Еспресо. Захід

"Це можливість говорити про Іру". Юрій Цибух про екскурсію спогадів "Чеки" та проєкти пам’яті

Ірина Давосир
5 жовтня, 2024 субота
08:25

У неділю, 6 жовтня, у Львові проведуть меморіальну екскурсію пам’яті госпітальєрки Ірини Цибух, подруги "Чеки". Перша така подія вже відбулася 29 вересня, рівно за чотири місяці після загиблі госпітальєрки

Зміст

Щоб мати свободу - треба знати, ким ти є

"Я народилася у Львові, але всім кажу, що я з Донеччини", - так Ірина Цибух “Чека” окреслювала своє життя, тому що саме у Макіївці почала переосмислювати те, як по-різному може сприйматися українська ідентичність.

Ірина Цибух

Фото: з відкритих джерел

"Я народилася в умовах, де мені ніколи не доводилося відстоювати свою мову, національну традицію. Писанки, які ми малювали з мамою, чи історія бабусі, яка сиділа в тюрмі на Лонцького – це все було частиною мене. А тут я зустріла людей, яким у 21 столітті доводилося продовжувати боротися, щоб мати цю можливість", - такі слова Іра промовила в одному з інтерв’ю. А потім зрозуміла, що мусить боротися разом із цими людьми.  

У 2015-му вона доєдналася до добровольчого батальйону "Госпітальєри". Їздила на Донеччину та Луганщину. Якийсь період після 2017 року відновила журналістську діяльність. Однак, незадовго до початку великої війни знову стала у стрій парамедиків. 

Іра Цибух загинула 29 травня під час ротації на Харківському напрямку. Вже 2 червня Чеку провели в останню путь тисячі людей у Львові, а перед тим ще тисячі - на Майдані Незалежності у Києві. Під час прощання з парамедикинею, її подруга, бандуристка Марина Круть, виконала пісні із переліку, який запропонувала Ірина у своєму заповіті. Вона написала передсмертну записку, де звернулася до усіх українців: "Щоб мати свободу треба мати ще інші цінності, треба розуміти себе, добре знати хто ти для себе є, що таке особисте щастя і як тобі до нього дійти".

заповіт ІРини Цибух

Фото: Юрій Цибух

Вирішив поговорити про пам'ять і про Іру

У пам’ять про Ірину, про її подвиг і проєкти, брат госпітальєрки Юрій Цибух вирішив організувати у Львові екскурсію пам’яті та пов’язати її з меморіальною складовою про сестру-парамедикиню.

Юрій каже, що це не просто частина його компетенцій, як екскурсовода, це подія, яка повинна вкотре нагадати про Іру та про всіх тих, хто поклав своє життя за Україну.

"Це, очевидно, абсолютно нетипова, не така, я б сказав, в багатьох аспектах  екскурсія, як усі інші. Тому що таких меморіальних екскурсій, я, відверто, ще не зустрічав. У Львові було багато пам’ятних екскурсій, присвячених конкретним персоналіям. До прикладу, пам’яті відомого гіда Петра Радковця. Але, вочевидь, в цьому випадку була більша прив’язка до місця, бо він був знаним у Львові. Я вирішив поговорити про пам’ять і про Іру", - каже Юрій Цибух і додає, що екскурсія відбуватиметься різними місцями. 

прощання з Іриною Цибух

Фото: армія.інформ

Оскільки Іра більшу частину свого життя провела у Києві, додому у Львів приїжджала рідко. Тому екскурсія не часто матиме безпосередню прив’язку до конкретних особистих локацій. Але вона буде тісно пов’язаною з Іриною Цибух.

"Екскурсія складатиметься із прогулянки різними місцями, які матимуть або особисту прив’язку, або тематичну, або історичну. Часто будемо відштовхуватися і від історичних постатей та подій, які відбувалися в певних місцях. Цей процес триває і буде тривати далі. Адже це якась дуже очевидно непроста історія, але насправді в принципі воно так відносно одразу уклалося певними такими частинками. Я мав конкретні місця, які були обов’язковими, я розумів, що це вже чітко означені точки. Важливо було знайти хороші приклади пам’ятування тут, у Львові", - додає Юрій.

рощання з Іриною Цибух

Фото: з відкритих джерел

Маємо втілювати її ідеї та заклики

Загальна концепція екскурсії - це розповісти про життя Іри Цибух, про різні особисті історії, історії з її життя. Кожна зупинка матиме в собі іншу історію - про Іру-медійницю, Іру-парамедикиню, Іру-менеджерку, Іру як сестру, як доньку, як людину і волонтерку. Окрім цього, кожна зупинка матиме блок "заклик до дії": "Ми будемо брати з цих слів, з цитат, з вчинків, діянь якісь певні речі, які б ми могли імплементувати у своє життя. Наприклад, зупинитись о 9-й ранку або піти на курси першої медичної допомоги. Це екскурсія про її життя, але нам дуже важливо виділяти для себе аспекти, які будуть корисні та важливі й для нашого життя, і для продовження багатьох її справ", - пояснює Юрій.

