Тетяна Вергелес. Жінки і медіа: власні високі планки часом паралізують

21 серпня, 2020 п'ятниця
14:20

За даними Інституту масової інформації, жінок-експерток в медіа приблизно 20%, решта – чоловіки

Розумію жінок, які вічно сумніваються. Сама з них. Коли беруся за новий текст, нове завдання, нервую і самопоїдально думаю, що навішувати на мене звання заслуженого журналіста України й «Золоту медаль української журналістики» було кумедним непорозумінням, бо ж у цю хвилю й два слова колючим дротом не можу зв’язати…

З чого б це я? З дослідження ІМІ випливає, що у медіа світ на 80 відсотків міряється чоловічими мірками. І багато проблем в головах: невіра у власні сили, відсутність мотивації, страх щодо власної компетенції, невміння писати тексти чи вести сторінку у соцмережах.

Чому так? Одну з причин назвала Елізабет Гілберт у книзі «Велика магія. Творче життя без страху». «Перфекціонізм – особливо підла спокуса для жінок… Надто багато жінок досі вірять, що взагалі не мають права заявляти про себе, поки вони та їхня праця не будуть досконалі й вищі за всяку критику… Тим часом чоловіків навіть крайня недосконалість мало коли стримує від участі у глобальному культурному діалозі», – ставить діагноз авторка бестселеру «Їсти, молитися, кохати». Її «Велика магія» в українському перекладі вийшла 2017 року, а я за три роки до того у «Моїй грішній журналістиці» зізналася: «Спочатку прагнеш бути правильною. Минають роки й робиш відкриття, що «шибко» правильні, якісь вони неправильні. І стає легко-легко».

У журналістику я прийшла не після університету, а у 30-річному віці. Пам’ятаю оту муку почати текст. Все не те, все не так, а дедлайни в інформаційних ЗМІ – річ жорстка. І я тихо психанула: почну з будь-чого, з фігні. Неоковирно? Нехай. Потім перепишу, виправлю. Не знаєш, з чого почати, почни з кострубатості, дурниці, «випадкової» фрази. І несподівано поїзд рушає, набирає розгону... Перфекціонізм, клішовані думки про сакральність друкованого слова – високі планки часто паралізують. Краще тактика малих кроків, часом непомітних іншим, але коли вони день за днем, це додає життю приємного сенсу.

До речі, дедлайни – класний мотиватор. Зрозумівши це, взяла за звичку у красивому (обов’язкова умова) блокноті записувати собі завдання: від «завершити рукопис» до «пересадити квіти». Це мотивує, мобілізує, унеможливлює нудьгу. На 2020 рік цей щоденник з написом на палітурці – «Fortune favors the brave». Фортуна сприяє відважним.

Кілька разів у житті я опинялася без роботи, а якось навіть із «вовчим білетом». Часом дивуюся, як вижила. А дива не було, просто опиняючись «на нулі», стираю в голові файли про буцімто досягнення, вагу в суспільстві, усі «понти» відправляю у кеш минулого. Все спочатку. Так і з Інформаційним агентством ЗІК, яке вважала своїм дітищем. Прийшов новий власник, світоглядно, ідеологічно чужий мені і європейській Україні, й вистачило 15 хвилин, аби відправити ЗІК у кеш. Не оплакувала себе, «нещасну». Перегорнула сторінку: крок за кроком втяглася у проєкт, що стосується історії двох львівських університетів, незабаром у видавництво піде рукопис книги.

Як головна редакторка сайту якось була на прийнятті з нагоди Днів Ізраїлю в Україні. Виступав рабин, і перевернув мої мізки словами: «Хто переміг і засвяткувався, той програв». Хто програв і застряг на поразці – той програв подвійно. Піднятися, зняти з себе лахи жертви, причепуритися – й уперед, і, як каже моя товаришка, «плювати на кінозйомки».

До слова, про «кінозйомки»J. Оця провінційна голівудизація зовнішності жінок-ведучих на деяких олігархічних телеканалах, коли хай там які таланти, лише б як з глянцу, воно, звісно, мобілізує чоловічу аудиторію, але навряд чи надихає нас, звичайних жінок, виявляти активність у медіа… Часом дивлюся ранкову програму на TVPPolonia. Пари ведучих (жінка і чоловік) змінюються, у них різні гості. Але коли в студії привітна, якась «дуже своя» Мажена Рогальська, то і її гості почуваються вільно, жінки йдуть до неї у програму із задоволенням, це помітно… Надихає, що у цьому сенсі в українському телепросторі ситуація помітно змінюється.

Щодо соцмереж, є добра новина J. Ми звикло нарікаємо, що, скажімо,Фейсбук – пожирач часу і життєвої енергії. Це так і не так. Якщо з розумом, то соцмережі вміють допомогти жінкам виявити публічність, пробитися з власною позицією, поглядами на світ, не порости мохом. Як було у доінтернетну, досоцмережну епоху? Три газети на обласне місто. Якщо тебе там не друкують, якщо ти «не в пулі» влади і головреда, то хто і де почує тебе? А тепер із соцмережами вольній – воля, сідаєш і пишеш свою «експертну думку».

Лише шкода, що ті, хто має що сказати, не пишуть.

Коли з відкритим ротом сиджу в кріслі стоматологині, яку знаю років тридцять, і слухаю її міркування про больові точки медицини, шкодую, що не ввімкнула диктофон… Жінка інтерном прийшла в поліклініку, а тепер ас у своїй професії. Коли життя змушує, вона активістка, здатна обстоювати інтереси громади, вийти на пікет під Ратушу. Не одну тему для сайту ЗІК я винесла з її кабінету. Нині вона присутня у Фейсбуці, але це сліпа сторінка... А ще в моїх фейсбучних друзях Теодозія Баран – «головиха». У 1990-х вона була єдиною жінкою – головою колгоспу у Львівській області. Теодозія Миронівна такої долі, що фільм знімати. Я бачила, як космонавт Леонід Каденюк їй руки цілував… Вона могла б писати важливі речі про те, чим живе село, про проблеми прикордонних сіл.

Таких жінок треба розворушити, запросити до публічності. У редакції сайту ЗІК ми любили роботу з блогами, робили акцент на коментарі до актуальних подій, були раді новим іменам. Читацька аудиторія це відчувала, тому й заявок на блогерство було чимало. Багатьох ми самі «вираховували» за дописами у Фейсбуці і запрошували на сайт… Єдине, від чого хочу застерегти потенційних експерток і експертів, то це від нав’язливості загалом, а під час виборчих кампаній особливо. Звісно, керівники медіа і журналісти бувають різні, але мене галопуюча настирливість і дратувала, і викликала підозру, що наш сайт прагнуть «використати» всліпу. І нерідко так і було.

Атмосфера, корпоративна культура в медіа – дуже важливо. Відчуваю це щодо Львівської політехніки, де тепер працюю: публічність, громадська активність, присутність у медіа притаманне, зокрема, тим жінкам-політехнікам, які є у моїй френдстрічці. Пишуть цікаві репліки і невеличкі тексти науковиці, менеджерки, викладачки, а також представниці університетського Центру комунікацій. Чому так? Бо це важлива складова корпоративної культури. Через соцмережі, медіа Львівської політехніки активність цих жінок помічають серйозні ЗМІ, які не лише пасуться на прес-релізах та офіційних зведеннях, а потребують експертних оцінок подій. Астрофізика, архітектура, культурні зв’язки з діаспорою, історія науки, хімія, митна справа… Про все це можна розповісти й написати популярно, захопливо. Ми ж, жінки, стільки знаємо про цей світ!

Кепсько, неприємно, що українські медіа – «нежіночі». Але ситуація зміниться, якщо спробуємо її змінити. «Захочеш – і будеш», – казав Олег Ольжич. Тож варто захотіти...

Читайте також:
коронавірус
28 липня, 2021 середа
На Львівщині за добу коронавірус підхопили ще понад 20 людей: звідки хворі
сходження на кілімандаро
28 липня, 2021 середа
Підліток зі Львівщини став наймолодшим українцем, який піднявся на Кіліманджаро
Slavik
26 липня, 2021 понедiлок
Модний паризький бренд вкрав ідеї одягу у львівського фотографа
Львів
+17
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.8
  Купівля 26.8
  Продаж 27.04
 • EUR
  Купівля 31.57
  Продаж 31.94
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
29 липня
08:32
Ярослав Рущишин
Поділяю песимізм деяких депутатів, але надія ще є, – Ярослав Рущишин про з'їзд "Голосу"
08:16
Олександр Притула
"Спас – це те, що спасає у бою", – Олександр Притула 
08:00
гроза
Грози, град та шквали: погода на Львівщині 29 липня
2021, середа
28 липня
21:10
акценти
Авіакатастрофа на Прикарпатті, знахідка у демонтованих скульптурах Монумента слави та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:50
Чернівцями пройшлася потужна злива: підтопило вокзал і центральні вулиці (фото, відео)
20:33
У Львові 30 липня стартує надмарафонський пробіг до 30-річчя Незалежності України
20:15
авіакатастрофа на Прикарпатті
Авіакатастрофа на Прикарпатті: поліція відкрила кримінальне провадження
19:53
День народження - у садах: львів’ян запрошують у Митрополичі сади на екскурсії у день народження Митрополита Андрея
19:35
місток Бернардинського дворика
Наступного тижня закриють прохід через місток Бернардинського дворика
19:14
вакцина Pfizer
Львівщина отримала понад 22 тис. доз вакцини "Pfizer"
18:57
Марія Українець
Найменшій мамі України потрібно ще 40 тис. гривень на другий курс лікування
18:40
хабар
На хабарі у 30 тис. гривень затримали головного інспектора "Рибного патруля" на Львівщині
18:24
велопробіг незрячих
У Стрию відбувся перший велопробіг для людей з порушеннями зору
18:04
Древній Звенигород
Віртуальне середньовічне місто, дитячі квести та екскурсії – "Древній Звенигород" запрошує на відкриття
17:43
У 20 громадах на Львівщині облаштують "Активні парки"
17:24
бурштин
На Рівненщині на території приватного підприємства виявили 350 кг бурштину
17:21
монумент слави
"Варварське знищення": МЗС Росії відреагувало на знесення Монумента слави у Львові
17:12
виставка Сергія Міхновського
Львівський художник Сергій Міхновський відкрив "Пост "Прожект" 
16:56
Оновлено
Ігор Табанюк
В авіакатастрофі на Прикарпатті загинув відомий льотчик і троє іноземців
16:46
Ярослав Юрчишин
29 липня проєкт “Голос” має всі шанси закінчитись, - Юрчишин
16:44
вул. Городоцька у Львові
Городоцька у склі: як змінюється архітектура колишньої промислової вулиці. Фото
16:31
Псалтир
Експертиза підтвердила унікальність "Псалтиря", виявленого волинськими митниками
16:14
операція
Львівські лікарі видалили 25-сантиметрову пухлину печінки в 47-річного пацієнта
16:00
Прорив колектора на Торф'яній
На Торф’яній збудують колектор-дубль. Допоможуть науковці "Політехніки" 
15:40
Ексклюзив
Біг у горах
Пара бігунів з Івано-Франківська побувала на 12 гірських вершинах за день
15:35
Монумент слави
У демонтованих скульптурах Монумента слави виявили знахідку
15:29
вакцина від правця
Львівщина отримає 35 флаконів протиправцевого імуноглобуліну
15:13
колектор на Винниченка
Аварійний ремонт завершено: з понеділка вул. Винниченка мають відкрити для проїзду
15:05
ПЛР-тест
Україна поверне вимогу ПЛР-тестування для невакцинованих громадян, - Ляшко
15:02
зустріч
У Львові презентували фільм "Жити наново" – про реабілітацію за допомогою козацької медицини
14:53
памятник
У Володимирі-Волинському до Дня міста пам’ятники одягнули в ошатне вбрання
14:50
диплом
Чи знадобився вам диплом у житті?
14:40
Східниця
Води не буде: водяна блокада Східниці триває
14:23
патрульна поліція
Львівський готель роздавав "інвалідність" своїм гостям
14:22
літак впав на будинок
На Прикарпатті на будинок впав легкомоторний спортивний літак: четверо загиблих
13:50
листівки невідомого походження
Від імені львівського комунального підприємства розсилають листівки невідомого походження
13:37
наркоторговець на львівщині
На Дрогобиччині 53-річного чоловіка судитимуть за продаж наркотиків
13:25
Львівська митниця
22 митників, яких просить звільнити СБУ, немає в жодному санкційному списку, – Антикорупційний моніторинг Львівщини
13:01
зробили другу унікальну операцію для Давидка
Львівські лікарі зробили другу унікальну операцію для Давидка, який не міг сам дихати
12:44
ДТП з паломниками
Автобус, який повертався до Львова з учасниками хресного ходу, потрапив у ДТП
Більше новин