Еспресо. Захід
Ексклюзив

Евакуювалася з протезом під час війни: історія харків'янки, яка мешкає в модульному містечку у Львові

Ірина Запотічна
27 квітня, 2024 субота
08:51

Анна Кухтей разом із сином та мамою евакуювалася з військового містечка на Харківщині, де мешкала все життя. Про нове життя сім'ї у Львові - читайте у тексті

Зміст

Анна Кухтей – із міста Чугуєва Харківської області. Це невеличке військове містечко, люди тут були звиклі до вибухів і літаків та не звертали на них уваги. 

Ще у 2015 році Анна, перебуваючи при надії, потрапила у ДТП, внаслідок чого втратила ногу. Відтоді намагалася відновитися й отримала протез.

Повномасштабне вторгнення Росії застало жінку, як і багатьох українців, зненацька – о 04:30 пролунав вибух на аеродромі. Ударна хвиля була така потужна, що 6-річного сина Ані Кирила аж підкинуло в повітрі. 

"Ще 22 лютого я їхала по оновлений протез, побачила багато техніки. Новини я не дивилася, бо не було коли. Приходила з роботи (працювала бухгалтеркою в обласній адміністрації), забирала дитину з садка, нога боліла – сил багато не було, на протезі не набігаєшся. Були чутки про вторгнення, але думала, що, може, нас хочуть налякати. Коли побачила техніку, подумала, може, справді щось таке…"

24 лютого окупанти почали закидати аеродром бомбами. Жінка почувалася розгублено: почала "вдягати" ногу і від нервів не змогла йти. Коли приїхала на роботу, там сказали повертатися додому, побоювалися, щоб і туди не прилетіло.

Ситуацію погіршувало те, що, як тоді здавалося, всі, в кого були машини та будинки в селах, одразу повиїжджали. Анні тікати було нікуди, однак за жорстокою іронією долі пізніше виявилося, що ті, хто тоді виїхав, потрапили в окупацію. 

"Сусіди покликали нас до себе і врятували морально. Пам’ятаю, що ми чули гул танків, а я тоді навіть не знала, що це танки. Потім ми дізналися, що це пройшла російська техніка в бік Куп’янська. Вертольоти обстрілювали касетними бомбами, це для мене було найстрашніше. Воно розліталося, випускало маленьку бомбочку, ця бомбочка ще раз розліталася на маленькі. У нас в будинку поряд був маленький хлопчик. Коли почався обстріл, літак скинув бомби, а укриття – навпроти в садочку. Будинок трусило, дитина злякалася, вибігла з під’їзду й уламок влучив йому в сонну артерію. Хлопчик не добіг до укриття кілька метрів", – пригадує жінка. 

Анна каже, що авіація наводила на неї найбільший жах. Якщо від артилерії ще можна було якось втекти до підвалу, то від літака, який скидає щось просто на голову, заховатися не було змоги.

Коли виїхали з міста, найбільше здивувала тиша

Певний час Чугуїв був окупованим. Однак коли його деокупували, легше не стало, – каже жінка. Рашисти почали бити по військових ще інтенсивніше. Анна пригадує: до міста діставали "гради", і з часом жінка навіть перестала спускатися до підвалу. Нога дуже боліла, тож вирішила "буде, що буде". 

"Ми знали приблизний "розклад" обстрілів. Окупанти починали гатити ближче до 11. Було таке, що "графік" не працював, але з часом ми вгадували і знали, що от з 6-ї до 10-ї в тебе є час. Пам’ятаю, в малого був день народження, я взялася коржі пекти. Знала, що маю кілька годин, вибігала в магазин по продукти, – розповідає жінка про свій тодішній побут. – У нас був великий молокозавод, там молоко безплатно роздавали людям. По хліб ми стояли кілька годин у черзі. М’яса не було, аптеки не працювали взагалі... В перший день мене нога боліла дуже, написала в місцевих групах, що мені треба знеболювальні. Якийсь чоловік подзвонив і привіз, навіть грошей не взяв. Я тоді плакала пів дня".

Коли з’явилася можливість виїхати, Анна почала думати, як їй діяти. Проблеми з ногою спричиняли труднощі, адже навіть на роботу, куди можна було дійти за 15 хвилин, жінка їхала на таксі. А в цьому випадку треба було подолати значно довший шлях. 

Переконав виїжджати черговий обстріл міста. Жінці з мамою та сином допомогла церква, яка організовувала евакуацію. Спочатку сім’ю вивезли до Полтави. Людей везли лісами й об'їзними шляхами. Коли приїхали, найбільше, що здивувало, – це тиша. 

Власниця квартири підняла плату за оренду

Анна доволі комунікабельна, у 2021 році вона лежала в лікарні, де познайомилась зі сім’єю із Закарпаття. Коли вони дізналися, що жінка виїхала, надіслали гроші і сказали: беріть квитки і приїздіть до нас. 

Попри хороший прийом, залишатися у знайомих надовго було б незручно. Крім того, в селі на Закарпатті з аптеками не найкраща ситуація, а ще малому синові Анни треба було йти в школу. Відтак наступною зупинкою родини став Львів. 

Цього разу знову допомогли зв’язки. Друзі, які виїхали з міста, запропонували переселенцям зупинитися в їхній орендованій квартирі, що сім’я і зробила. 

Та коли власниця квартири дізналася, що там мешкають інші люди, почала підіймати орендну плату.

"Тому ми знову почали шукати житло і переселилися у модульні будиночки", – додає жінка.

Тож тепер Анна з мамою та дитиною мешкають у "Маріяполісі" на Сихові. Живеться їм тут непогано. Синові Анни, Кирилу, вже 8 років, він ходить до місцевої школи. Мама також вирішила записати дитину до психолога, оскільки хлопчик поводиться замкнено та наразі не може перейти на українську. 

"Ми сиділи в підвалах, ховалися від обстрілів, а коли приїхали до Львова, він підійшов до хлопчиків, каже: "можно поиграть?". А його почали ображати. Він кілька разів так підходив до дітей, і все…" 

Анна продовжує дистанційно працювати у військовій адміністрації. Окрім того, жінку обрали головною на поверсі у модульному містечку, а також учасницею батьківського комітету. 

Від 2021 року через зміни в тілі нога жінки зменшилась, а протез став великим і почав натирати. Довелося шукати нових медиків, які пішли б назустріч. Виявилося, що відомі центри, які позиціюють себе як осередки протезування, займаються лише військовими травмами.

"У Харкові мені робили операцію найкращі хірурги, а в реабілітаційному центрі у Львові спершу сказали різати коліно... Але приїхав спеціаліст з Німеччини й геть нічого не казав, зробив-таки протез. Зараз потрошки звикаю, ходжу", - додає жінка.

Мама Анни дуже сумує за домом. Раніше вона працювала лаборанткою в школі, звикла до колективу, спілкування, а тому довго приходила до тями у новому місті. Попри те, в модульному будиночку їй краще, тут більше людей і спілкування. Жінка любить співати, долучилась до клубу "Співаночки" і навіть виступала у Львівській філармонії. 

Родина час від часу відвідує дім, однак, як і багато українців, наразі змушена будувати життя за сотні кілометрів від нього.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
Більше новин