Додає, що екскурсія завершиться на марсовому полі, біля поховання Іри, де присутні співатимуть пісні, які вона вклала у своєму заповіті. Крім того, подія має благодійну мету - збір донатів для "Госпітальєрів". Першочерговою ціллю збору були 100 тисяч гривень, однак, ще до проведення першої екскурсії вдалося зібрати вже 78 тисяч гривень.

перша екскурсія пам'яті Чеки 29 вересня

Фото: Суспільне.Львів

Він каже, екскурсія обов’язково пролягатиме через сад живої пам'яті героїв Небесної Сотні, АТО і меморіал героїв Небесної Сотні. Ці елементи є важливими, оскільки в останній період свого земного життя Ірина Цибух займалася розвитком проєкту пам’яті про полеглих Героїв.

"Ми будемо говорити про історію Іри. Згадаємо і про контекст Революції Гідності і про початок повномасштабного вторгнення для неї".

Ірина не лише рятувала життя на фронті, вона боролася за усіх, хто захищає Україну і тим паче за пам’ять про тих, хто поліг за Свободу. 

"Я можу сказати, звичайно, що фінальною метою є перемога, але якою вона буде і коли вона настане – я не знаю. Тому наразі це продовження боротьби за свої цінності, пам'ять про тих, хто уже загинув, і пам'ять про велику трагедію, яку Росія робить в Україні", - говорила Чека. Своєю метою вона вбачала розробку проєкту пам’яті, щоб врешті це запрацювало на державному рівні.

Пам'ятування - те, що треба робити вже зараз

Ірина наголошувала, що пам'ять є основою для того, щоб ця нація як духовний принцип взагалі могла існувати. 

Сьогодні її справу продовжують друзі на близькі. Брат парамедикині, Юрій Цибух каже, щоразу, коли говорить про Іру - згадує проєкт пам’яті "Шануй". Вона започаткувала його, зібрала команду, яка зараз дуже ефективно працює. В першу чергу, вони працюють з адвокацією хвилини мовчання” в Україні, як універсального ритуалу для того, аби пам’ятати.

команда проєкту Ірини Цибух

Фото: з відкритих джерел

"Іра казала, що це один з найкращих способів, щоб пам’ятати - о 09:00 ранку долучитися до такої до такої спільності пам'яті, яку творять сотні тисяч людей, зупиняючись. Дуже важливо, щоб ця хвилина не була про "встати і помовчати, бо так треба". Цінно, коли ця хвилина матиме сенси, перш за все, індивідуальної пам’яті. Іра закликала згадувати конкретних людей, знайомих, близьких, рідних, полеглих у цій війні", - пояснив Юрій Цибух. 

Прояви традиційної меморіалізації сьогодні значно трансформувалися, вважає Юрій. Каже, ключовою сьогодні все ж залишається стратегія пам’яті, про яку говорила Ірина Чека. Але сьогодні в Україні навіть термінологія "пам’ятування" - відсутня. 

Хвилина пам'яті

Фото: Андріана Стахів

"Слова "пам’ятування" в українській мові немає, але це природна і логічна річ. Стратегію пам’яті потрібно будувати вже, "по гарячих слідах". Ми пам’ятаємо, бо ми бачимо усе це, маємо власний досвід. Але пам’ять потрібна для наступних поколінь, які не матимуть цих “гарячих слідів”. Саме тому нам потрібні ці фізичні прояви пам’яті, такі, як меморіали. Але важливими також є неформальні прояви, завдяки яким відкривається пам’ять, які мають якусь прив’язку. Як от стипендії, книги, заклади", - каже Юрій Цибух.

