Еспресо. Захід

Тетяна Вергелес. Жінки і медіа: власні високі планки часом паралізують

21 серпня, 2020 п'ятниця
14:20

За даними Інституту масової інформації, жінок-експерток в медіа приблизно 20%, решта – чоловіки

Зміст

Розумію жінок, які вічно сумніваються. Сама з них. Коли беруся за новий текст, нове завдання, нервую і самопоїдально думаю, що навішувати на мене звання заслуженого журналіста України й «Золоту медаль української журналістики» було кумедним непорозумінням, бо ж у цю хвилю й два слова колючим дротом не можу зв’язати…

З чого б це я? З дослідження ІМІ випливає, що у медіа світ на 80 відсотків міряється чоловічими мірками. І багато проблем в головах: невіра у власні сили, відсутність мотивації, страх щодо власної компетенції, невміння писати тексти чи вести сторінку у соцмережах.

Чому так? Одну з причин назвала Елізабет Гілберт у книзі «Велика магія. Творче життя без страху». «Перфекціонізм – особливо підла спокуса для жінок… Надто багато жінок досі вірять, що взагалі не мають права заявляти про себе, поки вони та їхня праця не будуть досконалі й вищі за всяку критику… Тим часом чоловіків навіть крайня недосконалість мало коли стримує від участі у глобальному культурному діалозі», – ставить діагноз авторка бестселеру «Їсти, молитися, кохати». Її «Велика магія» в українському перекладі вийшла 2017 року, а я за три роки до того у «Моїй грішній журналістиці» зізналася: «Спочатку прагнеш бути правильною. Минають роки й робиш відкриття, що «шибко» правильні, якісь вони неправильні. І стає легко-легко».

У журналістику я прийшла не після університету, а у 30-річному віці. Пам’ятаю оту муку почати текст. Все не те, все не так, а дедлайни в інформаційних ЗМІ – річ жорстка. І я тихо психанула: почну з будь-чого, з фігні. Неоковирно? Нехай. Потім перепишу, виправлю. Не знаєш, з чого почати, почни з кострубатості, дурниці, «випадкової» фрази. І несподівано поїзд рушає, набирає розгону... Перфекціонізм, клішовані думки про сакральність друкованого слова – високі планки часто паралізують. Краще тактика малих кроків, часом непомітних іншим, але коли вони день за днем, це додає життю приємного сенсу.

До речі, дедлайни – класний мотиватор. Зрозумівши це, взяла за звичку у красивому (обов’язкова умова) блокноті записувати собі завдання: від «завершити рукопис» до «пересадити квіти». Це мотивує, мобілізує, унеможливлює нудьгу. На 2020 рік цей щоденник з написом на палітурці – «Fortune favors the brave». Фортуна сприяє відважним.

Кілька разів у житті я опинялася без роботи, а якось навіть із «вовчим білетом». Часом дивуюся, як вижила. А дива не було, просто опиняючись «на нулі», стираю в голові файли про буцімто досягнення, вагу в суспільстві, усі «понти» відправляю у кеш минулого. Все спочатку. Так і з Інформаційним агентством ЗІК, яке вважала своїм дітищем. Прийшов новий власник, світоглядно, ідеологічно чужий мені і європейській Україні, й вистачило 15 хвилин, аби відправити ЗІК у кеш. Не оплакувала себе, «нещасну». Перегорнула сторінку: крок за кроком втяглася у проєкт, що стосується історії двох львівських університетів, незабаром у видавництво піде рукопис книги.

Як головна редакторка сайту якось була на прийнятті з нагоди Днів Ізраїлю в Україні. Виступав рабин, і перевернув мої мізки словами: «Хто переміг і засвяткувався, той програв». Хто програв і застряг на поразці – той програв подвійно. Піднятися, зняти з себе лахи жертви, причепуритися – й уперед, і, як каже моя товаришка, «плювати на кінозйомки».

До слова, про «кінозйомки»J. Оця провінційна голівудизація зовнішності жінок-ведучих на деяких олігархічних телеканалах, коли хай там які таланти, лише б як з глянцу, воно, звісно, мобілізує чоловічу аудиторію, але навряд чи надихає нас, звичайних жінок, виявляти активність у медіа… Часом дивлюся ранкову програму на TVPPolonia. Пари ведучих (жінка і чоловік) змінюються, у них різні гості. Але коли в студії привітна, якась «дуже своя» Мажена Рогальська, то і її гості почуваються вільно, жінки йдуть до неї у програму із задоволенням, це помітно… Надихає, що у цьому сенсі в українському телепросторі ситуація помітно змінюється.

Щодо соцмереж, є добра новина J. Ми звикло нарікаємо, що, скажімо,Фейсбук – пожирач часу і життєвої енергії. Це так і не так. Якщо з розумом, то соцмережі вміють допомогти жінкам виявити публічність, пробитися з власною позицією, поглядами на світ, не порости мохом. Як було у доінтернетну, досоцмережну епоху? Три газети на обласне місто. Якщо тебе там не друкують, якщо ти «не в пулі» влади і головреда, то хто і де почує тебе? А тепер із соцмережами вольній – воля, сідаєш і пишеш свою «експертну думку».

Лише шкода, що ті, хто має що сказати, не пишуть.

Коли з відкритим ротом сиджу в кріслі стоматологині, яку знаю років тридцять, і слухаю її міркування про больові точки медицини, шкодую, що не ввімкнула диктофон… Жінка інтерном прийшла в поліклініку, а тепер ас у своїй професії. Коли життя змушує, вона активістка, здатна обстоювати інтереси громади, вийти на пікет під Ратушу. Не одну тему для сайту ЗІК я винесла з її кабінету. Нині вона присутня у Фейсбуці, але це сліпа сторінка... А ще в моїх фейсбучних друзях Теодозія Баран – «головиха». У 1990-х вона була єдиною жінкою – головою колгоспу у Львівській області. Теодозія Миронівна такої долі, що фільм знімати. Я бачила, як космонавт Леонід Каденюк їй руки цілував… Вона могла б писати важливі речі про те, чим живе село, про проблеми прикордонних сіл.

Таких жінок треба розворушити, запросити до публічності. У редакції сайту ЗІК ми любили роботу з блогами, робили акцент на коментарі до актуальних подій, були раді новим іменам. Читацька аудиторія це відчувала, тому й заявок на блогерство було чимало. Багатьох ми самі «вираховували» за дописами у Фейсбуці і запрошували на сайт… Єдине, від чого хочу застерегти потенційних експерток і експертів, то це від нав’язливості загалом, а під час виборчих кампаній особливо. Звісно, керівники медіа і журналісти бувають різні, але мене галопуюча настирливість і дратувала, і викликала підозру, що наш сайт прагнуть «використати» всліпу. І нерідко так і було.

Атмосфера, корпоративна культура в медіа – дуже важливо. Відчуваю це щодо Львівської політехніки, де тепер працюю: публічність, громадська активність, присутність у медіа притаманне, зокрема, тим жінкам-політехнікам, які є у моїй френдстрічці. Пишуть цікаві репліки і невеличкі тексти науковиці, менеджерки, викладачки, а також представниці університетського Центру комунікацій. Чому так? Бо це важлива складова корпоративної культури. Через соцмережі, медіа Львівської політехніки активність цих жінок помічають серйозні ЗМІ, які не лише пасуться на прес-релізах та офіційних зведеннях, а потребують експертних оцінок подій. Астрофізика, архітектура, культурні зв’язки з діаспорою, історія науки, хімія, митна справа… Про все це можна розповісти й написати популярно, захопливо. Ми ж, жінки, стільки знаємо про цей світ!

Кепсько, неприємно, що українські медіа – «нежіночі». Але ситуація зміниться, якщо спробуємо її змінити. «Захочеш – і будеш», – казав Олег Ольжич. Тож варто захотіти...

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.36
    Купівля 41.36
    Продаж 41.86
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
27 листопада
11:28
"Ми влаштовували засідки на лінії з ворожими позиціями, чули голоси росіян", — воїн 128-ї бригади
11:15
чадний газ
Львів’янка потрапила до лікарні через отруєння чадним газом
10:38
Долотний завод
В Офісі президента заявили, що цього року росіяни на Львівщині знищили стратегічний завод-конкурент
10:36
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 листопада
10:31
обив людину та незаконно володів цілим арсеналом зброї
На 5 років сяде закарпатець, який побив людину та незаконно володів цілим арсеналом зброї
10:30
Найскладніша пацієнтка за 4 роки: у Львові виконали третю пересадку нирки 21-річній дівчині
10:15
Водій загинув, а пасажир у лікарні: на Львівщині сталась смертельна аварія
10:03
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 листопада
09:53
У Тернополі після обстрілу тролейбуси змінили графік руху для економії електрики
09:41
Користовані телефони та 25 кг людського волосся: волинські митники виявили контрабанду
09:29
прощання
З чотирма полеглими воїнами прощаються 27 листопада на Львівщині
09:21
В Івано-Франківську медики врятували дитину, яка вдихнула шпильку
08:59
сили ППО
У небі на Хмельниччині збили російський "шахед"
08:42
Гасили 15 рятувальників: у Львові на Любінській вночі горіла квартира
08:27
новини Львівщини
В Ужгороді через п’яну бійку чоловік потрапив до реанімації
08:04
На Львівщині затримали чоловіка, який вкрав із підприємства Mercedes
07:40
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 27 листопада
07:30
Інтерв’ю
Як змінився громадський транспорт у Львові за рік роботи е-квитка
07:05
Огляд
Провідниця фемінізму в українській літературі: таємниці життя Ольги Кобилянської
2024, вiвторок
26 листопада
22:25
зґвалтування
Попросив чаю, аби зігрітися: на Тернопільщині затримали чоловіка, який зґвалтував 88-річну пенсіонерку
22:02
На Закарпатті в обласній клінічній лікарні вперше виготовили й встановили ЗD-протез військовому
21:43
Огляд
світло
Дві-три години без світла: графіки погодинних відключень електрики 27 листопада на Львівщині
21:29
Кого можуть позбавити пенсій вже у грудні та для чого потрібна ідентифікація
21:26
Ексклюзив
Дарья Косенок
Верховний Суд підтвердив вирок чоловіку за жорстоке вбивство 19-річної дівчини у Львові
21:14
новини Тернопільщини
Контрабанда під виглядом прального порошку: на Рівненщині судитимуть жінку за перевезення прекурсорів
20:58
На утримання доріг Львівщини у 2024 році з бюджету області виділили 140 млн грн. Як очищуватимуть взимку
20:40
Оновлено
У Тернополі унаслідок ворожого обстрілу пошкоджена електроінфраструктура
У Тернополі об'єкти критичної інфраструктури заживлені після ворожого обстрілу електроінфраструктури
20:34
Зґвалтування дитини
Сексуальне насильство над хлопчиком: на Хмельниччині чоловіка засудили до 6 років ув'язнення
20:15
У Тернополі у приватному будинку знайшли вбитим подружжя 
19:58
Огляд
Сніг
Вранці дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 листопада
19:53
Зупинили штурм росіян: бійці 24-ї бригади показали, як знищили 7 ворожих БМД-4
19:39
Водіїв авто просять оминати ділянку. У Львові поруч із центром мінятимуть аварійне дорожнє покриття
19:22
вирок
На Хмельниччині судили молодшого сержанта, який застрелив офіцера з табельного автомата 
19:08
повінь
На Прикарпатті викрили посадовців, що привласнили 1 млн грн на захист від повеней
18:55
"Два серця": Оксана Білозір презентувала кліп, створений ШІ
18:40
Володимир Стасюк
Скульптор з Рівненщини отримав премію Ніла Хасевича
18:25
колії у Володимирі
На Волині з молотка продали залізничні колії збанкрутілого цукрового заводу
18:10
вогонь, полум'я, пожежа
Прикарпатця підозрюють у підпалі авто мешканки Львова
17:40
отримати житло
Двадцять захисників з Рівненщини отримають житло від держави
17:25
У Львові у Національному музеї покажуть "Кераміку без кордонів" 
Більше новин