Не будіть бабака. Свій день львівські Марічка та Мишко зустріли у сплячці
День бабака львівські бабаки Марічка та Мишко з Львівського міського дитячого еколого-натуралістичного центру, які щороку на Стрітення провіщують весну, зустріли у сплячці.
Несподівано прокинувшись на початку січня, тваринки були активними аж дотепер, а кілька днів тому знову заснули. Чи означає це, що на Львів ще чекають морози, ми спитали в директора Львівського міського дитячого еколого-натуралістичного центру Ігоря Антаховича.
Віщувальникам зими зараз сняться гарні сни. А львів'яни, прочувши, що бабаки після Нового року прокинулись, уже надіялись, що весна близько.
Маємо цього року і справді аномальне тепло. Ще тільки лютий, а окремі тварини поводяться так, неначе надворі вже весна. Самці качок токують, активізувалися ведмеді, які багато де взагалі не лягали в сплячку. Річ у тому, що ведмідь впадає у сплячку задовго до холодів, але потрібно, щоб не менш ніж тиждень протрималася холодна температура, -10 градусів. Тварини відчувають зниження температури наперед. А якщо вона коливається, то про сон не йдеться. У ведмедя під час сплячки сповільнюються всі процеси в організмі – пульс, дихання, обмін речовин. Складно впасти в цей стан, під час якого ведмідь втрачає не менш ніж 30% своєї ваги, але ще складніше з нього вийти. В бабаків усе відбувається інакше. На зиму вони залазять у свої нори, де температура тримається на рівні 5-8 градусів тепла, раз у 10 днів – два тижні прокидаються, відвідують туалет, тоді переходять до "їдальні", щось під'їдають і знову засинають.
Тобто є надія, що на Стрітення, 15 лютого, Марічка та Мишко знову прокинуться?
Усе може бути. У будь-якому разі зима цього року довгою не буде.
А якщо тваринки спатимуть, будете їх будити? І як загалом ставитеся до ситуації, коли бабаків змушують, попри їхнє бажання, розплющити очі?
Не знаю, як відбувається в Америці чи в інших містах України, приміром, у Харкові, але ми своїх бабаків насильно не будимо. За 14 років, що такі тваринки в нас живуть, двічі вони до певної дати (як прийнято, щоб провіщували весну) не прокидалися. Але весна все одна настала. Хоча, якщо чесно, пробудити бабака в умовах неволі насправді нескладно – просто за кілька днів треба трохи підняти температуру там, де вони живуть. І бабаки встануть самі.
Бабак – вибаглива в утриманні тварина?
Вона дуже примхлива. Якщо погано підготовлена до зими, не перелиняла, не наростила хутро, то навесну виснажується настільки, що може навіть померти. Властиво, період зимівлі в утриманні бабака – найскладніший. Марічка та Мишко у нас другий рік (а мають десь 4,5-5 років) і, сподіваюся, тішитимуть нас ще довго. Адже в природі вони живуть до 10 років, а в неволі можуть довше. Оскільки нашим бабакам нічого не бракує, то й вік їм заповідається поважний.
Читала, що не скрізь в умовах неволі бабакам дають спати. Але це, напевно, неправильно, адже тваринка запрограмована певний час у році спати самою природою. Як таке неспання позначається на її здоров'ї?
Бабак живе своїм нормальним життям. Єдине, на що впливає такий стан справ, – на здатність мати потомство. У цьому контексті для бабаків актуальна порада (звісно, якби вони могли її почути): хочете мати дітей – висипайтесь!
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе