Нікому викладати фізику та хімію: Олег Паска про те, чому КСУ став на захист вчителів-пенсіонерів
Очільник департаменту освіти Львівщини про те, що в Україні з кожним роком збільшується дефіцит вчителів природничих предметів – більшість педагогів уже пенсійного віку
Про це Олег Паска розповів "Еспресо.Захід".
"Ми у департаменті освіти завжди відчували, що норма про те, що вчителі-пенсіонери можуть працювати лише за строковими контрактами не відповідає духу основного закону, і Конституційний суд України своїм рішенням лише підтвердив це. Ніколи не можна оцінювати працівників за їх віком, а лише за тим, як вони працюють, – каже Олег Паска. – У нас є проблема у тому, що багато вчителів старшого віку навчають предметам природничого циклу: тобто фізика, хімія, біологія… Ми уже зараз відчуваємо дефіцит педагогів цих спеціальностей, і з кожним роком проблема лише поглиблюватиметься. Набори на ці спеціальності у закладах вищої освіти суттєво зменшуються, є навіть загроза закриття такої спеціальності як "вчитель фізики". Наприклад, в один з наших вузів на спеціальність "учитель фізики" вступило лише троє осіб. Це дуже серйозна проблема для освіти".
Ще одна проблема – оптимізація шкіл та звільнення учителів. Часто у громадах скорочують штати саме за рахунок учителів-пенсіонерів – з ними просто не продовжують контракти. Утім, таке рішення не завжди виправдане. Адже трапляється, що скорочують вчителя хімії чи біології, а його години розкидають між вчителями інших спеціальностей. Так виходить, що хімію викладає вчитель фізики, а фізику – вчитель математики.
"Я завжди кажу: коли оптимізуєте мережу, залишайте вчителя не молодшого, а того, який може краще навчити дітей. І звідси випливає ще одна ще одна проблема – фаховість частини керівників відділів освіти і директорів шкіл, – каже Олег Паска. – Не може вчитель математики якісно викладати фізику і навпаки. Відповідно, якщо вчитель не може захопити дітей своїм предметом, вони не думають пов’язати з цим своє життя. Це взаємопов’язані процеси".
- 7 лютого Конституційний суд визнав неконституційним припис Закону України "Про повну загальну середню освіту", яким було порушено принцип рівності щодо вчителів пенсійного віку.
- Актуальне
- Важливе