"Ні розпач, ні страждання не заберуть у нас радості Різдва": отець Орест Фредина про те, чи доречні вертепи і колядки під час війни
Настоятель львівського храму Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ - про те, чи можуть греко-католики брати участь у різдвяних богослужіннях 25 грудня у римсько-католицьких костелах та чи варто цього року організовувати вертепи
Про це "Еспресо.Захід" розповів настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ отець Орест Фредина.
Цього року війна загострила суперечки стосовно того, коли українцям варто святкувати Різдво. Як ви ставитеся до цих календарних дискусій?
Я впродовж років мав можливість бачити, як святкують Різдво і в Європі, і в нас. Шаную те, як святкують інші люди, але страшенно люблю неповторне святкування, яке відбувається у нас. А стосовно дати, то, звичайно, послухаю, як мені скаже моя церква. Для мене важлива не стільки цифра, дата, скільки особа того, кого я вшановую.
Люди мають рації з обидвох боків, коли ведуть дискусії з цього приводу, і це добре. Є речі, про які можемо дискутувати, про які можемо просити, але дуже важливо вміти послухати, що нам скаже церква. Я так само вчуся в нинішніх днях і хотів би, щоб ми цей календарний порядок управили.
Ми маємо обов’язок щонеділі та свята брати участь у наших богослужіннях. Якщо хочемо потрапити ще на богослужіння до католицької церкви, бо нам подобається особливий шарм Різдва або римсько-католицька традиція, – можемо піти на другу божественну літургію до костелу. Це цілком нормально.
У греко-католицьких храмах Львова не буде різдвяних богослужінь 25 грудня. Але якщо хтось з ваших парафіян цього року вирішив святкувати Різдво 25 грудня, чи може він піти на літургію до римсько-католицького храму?
Ми ходимо в гості до наших друзів. Коли їдемо за кордон, то навіть в іншій культурі, в іншому мовному середовищі, в іншій літургійній традиції поводимось, як греко-католики. Знаєте, як би гарно не виглядала матуся сусіда, наша матуся все одно найдорожча. Як християни, маємо шукати єдності, шануючи та поважаючи один одного.
Загалом тут принцип дуже простий: ми маємо обов’язок щонеділі та свята брати участь у наших богослужіннях. Якщо хочемо потрапити ще на богослужіння до католицької церкви, бо нам подобається особливий шарм Різдва або римсько-католицька традиція, – можемо піти на другу божественну літургію до костелу. Це цілком нормально.
Чи доречно цього року ходити колядувати та організовувати вертепи, враховуючи, що в цей час на передовій гинуть наші воїни?
Різдво варто святкувати завжди, навіть у час війни. Так, хтось його відзначатиме у надважких умовах, як наші хлопці на передовій, в окопах, у небезпеці смерті. Саме вони за мир, за правду, за життя сьогодні стоять. Коли молимося, співаємо, боремося – ми ті самі учні Ісуса Христа. Кожне християнське серце в цей день битиметься з цілою вселенською церквою прославляючи бога.
Наше щастя, що можемо не лише як споглядачі прийти відвідати Ісуса, але через таїнство хрещення бути причетними до його неповторного безконечного життя.Тому свята, які святкуємо на честь Бога, – понад усі свята. Ні розпач, ні страждання, ні біль не заберуть у нас радості з найбільших глибин свого єства підносити серце до Бога і величати його у колядках, прославляти у молитвах, просити його милості. Це і знак живучості, коли ми не гнемося перед злом, а намагаємося змагатись за мир і за добро.
Наші вертепи щоразу, щороку, мають актуальні риси сьогодення. Вертеп – це гарний спосіб пожартувати зі злого, викрити його, і прославити добре. Тому вони теж є цілком доречними. А колядувати треба завжди – бо це на славу Бога. А як приходить Богові слава, то приходить і мир людям доброї волі.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе