"Невиправдана корона та синьо-жовта стрічка в ролі килимка", − геральдист Андрій Гречило про "ляпи" Великого герба
"Проєкт Великого герба існує вже понад 25 років, його взялись нарешті затвердити, проте вагомих помилок так і не виправили".
Про це заявив історик, геральдист Андрій Гречило у прямому ефірі програми "Підсумки з Анною Валевською", передає "Еспресо. Захід".
Андрій Гречило зауважив: передовсім помилково, що композицію великого герба увінчує корона. У геральдистиці це не просто корона, а корона гідності, яка вказує на статус власника герба. Так, до прикладу, на міських гербах зображена мурована корона, це відрізняє їх від гербів інших населених пунктів чи об’єктів. На сільських гербах ця корона зображена у вигляді колосків, а на магнатських чи приватних гербах є графські, баронські чи князівські корони. Їхнє використання залежить від статусу власника герба.
Таку корону, як та, що зображена на проєкті нашого Великого герба, передовсім використовують конституційні монархії – князівство Монако, Королівство Швеція, Нідерланди й інші.
"У статті Конституції України зазначено, що Україна є республікою, тому ця корона не відповідає нашій Конституції", − додав Гречило.
Він зазначив, що такий прецедент уже був в країнах, які вийшли з Радянського Союзу.
"Наприклад, наші сусіди угорці теж намалювали корону на гербі. Вони аргументували це тим, що корона − національна пам’ятка, корона Стефана І. Проте в Україні не збереглася жодна пам’ятка такого рівня. Ми не знаємо, як виглядав вінець Володимира Великого, чи використовував якийсь вінець Ярослав Мудрий, ні за іконографією короля Данила Галицького ми не можемо відтворити його корону", − підсумував геральдист.
Гречило розповів про ще одну іншу грубу помилку на Великому гербі. Мова про те, що обидві фігури, які тримають герб, стоять на синьо-жовтій стрічці, що є національною символікою.
"Це особливо болісно сприймається після початку війни, коли російські окупанти в Криму та на Донбасі в першу чергу зривали наші прапори, топтали їх та знімали на відео цей глум. Тому ми не можемо використовувати таку концепцію герба, де фігури стоять ногами на національній символіці", − зазначив він.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку
- Актуальне
- Важливе