Небаланси. Як українців змусили платити за воду і за себе, і за сусідів
Чому українцям нараховують за воду значно більші суми, ніж вони спожили за лічильниками, а ті, хто лічильників не має, подекуди отримують рахунки на десятки тисяч грн
Упродовж останніх місяців львів’яни все частіше стикаються з тим, що у рахунках за гарячу воду виходять значно вищі суми, аніж показують квартирні лічильники. А якщо лічильника немає, в рахунку можна побачити суму в кількадесят тисяч гривень на місяць. На Любінській Залізничнетеплоенерго нарахувало самотній пенсіонерці, яка не має лічильника, 107 тисяч гривень за гарячу воду, а мешканка Сихова має сплатити 22 тисячі гривень "небалансів".
Чому доводиться оплачувати більше, ніж споживаєш
28 січня 2022 року набув чинності наказ Міністерства розвитку громад та територій про зміну методики нарахувань за комунальні послуги. Згідно з ним мешканці будинку повинні сплачувати за всі комунальні послуги, які спожили в будинку, а не лише у своїх квартирах. Так у рахунках за тепло з’явилась доплата за обігрів сходових кліток. Стосовно доплат за воду, то вони почали з’являтись лише у рахунках тих мешканців багатоповерхівок, де встановили загальнобудинкові лічильники.
"Тепер квартирні лічильники відіграють функцію розподільчих вузлів обліку. А загальнобудинковий є комерційним вузлом. Уся вода, яка зайшла до будинку, має бути облікована і спільно мешканцями оплачена, – пояснила заступниця директора Львівводоканалу з обліку та контролю за водокористуванням та водовідведенням Леся Тур. – Структура витрат порахована таким чином, що ми маємо подати воду до зовнішньої стіни будинку, а обслуговування внутрішньобудинкової мережі є у структурі квартирної плати".
В ідеалі загальний обсяг води, спожитої за квартирними лічильниками, має приблизно дорівнювати показникам загальнобудинкового лічильника. За винятком кількох кубів, витрачених на прибирання сходових кліток. Якщо ж у будинку десь протікають труби, то за цю воду теж повинні платити мешканці, і це мало б стимулювати ОСББ швидко ліквідовувати протікання та ремонтувати мережі. Однак на практиці виявилося, що різниця між показниками квартирних лічильників і загальнобудинкового (так званий небаланс) часом становить сотні кубометрів.
Як розділяють "небаланси" між мешканцями
"У постанові КМУ чітко написано: якщо різниця виникає (а вона виникає часто), вона пропорційно розподіляється між споживачами. У разі, якщо зі 100 квартир у багатоквартирному будинку хоча б одна не має лічильника, – тоді небаланс розподіляють на цю квартиру. Тому рекомендуємо споживачам, які не мають лічильників води, якнайшвидше встановити їх", – каже Леся Тур.
Орім того, знову діє вимога щодо повірки лічильників. Відтак, якщо споживач отримав повідомлення від водоканалу про необхідність повірити лічильник води, він має місяць, аби це зробити. Якщо у відведений термін не буде здійснена повірка лічильника, квартира вважатиметься такою, де лічильника немає. Отже, сплачувати за воду не лише за нормами споживання на особу, й за усі небалансові втрати у під’їзді.
Читайте також: У Львові потребують повірки 150 тисяч лічильників води
"Нова методика – недосконала і не продумана. Різниця між показниками квартирних лічильників і загальнобудинкового виникатиме хоча б тому, що люди в різний час передають показники лічильника. У новобудовах встановлюють лічильники, які автоматично передають показники. Але ж у більшості будинків звичайні лічильники й мешканці самостійно передають показники. Хтось подав у перший день, хтось в останній – зрозуміло, що буде різниця, – каже депутатка Львівської міської ради Уляна Пак. – От у нас є квитанція, де людина спожила гарячої води на 55 грн, а їй нарахували 400 гривень і пише "коректура". Це різниця між загальнобудинковим лічильником і лічильником мешканців. Виходить, що хтось не платить, а за нього платять сусіди".
За словами Уляни Пак, виходить, що мешканці тепер повинні виконувати функцію контролю: шукати, хто із сусідів подав некоректні показники лічильника чи використовує магніти. Є спеціальні антимагнітні стрічки на лічильники – вони змінюють колір, якщо було намагання "скрутити" показники лічильника за допомогою магніту. Але ж ОСББ не може зобов’язати власників встановити такі стрічки.
Фото: Скріншот з порталу безкоштовних оголошень
Магніти, які допомагають "скручувати" показники лічильників, відкрито продають в інтернеті"Є будинок на понад 200 квартир. За лічильниками мешканці спожили 400 кубометрів гарячої води, а загальнобудинковий показав ще стільки ж. Ми ходили по будинку разом з мешканцями, аби знайти причини такої різниці, – каже Уляна Пак. – В одній з квартир знайшли близько 100 кубів, які люди не показали. Але ж відчинили двері не всі. Як бути з особами, які не пускають у квартиру? Теплоенерго не має відповідних інструкцій. Це вони раніше були зацікавлені забрати свої кошти, компенсувати витрати. А тепер вони не зацікавлені, бо платитимуть сусіди. Виходить, якщо мешканець справно платить, то платить і за себе, і за сусіда. Ця методика стимулює не платити, бо за тебе заплатять інші. Це стимулює паразитів і злодіїв".
Як можна розв'язати цю проблему
За словами Уляни Пак, розв'язати цю проблему можна лише на загальнодержавному рівні, оскільки міська рада не може вносити зміни у законодавство.
У Львівтеплоенерго скерували лист у Міністерство розвитку громад та територій, у якому пропонують затвердити декілька змін до законодавства: передбачити заміну та встановлення лише антимагнітних приладів обліку на гаряче водопостачання, небаланс гарячої води розподіляти на всі квартири будинку, без права на перерахунок.
Окрім того, для споживачів, які не мають квартирних лічильників, нарахування за гарячу воду проводити у трикратному розмірі.
"Я вважаю, що міська рада все ж має втрутитись у цю ситуацію, а не тільки відсилати до Кабінету Міністрів. Наприклад, зобов’язати жеки чи ОСББ скласти чіткий графік подання показників, – каже мешканець вул. Кульчицької пан Володимир. – Якщо буде чітко вказано, що мешканці цього будинку мають передавати показники такого-то числа – розбіжності будуть менші. І мають бути контролери, які звіряють, чи правильно передають показники. Бо я не проти платити за воду, яку використали для потреб будинку, але ж не за тих, хто її краде. Я намагаюсь економити гарячу воду, аби платити менше, а мені дорахували майже стільки ж, скільки я спожив. Це не нормально!"
Чоловік переконаний, що великі втрати води у будинку має розслідувати поліція, бо це – крадіжка. Тож ОСББ чи управляюча компанія повинні подавати заяву в поліцію.
До речі, у Кримінальному кодексі передбачене покарання за самовільне використання води.
"Викрадення гарячої або питної води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання без приладів обліку, результати вимірювання яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків (якщо використання приладів обліку обов’язкове), або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, якщо такими діями завдано значної шкоди, – карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років", – йдеться у 188 ст. ККУ.
Значна шкода – це шкода на понад 1700 грн (100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). За чинними тарифами 20 кубометрів гарячої води – це уже значна шкода.
- Актуальне
- Важливе