Народна пісня на листівці як маркер єдності українців, - мистецтвознавець Оксана Герій
Кандидатка мистецтвознавства Оксана Герій: листівки з піснями видавали синхронно під час розірваності українських земель. Пісня на листівці єднала українців
Про це вона розповіла в коментарі для Еспресо.Захід
2 жовтня у львівському центрі "Я - Маріуполь" "Українська народна пісня в образотворчому мистецтві" стане темою лекції-бесіди кандидата мистецтвознавства і доцента Харківської державної академії дизайну і мистецтв Андрія Корнєва. Властиво, зустріч втілиться у межах проєкту "Душа народу. 100 років української народної пісні на поштовій листівці", підтриманого Українським культурним фондом.
Мова про ініціативу сукупно презентувати історію народної пісні, національного образотворчого мистецтва і багатовікову історію боротьби українців за волю і власну державність. Як анонсували проєкт попередньо, йдеться про першу спробу "розповісти історію цієї боротьби, відображену в народній пісні через поштову листівку. І що вагомо про вміщені на цих поштівках твори відомих українських митців Амвросія Ждахи, Едварда Козака, Анатолія Базилевича, Георгія Якутовича та інших.
Як розповіла нам волонтерка проєкту, кандидатка мистецтвознавства, старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України Оксана Герій, ідея зібрати воєдино українські поштівки, на яких записані тексти й ноти народних пісень та розміщені твори українських митців, виникла в середовищі істориків, культурологів і колекціонерів Харкова. Проте завдяки підтримці УКФ з'явилася можливість швидко залучити до співпраці людей з різних регіонів України - зокрема музейників, бібліотекарів та мистецтвознавців зі Львова.
"Провідну роль народної пісні у трансляції морально-національних цінностей української спільноти національно налаштована інтелігенція збагнула давно, - каже Оксана Герій, - а понад 100 років тому для популяризації української пісні використала найбільш масовий на той час друкований засіб інформації – поштову листівку. На ній записували початкові слова пісні й її мелодію, а до художнього оформлення залучали кращих українських малярів і графіків. Прикметно, що видання листівок з піснями відбувалося синхронно за різними кордонами під час розірваності українських земель між імперіями, а також і в діаспорі. Пісня на листівці єднала українців. Отож нинішній проєкт "Душа Народу. 100 років української народної пісні на поштовій листівці" є своєрідним продовженням і доповненням об’єднавчої ідеї столітньої давності і має на меті популяризувати народну українську пісню у текстовому вигляді та нотних записах, опублікованих у книзі, яка готується, а також – у фонограмах з голосом і музичним супроводом, записаних і поширених через інтернет. Основний репертуар, опрацьований у проєкті, складають пісні, які славлять козацьку звитягу, героїзм січових стрільців та українських повстанців ІІ світової війни. Тож проілюстровані листівки з народними піснями дуже виразно демонструють тяглість української традиції у боротьбі за волю і державність".
Оксана Герій також зауважила, що завдяки роботі залучених до проєкту музикознавців повністю реконструйовано давнє звучання пісень, опублікованих на листівках. Організатори пропонуватимуть ці пісні як готовий репертуар для сучасних пісенно-музичних занять у школах, гуртках та громадах. Але найголовніше, що команда проєкту оцим поєднанням пісні й ілюстрації прагне підтримати моральний дух українців незалежно від місця їхнього теперішнього проживання.
- Хор "Дударик" представив у Львові "Пісні п'яти століть", з якими уже познайомив країни Європи
- Актуальне
- Важливе