У Львові суд розпочав розглядати по суті справу про вбивство Фаріон: Софія Особа вимагає в обвинуваченого 15 млн грн компенсації
Сьогодні, 13 січня, у Шевченківському районному суді у Львові розпочали розгляд по суті справи щодо вбивства Ірини Фаріон. Колегія суддів оголосила перерву до 13 лютого
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Колегія суддів відсьогодні розпочала розгляд справи по суті. Заслухавши клопотання сторін, суд оголосив перерву у розгляді до 13 лютого 2025 року.
У засіданні брали участь обвинувачений Вʼячеслав Зінченко, який перебуватиме в СІЗО до 4-го березня 2025 року, та його адвокати – Ігор Сулима та Юрій Немировський. Також присутня донька Ірини Фаріон Софія Особа та адвокатка постраждалої Наталія Романник. Також участь брала нова прокурорка Олена Данилів.
На судове засідання прийшли люди, як у підтримку обвинуваченого, на чолі з його мамою, так і в підтримку загиблої мовознавиці Ірини Фаріон.
Мати Вʼячеслава Зінченка розповіла, що бачила сон і вірить, що сина випустять.
Зінченка запитали, чи погодився б він на обмін Росією, якщо раптом рішення суду буде не на його користь.
Дочка Фаріон вимагає у Зінченка 15 млн грн моральної компенсації
Софія Особа та адвокат Наталія Романник подали цивільний позов про відшкодування моральної шкоди в розмірі 15 мільйонів гривень від обвинуваченого у вбивстві. Колегія судів долучила позовну заяву дочки Фаріон до справи. Софія Особа заявила журналістам, що кошти моральної компенсації не повернуть, звичайно ж, її маму, однак у позові зазначено, що їх буде передано у ЗСУ, а саме у підрозділ, де служив загиблий чоловік Софії.
Зінченку посилили охорону
Тим часом захист Зінченка, зокрема адвокат Юрій Немировський, просить про додатковий захист для Вʼячеслава. Захист Зінченка вимагає шолом чи інший захист для обвинуваченого під час його перевезення в автозаку та переведення в залу суду. Колегія судів задовольнила клопотання захисту.
Хронологія подій у справі про вбивство Ірини Фаріон
У п'ятницю, 19 липня, у Львові на вул. Масарика, 3 на професорку Львівської політехніки Ірину Фаріон вчинили замах. Невідомий вистрелив їй у голову з вогнепальної зброї.
Ірину Фаріон доправили до лікарні Св. Пантелеймона Першого територіального медичного об'єднання Львова на вулиці Миколайчука. Згодом стало відомо, що Ірина Фаріон перебуває у глибокій мозковій комі на штучній вентиляції легень, проте лікарі борються за її життя. Проте за годину медики повідомили, що Ірина Фаріон померла у лікарні.
Після смерті політикині злочин перекваліфікували на ч. 1 ст. 115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. До розслідування залучили майже всю поліцію міста, частково - Львівщини, також працювали оперативники та слідчі груп, які приїхали з Києва на чолі із заступниками Нацполіції та СБУ. Призначили низку експертиз, серед яких і балістична.
Всеукраїнське об'єднання "Свобода" оголосило про фінансову винагороду за будь-яку інформацію, яка допоможе знайти нападника на мовознавицю Ірину Фаріон. За словами Наталії Ющук, осередок ВО "Свобода" у США оголосив винагороду у розмірі $10,000 за таку інформацію.
22 липня на Личаківському цвинтарі у Львові поховали Ірину Фаріон. Віддати їй останню шану зібралися тисячі людей.
Увечері 24 липня у соцмережах РФ поширили інформацію, що відповідальність за вбивство мовознавиці взяли на себе російські "націонал-соціалісти" з руху NS/WP.
Президент України Володимир Зеленський 25 липня повідомив про затримання у Дніпрі підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон. Ним виявився 18-річний юнак. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко повідомив, що в пошуках стрільця поліція обшукала 100 га лісу. Як стало відомо "Еспресо.Захід" з поінформованих джерел у правоохоронних органах, йдеться про Брюховицький ліс.
Донька мовознавиці та екснардепки Ірини Фаріон Софія Семчишин розповіла, яке покарання вимагатиме для ймовірного вбивці своєї матері. Також, за її словами, важливо, щоб знайшли замовників.
26 липня в Галицькому суді Львова відбулося судове засідання, на якому обрали запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон - тримання під вартою на 60 діб без права внесення застави. Захист підозрюваного подав апеляцію щодо обраного запобіжного заходу. Адвокат додав, що 18-річному хлопцю дали охорону.
5 серпня у Львові розглянули апеляцію на запобіжний захід підозрюваному. Колегія суддів постановила ухвалу слідчого судді залишити без змін, а апеляційну скаргу захисника В'ячеслава Зінченка - без задоволення.
21 серпня стало відомо, що підозрюваного перевезли в інше СІЗО з метою його особистої охорони.
13 вересня на пресконференції адвокатка доньки Ірини Фаріон заявила, що вони наполягатимуть на перекваліфікації обвинувачення, а саме - на заміні частини першої статті про умисне вбивство на другу, яка передбачає можливість довічного ув'язнення.
8 жовтня Львівський апеляційний суд відхилив скаргу адвокатів підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон Вʼячеслава Зінченка, які просили замінити запобіжний захід.
13 листопада Зінченка залишили під вартою ще на 60 днів, тобто до 12 січня 2025 року.
Зміна кваліфікації злочину у справі
У грудні фігуранту у справі про вбивство Ірини Фаріон змінили кваліфікацію злочину та скерували матеріали до суду. Слідчі відділу розслідування злочинів, скоєних проти життя та здоров’я особи слідчого управління поліції Львівщини змінили кваліфікацію злочину та 25 грудня скерували обвинувальний акт до суду за такими статтями:
- ч. 1 ст. 263 (Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами)
- п. 8, 14 ч. 2 ст. 115 (Умисне вбивство особи у зв’язку з виконанням нею громадського обов’язку з мотивів національної нетерпимості) Кримінального кодексу України.
Йому загрожує довічне позбавлення волі.
В Офісі Генпрокурора відзначили, що обвинувачений виявив переконання в "національній дискримінації громадян України, які спілкуються російською мовою".
"Ірина Фаріон, яка була відома своєю позицією щодо захисту української мови та культури, своїми діями нібито розколювала народну єдність. На підставі чого у фігуранта виник умисел на її вбивство", - додають у прокуратурі.
Досудове розслідування проводили слідчі Головного управління Національної поліції у Львівській області за оперативного супроводу Управління карного розшуку, Управління протидії кіберзлочинам та Служби безпеки України.
- Актуальне
- Важливе