Ганна Цапик. Keep calm і сиди вдома
З нотатника українки, яка мешкає у туманному Альбіоні
"Keep calm and carry on" – фраза, яка сьогодні красується ледь не на кожній футболці, блокноті, чашці, вітальній листівці тощо. Та мало хто знає, що слова "зберігай спокій і продовжуй в тому ж дусі" придумали у Британії. Це було ще далекого 1939-го, на початку Другої світової війни. Тоді – щоб заспокоїти населення у разі окупації фашистами;тепер – просять зберігати спокій під час карантину.
Англія оголосила новий локдаун. Перший тривав з 23 березня по 4 липня і кардинально відрізнявся від українського. Хоча б тим, що британці законослухняні. Якщо наказали не покидати домівки, то ніхто не додумається шукати лазівок. Нікому й у голову не прийде прогулюватись пляжем або навідуватись до родичів. Тим паче, після офіційного звернення королеви, в якому вона просила дотримуватись рекомендацій медиків і зберігати бадьорість духу. За майже 68 років на троні це було п’яте звернення до народу з подібною промовою.
По-друге: ніхто під час першого локдауну не носив захисних масок. І в магазинах, і на вулиці всі пересувалися за стрілочками і кожен своєю стороною: щоб не йти назустріч одне одному. Аеропорти були відкритими. Також після прильоту до Британії ніхто не сидів на двотижневому карантині, як це було у інших країнах. Дозволялось займатись спортом на вулиці двічі на день, а після послаблення обмежень, з 10 травня, – виходити на роботу. Щоправда, з відповідним дотриманням дистанції й за новим графіком. Для цього працівники більшості офісів ділились на три зміни. Частина працювала з 08:00 до 16:00, друга – з 16:00 до 22:00, третя група виходила в нічну зміну. А в магазинах з одягом, які хоч і відкрилися аж у липні, примірочні були закриті.
Обов’язкове правило щодо масок запровадили лише наприкінці серпня. З 12 жовтня з’явилися певні обмеження у містах з високим рівнем захворюваності, а з 5 листопада – в Англії оголосили другий локдаун. Люди за можливості повинні працювати вдома. З членами сімей зустрічатись лише за виняткових обставин. Паби, ресторани, магазини – закриті, крім тих, що торгують предметами першої необхідності. А ще цього разу не дозволяють перетинати кордон, крім випадків, пов’язаних з роботою, навчанням і лікуванням. Школи, університети, парламент і суди працюють. Дозволяють і навіть заохочують прогулянки на свіжому повітрі, відвідини лікарів, можна ходити в крамниці. Храми цього разу відкриті для приватної молитви, але зачинені для богослужінь.
Поки що ці обмеження триватимуть чотири тижні. Але аналітики переконують, що повернутись до колишнього життя британці зможуть лише після Різдва. Нагадаю, що кількість хворих на коронавірус у Туманному Альбіоні давно перевищила мільйонну позначку. З початку пандемії в країні померли 48 120 осіб.
Нагадаю також, що велика кількість хворих і брак тестів у перші місяці пандемії спричинила неабияку паніку серед британців. Щоб пройти тест, могли скеровувати з міста в місто, з клініки в клініку, перш ніж вдалося знайти ту, яка мала все необхідне для перевірки. Деякі пацієнти очікували своїх результатів до місяця. Все це, зрештою, призвело до того, що у вересні британські вчені розробили новий прилад, за допомогою якого, беручи мазок з носа, тест на коронавірус визначався протягом 90 хвилин. Називається він Covid Nudge, з чутливістю вище 94% і стовідсотковою точністю.
Того ж місяця уряд замовив майже шість мільйонів таких тестів. Відтак, за нової хвилі коронавірусу проблем з тестами не буде. Їх навіть можна пройти по прильоту в аеропорт Хітроу, коштуватиме таке задоволення 80 фунтів (2800 грн).
У жовтні інфекцію уже виявляли протягом кількох секунд. Цю новинку винайшли у Вельсі. Принцип заснований на технології, яку застосовували під час розробки тестів для діагностики раку легень. Прилад аналізує зразок повітря, що видихається, вишукуючи в ньому нестійкі хімічні елементи. От, щоправда, ця розробка поки що на рівні випробування і чи встигнуть схожими приладами забезпечити лікарні до кінця року – невідомо. Наразі клініки користуються кількагодинними тестами.
Що й казати, до другого локдауну в Британії поставились серйозніше. Нагадаю, що перший карантин тут запровадили найпізніше з усіх країн, уражених коронавірусом. Борис Джонсон пояснював це виходом Англії з Європейського Союзу. Мовляв, Брекзит і без того негативно вплинув на економіку, а локдауну Велика Британія може взагалі не витримати. Прем’єр-міністр заохочував англійців виробляти імунітет до вірусу, проте висока кількість хворих і загиблих змусила його припинити це безумство.
Не задоволені експерти й другим локдауном. А Бориса Джонсона знову критикують. Мовляв, і сьогоднішні обмеження слід було почати на місяць раніше. Адже щодня на коронавірус хворіє понад 20 тисяч людей.
Але принаймні закупівля тестів, яких бракувало навесні, обов’язок носити маски у закритих приміщеннях, чого не було раніше, і заборона подорожувати цього разу трішки вгамувала паніку британців.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе