21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці
У народі свято називають Другою Пречистою.
Різдво Пресвятої Богородиці, або Мала Пречиста чи Друга Пречиста – одне з дванадесятих (тобто 12 найбільших) свят, яке відзначають християни.
Встановлене воно на честь Богородиці Діви Марії, матері Ісуса Христа. Цього дня вшановують Божу Матір – велику праведницю, помічницю й заступницю людей, а також покровительку сільського господарства, яка народженням Христа зробила перший крок до вічного спасіння всіх людей.
21 вересня це свято відзначають православні та греко-католики в Україні (а також християни в деяких інших країнах), тобто ті Церкви, які живуть за Юліанським календарем. Римсько-Католицька, Вірменська та ті православні церкви світу, які отримуються Григоріанського або Неоюліанського календаря, відзначають цю подію на 13 днів раніше, тобто 8 вересня.
Це дуже старовинне Богородичне свято, хоча точно означити часу, коли його почали святкувати, неможливо. Перша згадка дійшла з IV cтоліття.
Про саму подію свята – народження Богородиці – Євангеліє не розповідає. Загалом воно подає мало відомостей про Богородицю: нічого не сказано про Її народження, молоді літа чи Успіння, Євангеліє навіть не подає імен Її батьків. Усю цю інформацію черпають лише з традиції Церкви та апокрифів.
Головне джерело знань про життя Богородиці – це протоєвангеліє Якова, яке написане близько 170-180 років. Саме звідти довідуємося про народження Пречистої Діви Марії від бездітних Якима та Анни.
Іоаким походив з царського роду, а Анна була дочкою первосвященника. Вони дожили до похилих років і були бездітними. Це було джерелом скорботи для пари і викликало осуд у тодішньому суспільстві.
Одного разу, коли Іоаким прийшов до Храму, первосвященник не дозволив йому принести жертву Богу, сказавши: "Ти не дав потомства Ізраїлю". Іоаким подався у пустелю молитися, водночас Анна залишилася вдома й теж молилася. У цей час їм обом з’явився ангел і кожному сповістив: "Господь почув молитву твою, ти зачнеш і народиш, і про потомство твоє говоритимуть в усьому світі".
Дізнавшись радісну новину, подружжя зустрілися біля Золотих воріт Єрусалиму.
Після цього Анна завагітніла. Оскільки батьки дали обітницю посвятити свою дитину Богові, то віддали доньку Марію в Єрусалимський храм, де вона служила до повноліття.
У народі 21 вересня також називають Другою Пречистою (перша Пречиста – це Успіння Богородиці, 28 серпня, а третя Пречиста – так звана "зимова" – Введення в храм Пресвятої Діви, 4 грудня). Цього дня жінки, які хочуть завагітніти, готували обiд i пригощали бiдних – "щоб молилися Богородицi за їхніх дітей", а також замовляли службу Божу в церкві й пiсля богослужiння запрошували людей до себе на обiд.
Вважають, що цього дня молитви матерів до Святої Богородиці про здоров'я та щастя своїх дітей мають особливе значення.
Наші бабусі вважали, що свято Другої Пречистої – це остання можливість зібрати та приготувати чудодійне зілля, адже зібрані між Першою і Другою Пречистими трави володіли особливими властивостями привертати хлопця до дівчини (чоловіка до жінки) і навпаки. Через це дівчата і хлопці ходили по калину й барвінок.
У Львові сьогодні відзначає храмовий празник церква Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові (УГКЦ). Об 11:00 у храмі відбудеться урочиста Божественна Літургія за парафію, яку очолить ієромонах Юстин Бойко. А о 20:15 тут влаштовують духовний онлайн-вечір для парафіян, який готують священники храму.
- Актуальне
- Важливе