Микола Княжицький. Байден. Санду. Синютка?
Вибори у США й Молдові відкривають шлях до повернення від політики дешевого популізму до політики відповідальної євроатлантичної спрямованості.
Заголовок цього тексту може декого здивувати. До чого вибори лідерів країн до виборів мера у Львові? У тому й справа, що вибори львівського мера – подія не міська, а загальнонаціональна.
Львівщина – єдина область, де Петро Порошенко переміг у двох турах виборів. Зміна влади Майдану на владу проросійських популістів стала можливою через потужну інформаційну війну, яку Росія оголосила Порошенку. Росія сподівалася, що поразка Порошенка перетвориться на поразку українського проєкту, який ніколи більше не відновить власну життєспроможність. Але агресор вкотре помилився. На останніх місцевих виборах партія "Європейська Солідарність" – єдина , яка провела своїх кандидатів у всі обласні ради і міські ради обласних центрів. Партія впевнено посіла перше місце за кількістю мандатів у п'яти регіонах, серед яких Київ і Львів.
Останнє опитування Центру Разумкова показує, що партія "Європейська Солідарність" з минулих парламентських виборів наростила свою електоральну підтримку у 2,5 разу.
Якби найближчим часом відбувалися вибори до Верховної Ради України, за партію "Слуга народу" готові віддати свій голос 28% тих, хто візьме участь у виборах і визначився, за яку партію голосуватиме. За партію "Європейська Солідарність" готові віддати свій голос 21%, за партію "Опозиційна платформа – За життя" – 16,5%, ВО "Батьківщина" – 8%, партію "Сила і честь" – 5%, ВО "Свобода" – 4%, партію "Голос" – 3%, "Партію Шарія" – 2%, партію "За майбутнє" – 2%, партію "Громадянська позиція" – 2%, Радикальну партію Олега Ляшка – 2%, партію "Українська стратегія Гройсмана" – 2%, партію "Наш край" – 1%, за партії "Пропозиція", "Опозиційний блок", "Перемога Пальчевського" – менш ніж 1% опитаних.
Тенденції такі, що наступні вибори, які, найімовірніше, будуть достроковими, повернуть нарешті в українську політику здоровий глузд і патріотизм. А ще – відповідальність. Саме її проявляли усю минулу каденцію БПП і "Народний Фронт", Порошенко, Яценюк, Гройсман фактично відбудувавши знищену регіоналами країну в умовах агресії. Так, сьогодні між цими політиками непрості стосунки. І я щиро шкодую, що так сталося. Дехто з них припустився прикрих помилок.
Але є один політик, який не проявив ні відповідальності, ні сміливості. Це Андрій Садовий. "Самопоміч" працювала над знищенням більшості і втекла врешті в опозицію. Втекла від відповідальності. Значно легше критикувати з опозиції першу в історії України проукраїнську більшість, аніж так, у компромісах, але розбудовувати державу. Виборці дали оцінку такій інфантильній поведінці. "Самопоміч" втратила все.
І, впевнений згадають це і на виборах голови Львівської ОТГ. Бо перемога Синютки насправді означає початок будівництва сильної національної демократичної держави, яку відновить "Європейська Солідарність".
Один мій знайомий , який підтримує Садового, пише, що ті, хто пам'ятають , яким Львів був до Садового, голосуватимуть за нього. Я пам'ятаю. Як пам'ятаю і перше, що зробив Садовий після перемоги: запросив заступником Синютку, а секретарем ради був Володя Квурт. Обидва зараз із "ЄС". А саме вони піднімали місто. І саме після Майдану, коли Синютка отримав іншу посаду, почалися безконтрольні забудови Львова без уваги до потреб збільшення шкіл і садочків. Тоді, до 2014-го, в них був розподіл обов'язків. Синютка управляв містом, Садовий займався зовнішнім піаром. Він робив важливу роботу: домовлявся про фінансову підтримку то з Ющенком, то з Януковичем. Байдуже з ким!!! І тоді це було, мабуть, потрібно. Але зараз інші часи. Ми провели децентралізацію і кошти просити в Києві не потрібно. Вони тут, у Львові!!! Можна, наприклад, у рази переплачувати за ремонти вулиць, возячи бруківку туди-сюди.
А можна ефективно управляти містом. Чи зможе Садовий це робити, якщо його Самопоміч програла вибори у міськраду? Ні. Нова більшість у складі "ЄС", "Свободи" і "Варти" уже фактично сформована. Переконаний, що деякі інші фракції доєднаються до цієї більшості.
Що зробив би Садовий, якби був політиком відповідальним? Знявся б із виборів після перемоги партії його опонента і почав би перемовини про створення широкої коаліції. Це було б і логічно, і патріотично. Він обрався депутатом міськради, Синютку знає, вони багато разом працювали. Бо навіть перемога, яку після другого туру не передбачає жодна соціологічна структура, для Садового є поразкою без більшості у раді. Кожна обіцянка виборцям через це – порожня балаканина і обман.
Саме тому перш ніж хтось, хто голосував за Садового у першому турі робитиме вибір вдруге, коли відомі результати виборів в міську раду, необхідно враховувати, що мер без більшості – лише джерело проблем і конфліктів. Перемога ж Синютки відкриє для Львова можливість розвитку, а для України шанс повернутися на шлях побудови сильної європейської держави.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал
- Актуальне
- Важливе