари
Без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 8 вересня
16:35
Дні литовського кіно
У Львові запрошують на Дні литовського кіно. Програма
16:12
У Курській області РФ загинув захисник із Франківщини Василь Гладан
У Курській області РФ загинув захисник із Франківщини Василь Гладан
15:47
У Франківську відбудеться День українського кіно
У Франківську відбудеться День українського кіно: програма
15:19
OPINION
Остап Сливинський
Не знаю, як українська молодь і російська нечисть можуть існувати на одній планеті. Блог Остапа Сливинського
15:02
На Волині впіймали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску
На Волині впіймали двох чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску
14:16
урок Захист України
На базі 25 шкіл на Буковині створять осередки "Захисту України": перелік закладів
13:45
День воєнної розвідки: бригади зі Львівщини та Франківщини привітали побратимів
13:17
Оновлено
сили ППО
На Рівненщині та Хмельниччині вночі працювала ППО
13:01
Чотирьох ухилянтів, які 5 днів блукали горами і хотіли перепливти Тису, затримали на Закарпатті
12:32
На Волині 4 радянські об’єкти позбавили статусу пам’яток історії
12:05
Нагородною зброєю відзначили трьох прикордонників Карпатського загону
11:34
Скільки людей перетнули західний кордон України 6 вересня
11:11
На Львівщині в полі загорівся комбайн
10:45
На Рівненщині мотоцикліст переїхав на смерть велосипедиста, який лежав на дорозі
10:20
прощання
7 вересня на Львівщині попрощаються з п’ятьма військовими, які полягли в бою за Україну
09:57
Новини Львівщини
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 7 вересня
09:36
У Коломиї на Франківщині сталась масштабна пожежа на складі
09:15
проєкт меморіалу військових поховань у Львові
Меморіал загиблим воїнам у Львові: яким має бути та чи на часі
08:55
суд, вирок
Не мав грошей заплатити: у Львові засудили чоловіка, який вбив таксиста
08:26
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 7 вересня
07:53
Огляд
Напівзруйнований Бережанський замок: історія крізь століття та легенди, які живуть досі
07:25
Інтерв’ю
Рух спротиву
Спротив активно працює на всіх окупованих територіях, навіть у Криму, – представниця руху національного спротиву Липа
2024, п'ятниця
6 вересня
22:02
полтава обстріл
Військовий з Тернополя загинув під час ракетного обстрілу Полтави 3 вересня
21:50
На Рівненщині знайшли непритомною 87-річну пенсіонерку, яка блукала добу
21:37
Оновлено
вимкнення світла
У Львові оновили графіки вимкнень світла на вечір 6 вересня: коли не буде електрики
21:29
ремонт лінії електропередач
На Рівненщині через спалювання сухостою без світла залишились 4 села
21:21
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
Погодилась обійняти посаду судді у Ялті: волинянку судитимуть за колабораціонізм
20:58
На Закарпатті поліція затримала п’яного водія, рівень алкоголю в крові якого в 17 разів перевищував норму
20:45
На Хмельниччині судитимуть 19-річного хлопця, який прикинувся дівчиною та ошукав військового на 500 тис. грн
20:27
онлайн-шахрайство
Пенсіонерка з Прикарпаття втратила 21 тис. грн через "грошову допомогу від ООН"
Більше новин