  • Зареєструватись на екскурсію можна за посиланням: https://forms.gle/P3CYRCfNpT7YcJoJ8. Місце зустрічі: навпроти кам’яниці пл. Ринок, 29. Для участі потрібно зробити донат мінімум 350 грн з особи.
Теги:
Читайте також:
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.92
  • EUR
    Купівля 43.56
    Продаж 44.21
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
13 грудня
20:44
Воїни 24-ї бригади показали, як у Часовому Яру безпілотниками нищать ворожі танки й бомбомети
20:30
Ексклюзив
Доктор Пі - видатний науковець чи агент ФСБ (частина друга)
20:21
Адаптивний одяг для поранених бійців: жінки-переселенки завершили безкоштовні курси у Львові
20:03
У Львові пояснили, чому пластикову картку ЛеоКарт не потрібно додавати у застосунок LeoСard
19:44
Оновлено
сніг, мокрий сніг
У другій половині дня місцями сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 14 грудня
19:17
На Підзамче у Львові хочуть збудувати багатоквартирні будинки з підземним паркінгом, знісши закинуті приміщення
18:59
Суддю Господарського суду Львівщини, якого підозрюють у вимаганні $1 млн, взяли під варту
18:45
OPINION
"Українському суспільству варто "звірити годинники": Ініціативна група "Першого грудня" висловилася про цінності в час війни
18:41
світло
Графік відключення електроенергії на Львівщині 14 грудня
18:30
На кордоні службові собаки знайшов наркотики у француза та українки, які їхали з України
18:26
таблетки
У Львові студентка ЛНУ імені Івана Франка отруїлась таблетками у гуртожитку, врятувати її не вдалось
18:11
На Прикарпатті оголосили підозру чоловікові, який підпалив автомобіль поліції на замовлення РФ
18:00
ппо
У 114 бригаді тактичної авіації показали, як на Прикарпатті збивали російські ракети
17:51
У львівській лікарні помер пішохід, якого збило авто у Рівному, дитина водія в реанімації
17:45
меморіальні таблиці
У Львові встановлять ще 21 меморіальну таблицю загиблим воїнам
17:38
прощання
Львів 14 грудня попрощається із захисником Максимом Ібрагімовим
17:29
Колишній банк Фрідмана позичить Львову 60 млн грн
17:20
Оновлено
Львів перед Різдвом
Куди піти у Львові з 9 по 15 грудня: день народження Старого Лева та Українське Різдво
17:15
На Львівщині двоє волинян розповсюджували наркотики, їх затримали
16:57
У Дрогобичі завершують реставрацію дерев’яної дзвіниці церкви Воздвиження Чесного Хреста 17 століття
16:45
інклюзивна вбиральня у центрі Львова
Послуги коштують 20 грн: інклюзивна вбиральня у Львові запрацювала з обмеженнями
16:37
Оновлено
ліквідація наслідків російської атаки на Львівщині, 13.12.2024
РФ вранці атакувала шість об’єктів критичної інфраструктури на Львівщині
16:30
тюрма
У Чернівцях блогерку, яка знімала військових ТЦК, увʼязнили на 5 років
16:17
Оновлено
наслідки атаки росіян на Прикарпаття 13.12.2024
Прикарпаття зазнало наймасованішої атаки за час повномасштабної війни: поранена людина
16:16
У Львові створили ще одну прийомну сім'ю – 12-річний хлопчик тепер має дім
Двоє дітей з інтернату на Львівщині, де з вихованцями жорстоко поводилися, уже знайшли нові родини
15:55
У Тернополі з балкона 4 поверху викинули собаку: тварина у ветклініці
15:51
У Повітряних силах показали, як збили крилату ракету з ПЗРК "Ігла" на заході України
15:41
У військовій частині на Львівщині викрили людей, які розкрадали пальне: зловмисникам оголосили підозру
15:25
університет Франка
Більше ста випускників Львівського університету Франка загинули, захищаючи Україну
15:11
діти
У Львові діти загиблих захисників отримають гроші на оздоровлення
15:02
У Львові відбудеться благодійний "Забіг звіздарів"
14:47
У Львові звільнений з російського полону азовець розповів про становлення української військової еліти
14:36
1000-й гібіскус
У Перечині на Закарпатті висадили 1000-й саджанець на алеї гібіскусів
14:14
Тетяна Крупа
Керівниці Хмельницької МСЕК Тетяні Крупі племінник подарував магазин за 18 млн грн
14:00
засуджено
У Львові винесли вирок п'яти зрадникам, які з 2022 року воювали на боці РФ
13:57
На Львівщині прокурори в апеляції відстояли вирок наркоторговцям за жорстоке вбивство пари підлітків 
13:46
На місці колишнього дитячого кардіологічного санаторію у Львові хочуть збудувати новобудову преміумкласу
13:23
На заході України сили ППО знищили 52 ракети й 2 дрони
13:22
будинки на Коновальця у Львові через місяць після атаки 4 вересня
Львівська мерія компенсує витрати на квартири, які були зруйновані після ракетної атаки 4 вересня
13:02
Боржава
АРМА вдруге не змогло продати землю на Боржаві, арештовану у "справі Каськіва"
Більше новин